Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Badanie periodontotologiczne

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Badanie periodontotologiczne

Badanie periodontotologiczne

Badanie periodontologiczne ma na celu wykrycie wczesnych oznak chorób przyzębia. Skuteczne leczenie periodontologiczne zależne jest od trafnej i wczesnej diagnozy. Jeśli choroba zostanie wykryta przed wystąpieniem zaostrzenia jej objawów, wówczas istnieją szanse na osiągnięcie długotrwałych rezultatów.
 

Zaawansowane postaci choroby przyzębia trudno poddają się leczeniu. W tych stadiach choroby często możliwe jest jedynie powstrzymanie procesu chorobowego.
 

Wnikliwe badanie pacjenta dostarcza stomatologowi wszelkich wskazówek do podjęcia najbardziej trafnych form leczenia. Pierwszym etapem badania zawsze jest wywiad ogólnolekarski i stomatologiczny. Wywiad obejmie pytania z zakresu leczonych dotąd chorób, przyjmowanych leków, ogólnego samopoczucia, stosowania zabiegów higienicznych i innych.
 

Duży wpływ na zaawansowanie chorób przyzębia mają cukrzyca, nikotynizm i stres. Eliminacja tych czynników pozwala lekarzowi na skuteczniejsze prowadzenia leczenia.
 

Pierwszym elementem badania jest poszukiwanie widocznych ewentualnych sygnałów wskazujących na występowanie stanu chorobowego jak zaczerwienienie, obrzmienie, krwawienie dziąseł.
Kluczowym elementem badania jest sondaż. Pozwala on na stwierdzenie obecności kieszonek dziąsłowych, ocenę stanu tkanek twardych, takich jak kość zębodołowa czy cement korzenia. Wykorzystywana do tego badania sonda periodontologiczna to niewielki, tępo zakończony rodzaj wziernika. Urządzenie to pozwala szybko i skutecznie ocenić stan dziąseł i przyzębia. Ocenie podlega między innymi obecność miękkich i zmineralizowanych złogów nazębnych, higiena jamy ustnej oraz stan destrukcji przyzębia jaki ma miejsce w wyniku choroby.
 

W czasie badania stomatolog obserwuje obecność krwawienia dziąseł. Ocenie podlega także ilość płytki nazębnej, która stanowi elementem przyczyniającym się do powstania procesu chorobowego.
 

Lekarz bada ponadto chwiejność zębową. Jednym z elementów badania jest także przeprowadzenie badania radiologicznego, które dostarcza jasnego i szczegółowego obrazu struktury kostnej otaczającej zęby.

Zdrowe dziąsła i tkanek podporowych zęba to warunek konieczny zachowania zdrowia jamy ustnej całego organizmu.
 

 

inf. własne
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukrzyca - Dentonet.pl
O związku zapalenia przyzębia z cukrzycą - debata PTP i PTD Lekarz

Zapalenie dziąseł lub przyzębia negatywnie wpływa na kontrolę metabolizmu w cukrzycy, nieleczone stany zapalne tkanek przyzębia zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy, a leczenie chorób przyzębia ma pozytywny wpływ na kontrolę metabolizmu w cukrzycy - t...

jak dbać o zęby w ciąży - Dentonet.pl
Jak w ciąży dbać o zęby? Praktyczne wskazówki dla pacjentek Pacjent

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na przebieg ciąży: mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy. Specjaliści zalecają, by kobieta na samym początku ciąży, a jeszcze ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

Dentysto, poznaj i rozpowszechniaj manifest ws. zdrowia dziąseł Lekarz

12 maja obchodzony był Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. W Warszawie przy tej okazji odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego z prof. Renatą Górską na czele zachęcali do rozpowszechniani...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres