Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Medycyna estetyczna – fakty i mity

Publikacja:
Medycyna estetyczna – fakty i mity

Medycyna estetyczna – fakty i mity

Medycyna estetyczna jest dziedziną, która staje się coraz bardziej doceniana wśród szerokiego grona odbiorców. Jeszcze do niedawna uważano, że estetyczne zabiegi kosmetyczne dedykowane są jedynie kobietom. Dzisiaj z możliwości medycyny estetycznej równie często korzystają mężczyźni. Wśród najczęściej wybieranych zabiegów wymienia się lifting, zastosowanie wypełniaczy (kwasu hialuronowego), botoks, odmłodzenie skóry twarzy, niwelowanie rozstępów czy laser frakcyjny CO2.

Wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają na celu poprawę wyglądu zewnętrznego pacjenta. Metody wykorzystywane podczas procedur kosmetycznych swoim działaniem wpływają przede wszystkim na kondycję skóry. Wygładzają zmarszczki i rozstępy, usuwają oznaki starzenia się skóry, a nawet niwelują widoczność blizn. Nic więc dziwnego, że cieszą się rosnącą popularnością. Nadal jednak wiele osób waha się przed ostatecznym podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegom. Wątpliwości wynikają przede wszystkim z wielu mitów, jakie krążą wśród potencjalnych pacjentów na temat bezpieczeństwa wykonywanych procedur. Należy podkreślić, że medycyna estetyczna oferowana w renomowanych klinikach i przeprowadzana przez specjalistów nie stwarza zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Medycyna estetyczna wykorzystuje naturalne zdolności regeneracyjne organizmu – FAKT

Dla osób zgłaszających się do gabinetów medycyny estetycznej istotne jest osiągnięcie naturalnego efektu w połączeniu z bezpieczeństwem i małą inwazyjnością terapii. Co zatem cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów? Zyskują ją zabiegi, które wykorzystują naturalny potencjał organizmu i tkanek do samodzielnej regeneracji. Medycyna estetyczna stwarza możliwość pobudzenia naturalnych mechanizmów bez udziału substancji obcych (sztucznych) czy ingerencji chirurgicznej. Wśród narzędzi, które mobilizują procesy regeneracyjne, wymienia się przede wszystkim laser. Podczas zabiegów z użyciem wypełniaczy zastosowanie znajdują z kolei preparaty z kwasem hialuronowym lub autologiczną tkanką tłuszczową pacjenta. Służą one do uzupełniania blizn, redukcji zmarszczek, zwiększania objętości ust. Systematyczne korzystanie z terapii regeneracyjnych przesuwa granicę wieku, w którym widoczne staje się starzenie skóry. Przebudowa tkanki skórnej pozwala utrzymać ją stale w dobrej kondycji i dłużej cieszyć się jej zdrowym wyglądem.

Medycyna estetyczna jest bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka – FAKT

Zabiegi medycyny estetycznej są mało inwazyjne i nie wymagają użycia skalpela oraz rozpoczynania procedur chirurgicznych. To główna cecha potwierdzająca wysoki poziom bezpieczeństwa wykonywanych usług. Preparaty stosowane w specjalistycznych klinikach posiadają stosowne atesty i certyfikaty. Dopuszczone są do obrotu na polskim rynku farmaceutycznym. Mają ograniczony czas działania, przez co większość zabiegów zyskuje odwracalny charakter. Co więcej, każdy zabieg poprzedza się skrupulatną konsultacją lekarską i kwalifikacją pacjenta do jego rozpoczęcia. Dzięki badaniu i wywiadowi lekarskiemu specjalista może poznać oczekiwania i potrzeby każdego, kto zgłasza się na dany zabieg.

Zabiegi medycyny estetycznej to chirurgia plastyczna – MIT

Chirurgia plastyczna (chirurgia estetyczna) to nie to samo co medycyna estetyczna. Tychy są jednak miejscem, w którym pacjenci mogą skorzystać z obu tych możliwości w Centrum Medycznym Kierach. Są to bowiem dziedziny pokrewne, ale wiążą się z koniecznością wykorzystania różnych technik i metod terapeutycznych. Co istotne, zabiegami wykonywanymi w ramach medycyny estetycznej można uzyskać równie spektakularne efekty co za pomocą skalpela. Operacje są niezbędne wówczas, gdy nie sposób poradzić sobie z zaawansowanymi defektami kosmetycznymi bez użycia procedur chirurgicznych, a nawet narkozy. W odróżnieniu od chirurgii plastycznej, zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej nie wymagają pobytu w szpitalu.

medycyna estetyczna Tychy

Technologie medycyny estetycznej rozwijają się obecnie na tyle prężnie, że co rusz oferują pacjentom innowacyjne rozwiązania bez większej ingerencji w organizm. Obie dziedziny mogą dobrze się uzupełniać. Wykwalifikowany i doświadczony specjalista bez większych trudności dokona wyboru optymalnej metody terapeutycznej dla pacjenta. Weźmie pod uwagę jego dolegliwości, ogólny stan zdrowia i oczekiwania. Wszystko to podczas wizyty kwalifikacyjnej w Centrum Medycznym Kierach.

Efekty zabiegów są nienaturalne i przerysowane – MIT

Wiele osób obawia się, że po zastosowaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej będzie wyglądać nienaturalnie i karykaturalnie. Nic bardziej mylnego. Pacjentom, podobnie jak specjalistom, zależy przede wszystkim na osiągnięciu efektu jak najbardziej zbliżonego estetycznie do naturalnego. Rysy twarzy nie ulegną zniekształceniu, a wymodelowaniu. Usta staną się większe, ale nadal będą optycznie pasowały do układu całej twarzy – nie zaburzą zatem dotychczasowych proporcji. Zastosowanie sprawdzonych i oryginalnych preparatów oraz metod ich wykorzystania daje gwarancję naturalnie wyglądającej poprawy wyglądu skóry twarzy i ciała.

Wybierając renomowaną klinikę medycyny estetycznej, nie należy obawiać się konsekwencji nieudanych zabiegów kosmetycznych. Co istotne, specjaliści powinni być otwarci na potrzeby pacjentów i aktywnie ich słuchać. Niektórym będzie zależało na mocnym podkreśleniu efektu, podczas gdy inni cenią sobie subtelność.

Głównym zadaniem specjalisty medycyny estetycznej jest poinformowanie pacjenta o procedurze, którą planuje się wykonać w obrębie jego ciała. Pacjent powinien poznać okoliczności, z jakimi wiąże się zabieg oraz rezultaty możliwe do osiągnięcia.

Czy medycyna estetyczna boli? Mezoterapia igłowa, modelowanie konturu twarzy, lifting, osocze bogatopłytkowe, nici liftingujące, modelowanie ust, laserowe usuwanie zmian i przebarwień

Niektóre z zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych w Centrum Medycznym Kierach odbywają się bez znieczulenia. Inne wymagają zastosowania znieczulenia miejscowego podawanego w formie zastrzyku lub żelu znieczulającego. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają zniwelować uczucie dyskomfortu i bólu możliwe podczas wykonywania zabiegów medycyny estetycznej i anti-aging. Z racji braku inwazyjności zabiegów i stosowanych możliwości znieczulenia skóry w polu zabiegowym u pacjentów nie dochodzi zwykle do dyskomfortu. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy człowiek ma inny próg wrażliwości na ból. Większość osób może jednak od razu po zakończeniu zabiegów wrócić do swoich codziennych obowiązków i aktywności. Ich przeprowadzenie nie wymaga hospitalizacji pacjenta ani nie wiąże się z długotrwałym okresem rekonwalescencji.

Medycyna estetyczna poprawia jakość życia pacjenta – FAKT

Wygląd zewnętrzny człowieka wywiera ogromny wpływ na samopoczucie i poczucie własnej wartości. Medycyna estetyczna łączy w sobie cechy dermatologii estetycznej, kosmetologii i korekty kosmetycznej. W konsekwencji przeprowadzenia zabiegów estetycznych pacjenci odczuwają poprawę jakości życia głównie ze względu na wpływ ich wyglądu zewnętrznego na samopoczucie. Pierwsze efekty widoczne są niemal natychmiast po wykonaniu zabiegu. Zwiększa się zatem pewność siebie pacjentów, poczucie ich atrakcyjności, przez co stają się oni bardziej śmiali i nie stronią od kontaktów towarzyskich.

Niedoskonałości skóry i ciała widoczne są najczęściej wraz z upływem kolejnych lat życia. Medycyna estetyczna opiera się na opóźnianiu naturalnych procesów starzenia się skóry. Zabiegi wykonywane przez lekarzy służą regeneracji skóry, ograniczeniu cellulitu i przebarwień, usuwaniu rozstępów i blizn, zapobiegają wypadaniu włosów i rozwojowi schorzeń skóry. Mają zatem zarówno wymiar kosmetyczny, jak i profilaktyczny, a nawet zdrowotny.

Zabiegi dostępne są w każdym gabinecie kosmetycznym – MIT

Profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej powinien wykonywać doświadczony lekarz. Nawet najbardziej popularne zabiegi kosmetyczne wiążą się z minimalnym ryzykiem wystąpienia u pacjenta skutków ubocznych czy powikłań. Szczególną ostrożność należy zachować przede wszystkim przy stosowaniu preparatów z kwasem hialuronowym oraz podczas laseroterapii. Każda procedura wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Podczas niej lekarz weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania.

Artykuł sponsorowany


POWIĄZANE ARTYKUŁY

medycyna estetyczna
Dentysto, czas na medycynę estetyczną w gabinecie! Lekarz

W artykule w brytyjskim portalu Dentistry.co.uk, dr Shaadi Manouchehri omawia korzyści płynące z tego, że lekarze stomatolodzy poszerzają ofertę proponowanych usług o zabiegi z zakresu estetyki twarzy. Ogromna popularność mediów społecznościowych i...

Ewa Jaskowska
Stomatologia estetyczna dla początkujących dentystów Lekarz

– Moda na ładny uśmiech stała się symbolem naszych czasów i dobrze byłoby, gdyby każdy lekarz miał w swojej ofercie tego typu zabiegi, bo są one przez pacjentów oczekiwane i dobrze odbierane – mówi o stomatologii estetycznej dr n. med. Ewa Jaskowska,...

medycyna estetyczna - Dentonet.pl
Medycyna estetyczna to także świadczenia zdrowotne Lekarz

W bazie orzecznictwa Sądu Najwyższego opublikowane zostało postanowienie z dnia 26 maja 2021 r. w sprawie o sygnaturze I KK 23/21. Jest to postanowienie oddalające kasację od orzeczenia Naczelnego Sądu Lekarskiego. Kasacja została wniesiona przez obr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
medycyna estetyczna - Dentonet.pl
Medycyna estetyczna w gabinecie. "Cena nie jest najważniejsza" Lekarz

- Rynek medycyny estetycznej w Polsce znacząco rośnie. Pamiętajmy też, że to usługa luksusowa. Dla pacjentów cena nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze kliniki - mówi o zabiegach medycyny estetycznej dr Mateusz Tomaszewski, który prowadzi sz...

Jacek Nowak
Medycyna estetyczna jako uzupełnienie terapii stomatologicznej Lekarz

Toksyna botulinowa jako element leczenia bruksizmu, zabiegi estetyczne po leczeniu protetycznym u pacjentów z tzw. uśmiechem dziąsłowym, zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego u osób po terapii ortodontycznej – niektóre procedury medycyny estet...

CBD
Olejki CBD – 4 fakty, które warto znać! Pacjent

Popularność olejków CBD nie maleje, a wręcz przeciwnie – rośnie w siłę, przyciągając uwagę wszechstronnymi korzyściami dla zdrowia. W gąszczu informacji i krążących opinii postanowiliśmy przygotować cztery kluczowe fakty o olejkach CBD, które warto z...

medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna – tylko dla lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber poinformował, że resort prowadzi prace nad uregulowaniem zasad wykonywania zabiegów medycyny estetycznej wyłącznie przez lekarzy i lekarzy dentystów. – Wykonywanie ich związane jest ze stosowaniem zasad aseptyki i a...

Tomaszewski KME
Medycyna estetyczna - jak stworzyć ofertę, która się opłaca? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 20 lutego w wyjątkowej cenie 99 zł (-70% od ceny regularnej) można zakupić dostęp do wykładu "Kalkulator zyskowności oferty w gabinecie medycyny estetycznej – czyli jak stworzyć ofertę zabiegową, która zarabia" auto...

Wasiewicz KDO baner 1
Ortodoncja estetyczna dla każdego [VIDEO] Lekarz

– Z przyjemnością pokażę Wam 10 przypadków klinicznych leczonych techniką językową, nakładkową, estetyczną, a także metodami kombinowanymi. Będę chciała podzielić się z Wami protokołami, które tworzę od kilkunastu lat, aby usprawnić swoją pracę. Może...

sepsa
Sepsa rozwija się wszędzie. "Wciąż pokutują o niej mity" Lekarz

W zmaganiach z sepsą najważniejsze jest wczesne jej rozpoznawanie, bo może się ona rozwinąć wszędzie – w szpitalu, jak i w domu – ostrzegają eksperci. Co drugi przypadek tej choroby kończy się śmiercią we wstrząsie, a zachorowalność wciąż rośnie. Sp...