Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zapobiegaj tworzeniu się płytki nazębnej

Publikacja:
Zapobiegaj tworzeniu się płytki nazębnej

Zapobiegaj tworzeniu się płytki nazębnej

Płytka nazębna to lepka i bezbarwna warstwa bakterii i węglowodanów. Jej nagromadzenie się może prowadzić do próchnicy zębów oraz chorób dziąseł. Jeżeli nie jest codziennie usuwana, może ulec mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny. Płytka nazębna pojawia się u każdego, a szczególnie podatni jesteśmy na jej tworzenie się po posiłku. Wtedy bakterie w jamie ustnej rozwijają się dzięki cząsteczkom zawartym w pożywieniu oraz ślinie. Płytka nazębna prowadzi do ubytków w tkance zęba, ponieważ powstałe w niej kwasy po posiłku atakują zęby. Dobra wiadomość jest taka, że o ile kamienia nazębnego nie możemy pozbyć się sami i musi pomóc nam dentysta, tak płytkę nazębną można usunąć poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej.

Oto sposoby na walkę z płytką nazębną:

Szczotkuj zęby dokładnie przynajmniej 2 razy dziennie najkrócej 2 minuty w celu usunięcia płytki nazębnej ze wszystkich powierzchni zębów.

Codziennie stosuj nić dentystyczną w celu usunięcia płytki nazębnej z miejsc pomiędzy zębami i poniżej linii dziąseł, do których nie dociera szczoteczka do zębów.

Ogranicz spożywanie pokarmów bogatych w cukier lub skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek.

Regularnie, czyli co 6 miesięcy, umawiaj się na wizyty do stomatologa w celu profesjonalnego oczyszczenie zębów.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

płytka nazębna - Dentonet.pl
Naturalny "biobloker" ograniczy powstawanie płytki nazębnej? Asysta

Jak informuje "Gazeta Lekarska", naukowcy z Portugalii opracowali środek ograniczający powstawanie płytki nazębnej. Jego skuteczność opiera się na naturalnych cząsteczkach organicznych.Tzw. "biobloker" opracowany przez naukowców z Portugalii przywier...

Tytułowe
Sterowana regeneracja kości z użyciem allogenicznej płytki kortykalnej Lekarz

Opis przypadku - dr Carole Leconte (Paryż)Regeneracja kości jest efektem złożonej techniki, ale też magii procesów tkankowych. Postęp, jaki dokonał się w ostatnich kilku latach, spowodował poddanie w wątpliwość wielu obowiązujących dotychczas dogmató...