Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Zasady kolejek w ochronie zdrowia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Zasady kolejek w ochronie zdrowia

Minister zdrowia Marek Balicki chce wprowadzić zasady oczekiwania na deficytowe badania czy terapie – czyli uregulowania kolejek.

W jednym z projektów rozporządzeń do ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia zawarte są zasady korzystania ze świadczeń zdrowotnych w sytuacji, gdy nie jest możliwe udzielenie ich bez zwłoki.

W obecnie obowiązującym prawie jest zapis dotyczący kolejek, jednak – według menadżerów ochrony zdrowia i ekspertów prawa – jest on martwy. Art. 19 obecnie obowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej mówi o przejrzystej, opartej na kryteriach medycznych kolejce. Powinna ona być ustalona w sytuacji, gdy nie jest możliwe udzielenie natychmiast świadczenia zdrowotnego (nie dotyczy to tzw. nagłych przypadków, gdy pomoc musi być udzielona natychmiast).

Nigdzie nie ma zapisanych zasad tworzenia i kontrolowania takiej kolejki – mówią menadżerowie i prawnicy.

Projekt rozporządzenia do ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia w sprawie ogólnych warunków udzielania świadczeń zdrowotnych wprowadza takie zasady.

Mowa w nim jest o tym, ze szpital czy przychodnia udziela pomocy bez zbędnej zwłoki. W sytuacji, kiedy nie jest to możliwe, placówka powinna utworzyć rejestr oczekujących oraz ustalić kryteria oczekiwania zgodne ze wskazaniami medycznymi. Zarówno rejestr, jak i kryteria powinny być przekazane „bezzwłocznie” Funduszowi. Pracownicy szpitala maja być zobowiązani do udzielenia informacji o czasie oczekiwania oraz o kryteriach kolejki.

Posłanka PO z Sejmowej Komisji Zdrowia Elżbieta Radziszewska chociaż uważa, że kolejki musza być uregulowane, nie zgadza się z tym, że to szpital ma ustalać kryteria. „Niestety, zbyt często prawdziwym kryterium jest koperta” – powiedziała PAP.

Wiceminister zdrowia Ewa Kralkowska nie podziela jej obaw. Uważa, że nie będzie podejrzeń o korupcje, bowiem kolejki prowadzone przez szpitale będą kontrolowane. Temu właśnie ma służyć zgłaszanie Funduszowi rejestru i przyjętych kryteriów. „Pacjent oczekujący na operacje będzie mógł dowiedzieć się w szpitalu, ile operacji wykonano w danym miesiącu i ile osób czeka na te operacje” – powiedziała.

Podkreśliła, że za właściwe prowadzenie rejestru ma odpowiadać świadczeniodawca, kontrolowany przez Fundusz.

Projekt rozporządzenia nie zawiera drogi odwoływania się pacjenta, jeśli uzna, ze powinien być przyjęty wcześniej. Jednak Kralkowska uważa, ze pacjent będzie mógł złożyć skargę do Funduszu. „Jeśli pacjentowi się pogorszy, oczywiście będzie miał skrócony okres oczekiwania” – zapewniła Kralkowska.

Ekspert prawa medycznego prof. Mirosław Nesterowicz z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powiedział PAP, ze rozporządzenie idzie w dobrym kierunku, choć zastrzegł, że praktyka pokaże, jak będzie działało. Niepokoi go zwłaszcza zapis rozporządzenia, w myśl którego szpital, który okresowo nie może udzielać świadczeń medycznych w danym zakresie, może zlecić wykonanie świadczenia innemu szpitalowi. Niepokój profesora budzi zapis stanowiący, że w takim przypadku szpital „we własnym zakresie dokonuje rozliczeń z tym podmiotem (któremu zleca wykonanie tego świadczenia – PAP), bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia ze strony Funduszu”.

Kralkowska zapewniła PAP, że nie chodzi tu o sytuacje, w której szpital zakończył już wykonanie kontraktu zawartego z Funduszem.

Prof. Nesterowicz uważa, ze konieczne jest wprowadzenie uregulowań kolejek, ponieważ nie jest możliwe, w sytuacji ograniczonych pieniędzy na ochronę zdrowia, załatwienie natychmiast wszystkich potrzeb. Uregulowania dotyczące kolejek istnieją w wielu państwach zachodnich.

źródło: Komunikat prasowy Gazety Lekarskiej


POWIĄZANE ARTYKUŁY

listy oczekujacych - Dentonet.pl
NRL: prowadzenie list oczekujących - do zawieszenia Lekarz

Prezydium NRL zaapelowało do ministra zdrowia o zawieszenie na czas epidemii koronawirusa obowiązków sprawozdawania do Narodowego Funduszu Zdrowia danych dotyczących list pacjentów oczekujących na udzielenie świadczenia. W gronie wymienionych przez...

dentobus - Dentonet.pl
Resort zdrowia: 100 tys. pacjentów w dentobusach w ciągu dwóch lat Lekarz

Według informacji ministerstwa zdrowia, w latach 2018-2019 w dentobusach udzielono pomocy ponad 100 tys. pacjentom. Przypomnijmy – jakiś czas temu grupa posłów PSL-u skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pytała o zagwarantowanie Pola...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
W 2018 r. utworzono 41 szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w 2018 r. w ramach programu polityki zdrowotnej „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NFZ kontrole w I półroczu - Dentonet.pl
Eksperci: Mniej składek wpłynie do NFZ-u w najbliższym czasie Lekarz

– W najbliższym czasie możemy spodziewać się zwolnień, a płace pracowników nie będą rosły tak szybko, jak można było oczekiwać przed pandemią, co oznacza, że mniej składek zasili budżet Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi w rozmowie z agencją Newseria...

Teleporady medyczne? Tak, ale nie w każdym przypadku Lekarz

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływa w ostatnim czasie wiele sygnałów od pacjentów, którzy nie mogą odbyć osobistej wizyty w przychodni ze względu na zagrożenie epidemiczne. Często jedyną proponowaną przez placówki formą konsultacji pozostaje tzw. telep...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres