Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Studia stomatologiczne Poznań: kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu 2024/2025

Publikacja:
Studia stomatologiczne Poznań: kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu 2024/2025

Studia stomatologiczne Poznań: kierunek lekarsko-dentystyczny w Poznaniu 2024/2025

Oferta akademicka Poznania to ponad 20 uczelni i blisko 300 kierunków studiów, w tym bardzo popularne kierunki medyczne: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja, fizjoterapia oraz pielęgniarstwo. Jakie są zasady rekrutacji na stomatologię w Poznaniu? Jakie przedmioty należy zdać na maturze? Ile kosztują studia stomatologiczne w Poznaniu? Podpowiadamy!

Studia stomatologiczne co roku są jednym z najbardziej obleganych kierunków – zawód dentysty cieszy się dużym prestiżem, daje możliwości rozwoju i dobrych zarobków. Absolwenci stomatologii bez problemu znajdują zatrudnienie w publicznych i niepublicznych placówkach, mogą również stać się właścicielami własnego gabinetu stomatologicznego. 

Jednym z ośrodków akademickich w Polsce, w których prowadzone jest kształcenie na kierunku lekarsko-dentystycznym jest Poznań – stolica Wielkopolski, jedno z największych i najszybciej rozwijających się miast w naszym kraju. 

Gdzie w Poznaniu można studiować stomatologię?

Jedyną uczelnią w Wielkopolsce uprawnioną do kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Historia kształcenia medyków w Poznaniu sięga 1919 r. – poznański UMED w obecnym kształcie powstał w 1950 r. w wyniku przekształcenia Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Poznańskiego.

Współcześnie Uniwersytet Medyczny w Poznaniu to cztery Wydziały: Lekarski, Medyczny, Farmaceutyczny oraz Nauk o Zdrowiu. Studia stomatologiczne prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej w języku polskim oraz w języku angielskim (DDS Program). 

Warto wiedzieć, że na poznańskim Uniwersytecie Medycznym prowadzone są również studia na kierunku techniki dentystyczne – może to być ciekawa opcja np. dla osób, które nie dostaną się na stomatologię. Praca po studiach z technik dentystycznych polega m.in. na współpracy z lekarzami protetykami i wykonywaniu dla pacjentów protez zębowych, koron protetycznych, licówek itp. 

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) Poznań – studia stacjonarne

Studia na kierunku lekarsko-stomatologicznym w formie stacjonarnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu trwają 10 semestrów (5 lat). 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, w roku akademickim 2024/2025 limit miejsc na I roku stacjonarnej stomatologii wynosi 68. Maksymalnie tyle osób będzie mogło rozpocząć 1 października 2024 r. kształcenie w zawodzie lekarza dentysty.

A co jeszcze trzeba sprawdzić przed rekrutacją na kierunek stomatologiczny w Poznaniu? Oczywiście terminy! Rejestracja na studia dentystyczne rozpoczęła się 13 maja 2024 r.  Lista przyjętych zostanie opublikowana najpóźniej 2 sierpnia 2024 r. Wszystkie pozostałe ważne daty można sprawdzić w harmonogramach dostępnych na stronie uczelni.

Rekrutacja  na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – jakie przedmioty zdawać na maturze, by dostać się na wymarzone studia stomatologiczne?

W procesie rekrutacji na kierunek stomatologiczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu brane są pod uwagę następujące przedmioty:

•  kandydaci z tzw. starą maturą muszą posiadać na zaświadczeniu z OKE wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z dwóch przedmiotów – w tym obowiązkowo z biologii oraz do wyboru z chemii lub z fizyki / fizyki i astronomii,

•  kandydaci z tzw. tzw. nową maturą, maturą europejską (EB) lub maturą międzynarodową (IB) muszą wykazać się zdaniem egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z dwóch przedmiotów – obowiązkowo z biologii oraz do wyboru z chemii lub z fizyki / fizyki i astronomii.

Liczbę punktów kwalifikacyjnych stanowi suma punktów uzyskanych za wyniki na egzaminie maturalnym – maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wynosi 200.

Czy ciężko dostać się na kierunek lekarsko-dentystyczny do Poznania?

Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny zawsze należą do najbardziej obleganych, a progi punktowe niezbędne do zakwalifikowania się na studia dentystyczne bywają naprawdę wysokie. I tak np. w roku akademickim 2021/2022 o jedno miejsce na stomatologii stacjonarnej w Poznaniu walczyło aż 18 osób. Z kolei w roku akademickim 2023/2024 minimalna liczba punktów niezbędna do zakwalifikowania się na studia (czyli tzw. próg punktowy) wynosiła 164 (na 200 możliwych). 

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) Poznań studia niestacjonarne

Kierunek dentystyczny w Poznaniu to nie tylko studia stacjonarne – jak można się dowiedzieć na stronie uczelni, oferuje ona również kształcenie stomatologów w formule niestacjonarnej.  Także trwają one 10 semestrów, czyli 5 lat.

Warunkiem wzięcia w naborze na niestacjonarną stomatologię w Poznaniu jest:

•  dokonanie rejestracji on-line na stronie internetowej uczelni i wniesienie opłaty rekrutacyjnej,

•  po ogłoszeniu list rankingowych złożenie w Dziale Rekrutacji odpowiednich dokumentów, w tym m.in. oryginału świadectwa dojrzałości.

Decydującą rolę w przyjęciu na studia niestacjonarne mają wyniki postępowania kwalifikacyjnego według takich samych zasad, jak na studia stacjonarne na dany kierunek – oznacza to, że również w przypadku stomatologii niestacjonarnej wymagane na maturze są biologia oraz chemia / fizyka. 

Limit miejsc na niestacjonarną stomatologię prowadzoną w języku polskim na poznańskiej uczelni na rok akademicki 2024/2025 – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia – wynosi 14.

Ile kosztują studia stomatologiczne w Poznaniu?

Opłaty za niestacjonarną stomatologię dla osób przyjętych na studia w roku akademickim 2024/2025 wynoszą 47 tys. zł za rok. Oznacza to, że aby ukończyć pełen 5-letni cykl kształcenia w trybie niestacjonarnym trzeba liczyć się z inwestycją rzędu 235 tys. zł. 

Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu są trudne?

Nie ma żadnych wątpliwości, że studia na kierunku lekarsko-dentystycznym zaliczają się do trudnych. W ich trakcie zdobywa się bardzo szczegółową, specjalistyczną wiedzę z zakresu nie tylko stomatologii, ale i medycyny ogólnej – dentysta to przecież lekarz, który musi doskonale znać cały ludzki organizm, aby móc skutecznie pomagać pacjentom. Wymagane są także odpowiednie zdolności manualne, precyzja, ale i opanowanie, niezbędne do bezpiecznego wykonywania zabiegów leczniczych w obrębie jamy ustnej. 

Oczywiście należy mieć świadomość, że nawet po ukończeniu studiów, odbyciu stażu podyplomowego, zdaniu egzaminu LDEK i uzyskaniu odpowiednich uprawnień (Prawo Wykonywania Zawodu) absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego muszą dokształcać się przez całe życie. Stomatologia bardzo dynamicznie się rozwija, pojawiają się coraz to nowe metody i techniki leczenia, więc udział w kursach, szkoleniach czy studiach podyplomowych jest dla lekarzy dentystów obowiązkowy! 

Jakie są przedmioty na kierunku lekarsko-dentystycznym w Poznaniu? 

A jak konkretnie wyglądają studia na kierunku dentystycznym i jakie przedmioty mają studenci przez 5 lat nauki? Jest ich naprawdę bardzo wiele. Pierwsze lata to nauka ogólnomedyczna i takie przedmioty, jak historia medycyny, histologia z embriologią i cytologia, podstawy zdrowia publicznego czy anatomia. Zajęcia – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne – ukierunkowane na zdobywanie wiedzy i umiejętności typowo stomatologicznych (stomatologia dziecięcia, stomatologia zachowawcza, endodoncja, diagnozowanie oraz leczenie chorób dziąseł, chirurgia szczękowo-twarzowa) pojawiają się w kolejnych latach kształcenia. 

Kierunek lekarsko-dentystyczny Poznań – czy warto podjąć studia medyczne w Poznaniu? 

Czy warto studiować kierunek stomatologiczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu? Oczywiście! Jak już wspomniano, zawód dentysty to profesja prestiżowa, ciesząca się szacunkiem i zaufaniem, dająca szerokie możliwości rozwoju, poszerzania swojej wiedzy, a jednocześnie zarabiania całkiem dobrych pieniędzy. Poznań jest z kolei dużym, prężnie rozwijającym się miastem, doskonale skomunikowanym z pozostałymi regionami Polski, kuszącym młodych ludzi wielkomiejską atmosferą i bogatym życiem nocnym. W końcu studia – nawet stomatologiczne – to nie tylko nauka! 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

egzamin LDEW
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny już 20 maja Lekarz

Już w sobotę 20 maja odbędzie się Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny w sesji wiosennej 2023 r. Egzamin LDEW jest przeznaczony dla osób, które uzyskały w państwie niebędącym członkiem UE dyplom lekarza dentysty, uprawniający w tym państwie d...

studia stomatologiczne
1366 miejsc na studiach stomatologicznych w roku akademickim 2024/2025 Lekarz

Ministerstwo zdrowia opublikowało i przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, który określa limit przyjęć na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2024/2025. Na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany...

ROZWIŃ WIĘCEJ
LDEK
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy już 6 września Lekarz

Za tydzień – w środę 6 września – odbędzie się jesienny Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK). Potrwa on 4 godziny, a dla uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zdobycie co najmniej 56% punktów z testu. Jak informuje Centrum Egz...

standardy ksztalcenia
Nowe standardy kształcenia medyków od roku akademickiego 2024/2025 Lekarz

Ministerstwo zdrowia oraz ministerstwo edukacji i nauki poinformowały, że od roku akademickiego 2024/2025 będą obowiązywać znowelizowane standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. W standardach pojawi się m.in. obowiązkowy egzamin standaryzow...

egzamin LDEW
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny 4 listopada Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych poinformowało, że najbliższy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny odbędzie się w sobotę 4 listopada 2023 r. Do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego może przystąpić osoba, która uzyskała w państwie nieb...

wyniki LDEK - Dentonet.pl
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy w sobotę 4 września Lekarz

Już jutro - w sobotę 4 września - odbędzie się Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Na stronie CEM pojawiły się związane z tym informacje sanitarne. CEM informuje, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną wszystkie osoby, które planują pr...

studia
Uniwersytet Jagielloński ruszył z rekrutacją na rok 2024/2025 Lekarz

Na początku czerwca ruszyła rekrutacja na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ciągu trzech pierwszych dni rejestracji chęć studiowania na najstarszej polskiej uczelni zadeklarowało pond 6 tys. osób. Jak co roku dużym zainteresowaniem będzie cies...

wyniki LDEK - Dentonet.pl
Zapisy na Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy do 15 lipca Lekarz

15 lipca upływa termin zgłoszenia do najbliższego egzaminu LDEK, który odbędzie się w sobotę 4 września 2021 r. Zgłoszenie do LDEK następuje wyłącznie za pomocą tzw. Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Jak informuje CEM,...