Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Badanie periodontotologiczne

Brak komentarzy | Publikacja:
Badanie periodontotologiczne

Badanie periodontotologiczne

Badanie periodontologiczne ma na celu wykrycie wczesnych oznak chorób przyzębia. Skuteczne leczenie periodontologiczne zależne jest od trafnej i wczesnej diagnozy. Jeśli choroba zostanie wykryta przed wystąpieniem zaostrzenia jej objawów, wówczas istnieją szanse na osiągnięcie długotrwałych rezultatów.
 

Zaawansowane postaci choroby przyzębia trudno poddają się leczeniu. W tych stadiach choroby często możliwe jest jedynie powstrzymanie procesu chorobowego.
 

Wnikliwe badanie pacjenta dostarcza stomatologowi wszelkich wskazówek do podjęcia najbardziej trafnych form leczenia. Pierwszym etapem badania zawsze jest wywiad ogólnolekarski i stomatologiczny. Wywiad obejmie pytania z zakresu leczonych dotąd chorób, przyjmowanych leków, ogólnego samopoczucia, stosowania zabiegów higienicznych i innych.
 

Duży wpływ na zaawansowanie chorób przyzębia mają cukrzyca, nikotynizm i stres. Eliminacja tych czynników pozwala lekarzowi na skuteczniejsze prowadzenia leczenia.
 

Pierwszym elementem badania jest poszukiwanie widocznych ewentualnych sygnałów wskazujących na występowanie stanu chorobowego jak zaczerwienienie, obrzmienie, krwawienie dziąseł.
Kluczowym elementem badania jest sondaż. Pozwala on na stwierdzenie obecności kieszonek dziąsłowych, ocenę stanu tkanek twardych, takich jak kość zębodołowa czy cement korzenia. Wykorzystywana do tego badania sonda periodontologiczna to niewielki, tępo zakończony rodzaj wziernika. Urządzenie to pozwala szybko i skutecznie ocenić stan dziąseł i przyzębia. Ocenie podlega między innymi obecność miękkich i zmineralizowanych złogów nazębnych, higiena jamy ustnej oraz stan destrukcji przyzębia jaki ma miejsce w wyniku choroby.
 

W czasie badania stomatolog obserwuje obecność krwawienia dziąseł. Ocenie podlega także ilość płytki nazębnej, która stanowi elementem przyczyniającym się do powstania procesu chorobowego.
 

Lekarz bada ponadto chwiejność zębową. Jednym z elementów badania jest także przeprowadzenie badania radiologicznego, które dostarcza jasnego i szczegółowego obrazu struktury kostnej otaczającej zęby.

Zdrowe dziąsła i tkanek podporowych zęba to warunek konieczny zachowania zdrowia jamy ustnej całego organizmu.
 

 

inf. własne
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

RTG - Dentonet.pl
Badanie CBCT: pierwszy przedtrzonowiec z 5 kanałami Lekarz

O przewadze diagnostycznej tomografii komputerowej (cone beam computed tomography; CBCT) w porównaniu z radiologią 2D nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu chińscy lekarze mogli przeprowadzić prawidłowe leczenie endodontyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji