Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zęby mleczne – fakty i mity, które warto znać i zapamiętać

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zęby mleczne – fakty i mity, które warto znać i zapamiętać

Zęby mleczne – fakty i mity, które warto znać i zapamiętać

Kiedy u dziecka powinny pojawić się pierwsze zęby mleczne? Czy mleczaków faktycznie nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną? Czy dziecko może myć zęby mleczne pastą dla dorosłych? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym poradniku.

Na początek kilka podstawowych informacji. Jak powszechnie wiadomo, zęby mleczne to pierwszy komplet uzębienia człowieka, który posiadają dzieci. W pewnym wieku rozpoczyna się proces ich wypadania i zastępowania przez zęby stałe. Każde dziecko posiada 20 zębów mlecznych – po 10 w szczęce i żuchwie. W porównaniu do uzębienia stałego, w mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych. Zęby mleczne, ich wyrzynanie, pielęgnacja czy kwestie leczenia, są dla wielu rodziców powodem wielu kłopotów. Dlatego przedstawiamy najczęstsze fakty i mity o mleczakach.

1. Jeśli dziecko do 6. miesiąca życia nie ma pierwszych zębów mlecznych, należy zgłosić się do dentysty – MIT

Wyrzynanie zębów mlecznych to kwestia bardzo indywidualna. Mają na nią wpływ predyspozycje genetyczne, uwarunkowania osobnicze, a nawet stan zdrowia zębów matki. Przyjęło się, że u większości dzieci proces ząbkowania rozpoczyna się około 6. miesiąca życia (wcześniej informowaliśmy już o pierwszych objawach tego procesu), ale nie jest niczym niepokojącym, jeśli zęby mleczne pojawią się u dziecka 3-4-miesięcznego lub 8-10-miesięcznego. Do lekarza należy zgłosić się w dwóch przypadkach – jeśli pierwsze ząbki nie zaczną wyrzynać się u dziecka około 1. roku życia oraz gdy ząbkowanie już się zacznie. Wówczas lekarz będzie mógł sprawić, czy przebiega ono w sposób prawidłowy.

2. Do pielęgnacji zębów mlecznych potrzebne są specjalne pasty – FAKT

Częstym błędem pielęgnacyjnym dotyczącym zębów mlecznych jest mycie ich przy pomocy past przeznaczonych dla osób dorosłych. Jeszcze gorzej, gdy rodzic bez zastanowienia pozwoli dziecku myć ząbki pastą wybielającą lub dla palaczy. To dość poważny błąd! Zęby mleczne należy myć przy pomocy specjalnych past dla dzieci, zawierających wszystkie substancje – w tym fluor – w odpowiednim stężeniu. W pastach dla dorosłych stężenie fluoru jest zazwyczaj o wiele wyższe, a nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do choroby, zwanej fluorozą. W sklepach znaleźć można również pasty dla dzieci bez fluoru, a z działającym przeciwpróchnicowo ksylitolem oraz substancjami smakowymi, dzięki którym dziecko chętniej myje zęby.

3. Zęby mleczne nie muszą być leczone, bo i tak wypadną – MIT

Niestety, to wciąż jeden z najpopularniejszych mitów pokutujących wśród rodziców. Sądzą oni, że zęby mleczne nie wymagają leczenia stomatologicznego, bo prędzej czy później i tak wypadną. Po pierwsze, należy mieć świadomość, że próchnica to choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie. Jeśli rozwinie się ona na choćby jednym zębie, istnieje duże ryzyko, że szybko rozprzestrzeni się na pozostałe. Nieleczona próchnica zębów mlecznych zagrożona jest również ewentualnością usunięcia chorych zębów, a warto wiedzieć, że brak już chociażby jednego mleczaka może powodować rozwój wad zgryzu, problemy z prawidłową artykulacją głosek czy trudności z rozwojem nawyku żucia pokarmów. Szczególnie groźna jest próchnica, która atakuje zęby mleczne, kiedy w jamie ustnej znajdują się także pierwsze zęby stałe. Mogą one bowiem zostać szybko zainfekowane, a – w założeniu – mają przecież służyć dziecku do końca życia.

4. Dieta dziecka ma wpływ na stan zdrowia jego zębów mlecznych – FAKT

Zasada „jesteś tym, co jesz” ma odniesienie również do zdrowia zębów i jamy ustnej, także u dzieci. Aby zęby mleczne jak najdłużej zachowały dobry stan, dzieci powinny jeść dużo warzyw (marchew, papryka, brokuły, seler naciowy), owoców (truskawki, jabłka, kiwi), a także mleka i jego przetworów, chudego mięsa oraz ryb. Zawierają one w swoim składzie mnóstwo niezbędnych witamin i mikroelementów, kwasy tłuszczowe Omega-3, a także niezbędny dla prawidłowego rozwoju zębów oraz kości wapń. Do picia – zamiast kolorowych napojów gazowanych – najlepiej podawać dziecku wodę mineralną, herbatki ziołowe i rozcieńczone soki owocowe. A co ze słodyczami, które zazwyczaj uwielbiają podjadać dzieci?

Rodzicom, którzy mają problem z „podjadaczami” słodyczy, polecam organizowanie „słodkich sobót” – mówi lek. dent. Paulina Wojas. Dodaje też, że lepsze dla zdrowia zębów będzie zjedzenie całej tabliczki czekolady, niż podjadanie.

AF

Fot. wjgomes, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

mycie zębów - Dentonet.pl
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Kilka porad psychologa Pacjent

Racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów nie zawsze trafiają do dorosłych, nie wspominając już o dzieciach. Straszenie maluchów chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością! Z przekonaniem dziecka o potrze...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

uczniowie - Dentonet.pl
Słubice: uczniowie przez cały rok szkolny pod opieką dentysty Lekarz

Bezpłatne leczenie zębów, a także ich lakowanie i lakierowanie oraz wiele innych działań profilaktycznych gwarantuje uczniom wszystkich słubickich podstawówek porozumienie, które burmistrz Mariusz Olejniczak podpisał z firmą Al-Dentica. Opieką stomat...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
sobierajko.michal
Szkoda, że stan zdrowia zębów mlecznych jest wciąż tak bagatelizowany, a rodzice przychodzą z dziećmi do dentysty, gdy na leczenie jest już za późno.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres