Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

„Korzyści płynące z dobrego planowania leczenia są ogromne”

Publikacja:
„Korzyści płynące z dobrego planowania leczenia są ogromne”

„Korzyści płynące z dobrego planowania leczenia są ogromne”

O I Konferencji Mistrzów Stomatologii, która odbędzie się w Łodzi w dniach 12-14 października 2018 r. rozmawiamy z jej głównym pomysłodawcą – dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem.

Skąd pomysł prezentacji dorobku Mistrzów Stomatologii w „e-Dentico” i w jaki sposób wybierani są bohaterowie kolejnych wydań czasopisma?

Dr n. med. Tomasz Maria Kercz: – Żartobliwie mówiąc, po znajomości, ale oczywiście wyłącznie w dobrym tego słowa znaczeniu. Wciąż bywam na wszystkich ważnych konferencjach i biorę udział w kursach, gdzie poznaje osobiście bardzo wielu kolegów po fachu, od których się uczę i którzy mnie inspirują. To wśród nich bez trudu znalazłem Mistrzów. Ponieważ przy fotelu spędziłem już ponad 30 lat, potrafię docenić to, w jaki sposób Mistrzowie pracują, ale pomyślałem sobie, że warto przedstawić tę naprawdę dobrą stomatologię w wykonaniu Mistrzów również na łamach „e-Dentico”. A ponieważ wciąż czerpię dużo satysfakcji z tej nowoczesnej, a nawet nowatorskiej stomatologii, współpraca z osobami, które ją tworzą, jest dla mnie dużym zaszczytem. I udało się – już trzeci rok z rzędu na łamach „e-Dentico” przedstawiamy to, w jaki sposób powinno się prawidłowo i skutecznie przeprowadzać nawet najbardziej skomplikowane, multidyscypilinarne zabiegi stomatologiczne.

Jaka była geneza Konferencji Mistrzów?

– Jak już wspomniałem, Mistrzów poznałem nie jako autorów artykułów czy podręczników, ale prowadzących szkolenia i warsztaty. To nie klasyczne „gadające głowy”, ale pełni pasji dla zawodu, kompetentni wykładowcy, którzy swoją wiedzą dzielą się w sposób jak najbardziej praktyczny. Widziałem ich wielokrotnie „w akcji” i mimo że czasami prezentacje dotyczą tych samych tematów, wystąpienia te są za każdym razem inne i lepsze. Wiem zatem, jaki potencjał, być może nieodkryty dla Czytelników artykułów, ma każdy z naszych Mistrzów. I czas ten dodatkowy atut Mistrzów przed koleżankami i kolegami po fachu odkryć. Jak wiemy z historii, świetni mówcy porywali tłumy. Czemu więc nie zastosować tego w stomatologii – po to, by wspólnie podnosić poziom leczenia stomatologicznego w naszym kraju. Liczę na to, że nasza konferencja do tego się przyczyni.

Dlaczego warto przyjechać do Łodzi na Konferencję i jakie korzyści uzyska lekarz, który zdecyduje się na udział?

–  Przede wszystkim Konferencja Mistrzów to okazja, by spotkać świetnych praktyków, którzy w sposób bardzo rzeczowy potrafią podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Niektórzy z nich będą prowadzili warsztaty praktyczne, na których można nauczyć się nowych umiejętności bezpośrednio od Mistrza. Będzie można pytać, konfrontować swoją wiedzę czy wyobrażenia z doświadczeniem Mistrzów – stawiamy na interakcję i inspirującą wymianę poglądów.

Jaka będzie tematyka Konferencji?

– Motto przewodnie konferencji brzmi „Bene dignoscitur, bene curatur„, czyli to, co najważniejsze jest w medycynie.

A dlaczego właśnie taka tematyka?

– Jak mawiają Wyspiarze, first things first – należy zawsze zaczynać od początku. Dlatego też na Konferencji poruszane będą tematy dotyczące badania pacjenta (badanie przedmiotowe, podmiotowe, badania dodatkowe) oraz dokładnego planowania.

Jakie jest więc znaczenie planowania leczenia we współczesnej stomatologii? Co zyskuje zarówno lekarz, jak i pacjent?

–  O ile dobrze pamiętam, to Brian Tracy – ekspert z dziedziny rozwoju osobistego, powiedział, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić 10 minut pracy. Jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo prawdy, ponieważ korzyści płynące z dobrego planowania leczenia są ogromne. A w przypadku medycyny, gdzie decydujemy o zdrowiu naszego pacjenta, nasza każda decyzja, nasz każdy ruch, mówiąc chirurgicznie – każde cięcie, powinno być przemyślane i zaplanowane. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Powtarzanie procedur z jednej strony naraża pacjenta na stres, a z drugiej strony – większości złych decyzji nie jesteśmy w stanie cofnąć.

Niestety, mimo postępu i nowych technologii, które bardzo ułatwiają komunikację z pacjentem i planowanie kompleksowego leczenia, wciąż wielu lekarzy nie wykorzystuje tych możliwości. Bardzo powszechną praktyką jest tzw. plombowisko – stomatologiczny „plan minimum”, a pacjenci zwykle nie są nawet świadomi tego, że można wykonać dobry plan i przeprowadzić skuteczne leczenie. Dlatego też często proszą tylko o bieżącą interwencję – ja nazywam to „od plomby do plomby”. Jeśli my lekarze nie będziemy o tym wiedzieć i przekazywać pacjentom tej wiedzy, to oni nie będą pytać, prosić o dobrze zaplanowane pełne rekonstrukcje – poprawne pod względem funkcji i estetyki.

Dziękuję za rozmowę!

Co jest najważniejsze w planie leczenia? Szczegóły – przekonuje dr n. med. Paweł Niewada, jeden z wykładowców I Konferencji Mistrzów Stomatologii.

 

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ROZWIŃ WIĘCEJ
narzedzia
Tarnów: nie ma dentysty chętnego do leczenia więźniów Lekarz

Zakład karny w Tarnowie ogłosił kolejny już konkurs ofert na udzielanie świadczeń stomatologicznych dla osób tymczasowo aresztowanych i pozbawionych wolności przebywających w placówce. Taki sam konkurs został ogłoszony w lutym i kwietniu, ale najwyra...

kodeks pracy
Ogromne zmiany w kodeksie pracy od 1 sierpnia br. Lekarz

Wydłużenie urlopów rodzicielskich, udogodnienia dla pracowników mających dzieci (lekarze będą mogli m.in. odmówić dyżurów w godzinach nocnych), dodatkowe urlopy opiekuńcze – do 1 sierpnia w życie wejść musi ogromna nowelizacja kodeksu pracy, która ma...

leczenie ortodontyczne - Dentonet.pl
We współczesnej ortodoncji liczy się czas leczenia Lekarz

W ortodoncji niezwykle ważny dla efektu leczenia jest czas. Aparaty czy nakładki muszą być używane przez pacjentów przez wiele miesięcy. Czy dla pacjentów stanowi to problem? Czy współczesna ortodoncja pozwala ten czas skrócić? Odpowiada ortodonta dr...

lekarze spoza UE
Medycy bez znajomości języka polskiego? "Ogromne ryzyko" Lekarz

Piotr Pawliszak, pełniący funkcję prezesa ORL w Warszawie, wystąpił do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie korekty uproszczonego dostępu do wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty. Obecnie warunkowe PWZ może być przyznawane medykom bez znaj...