Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zainteresowanie profilaktyką stomatologiczną będzie rosło

Publikacja:
Zainteresowanie profilaktyką stomatologiczną będzie rosło

Zainteresowanie profilaktyką stomatologiczną będzie rosło

W ciągu najbliższych 2 lat zainteresowanie pacjentów zabiegami z zakresu profilaktyki stomatologicznej wzrośnie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Siemens Financial Services w Polsce i firmę EMS. Wzrostu popularności profilaktyki stomatologicznej spodziewa się prawie 65 proc. ankietowanych lekarzy stomatologów, higienistek i menedżerów gabinetów stomatologicznych. To dobra wiadomość, ponieważ częsta profilaktyka jest kluczowa dla utrzymania zdrowej jamy ustnej oraz zapobieganiu próchnicy. Niestety zdaniem prawie 62 proc. badanych pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na stan zdrowia jamy ustnej pacjentów.

Raport pt. „Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna w Polsce – sytuacja aktualna i trendy” opracowany przez firmy Siemens Financial Services w Polsce i EMS – Electro Medical Systems przy współpracy merytorycznej z Sekcją Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przedstawia wyniki badania dotyczącego m.in. obecnego stanu oraz kierunków rozwoju profilaktyki stomatologicznej w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone wśród lekarzy stomatologów, higienistek oraz właścicieli i menedżerów gabinetów, klinik i przychodni stomatologicznych.

Profilaktyka jest ważna, a jej znaczenie będzie rosło w przyszłości

Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu są zgodni, że zabiegi profilaktyki stomatologicznej są istotne w kształtowaniu oferty gabinetów. Prawie 87 proc. ankietowanych jest zdania, że jest ona bardzo ważna, a prawie 11 proc., że raczej ważna.

Właściwa profilaktyka stomatologiczna jest kluczowa dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Pacjenci są coraz bardziej świadomi, że lepiej zapobiegać powstawaniu schorzeniom niż je leczyć w przyszłości. Zainteresowanie profilaktyką zostało zaburzone przez pandemię, jednak w najbliższych latach powinno ono stabilnie rosnąc, a w raz z nim rozwój oferty gabinetów w tym zakresie – mówi Katarzyna Ostrowska, prezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Prognozowane zainteresowanie pacjentów zabiegami higienizacji

higienizacja

Źródło: Badanie Centrum Badawczo-Rozwojowego BIOSTAT na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce oraz EMS, wrzesień-październik 2021 r.

N = 400 (higienistek stomatologicznych oraz lekarzy stomatologów/właścicieli i menedżerów gabinetów, klinik i przychodni stomatologicznych).

Jak wynika z badania, zainteresowanie zabiegami higienizacji jamy ustnej powinno wzrosnąć w ciągu najbliższych 2-3 lat. Takiego zdania jest ponad dwie trzecie ankietowanych (64,88 proc.). Mniejsze zainteresowanie tego typu usługami prognozuje tylko niecałe 2 proc. Pozostała część badanych uważa, że popyt na zabiegi higienizacji utrzyma się na tym samym poziomie.

Zdaniem ankietowanych lekarzy, menedżerów i higienistek, w najbliższych pięciu latach najbardziej wzrośnie popularność profesjonalnej higienizacji jamy ustnej pacjenta (69 proc.). Drugą w kolejności (52 proc.) najczęściej wymienianą usługą przez respondentów są zabiegi reminalizacyjne/lakierownie. Ponad 46 proc. wskazuje także na wzrost popularności instruktaży higieny jamy ustnej.

Zabiegi, które będą zyskiwać na popularności

zabiegi

Źródło: Badanie Centrum Badawczo-Rozwojowego BIOSTAT na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce oraz EMS, wrzesień-październik 2021 r.

N = 400 (higienistek stomatologicznych oraz lekarzy stomatologów/właścicieli i menedżerów gabinetów, klinik i przychodni stomatologicznych).

Wzrost zainteresowania zabiegami profilaktyki stomatologicznej będzie wpływał na konieczność inwestycji w nowy sprzęt medyczny oraz szkolenia personelu. Jak wynika z badania, już teraz prawie 58 proc. ankietowanych prognozuje, że oferta na tego typu zabiegi będzie się rozwijała w przyszłości. To z kolei stawia kolejne wyzwanie przed menedżerami i właścicielami gabinetów – pozyskanie finansowania na niezbędne inwestycje. Jedną z najbardziej atrakcyjnych form finansowania dla lekarzy jest obecnie pożyczka medyczna, którą można otrzymać bardzo szybko i całkowicie online – mówi Tomasz Szyszka, kierownik działu sprzedaży Vendor Healthcare w Siemens Financial Services w Polsce.  

Pandemia negatywnie wpłynęła na profilaktykę i stan jamy ustnej pacjentów

Mimo że zabiegi profilaktyki stomatologicznej są bardzo ważne, w wyniku pandemii Covid-19 część pacjentów ograniczyła korzystanie z nich. Jak wynika z badania Siemens Financial Services w Polsce i EMS, spadek popytu na tego typu zabiegi deklaruje ponad 45 proc. ankietowanych. Prawie 47 proc. lekarzy, higienistek i menedżerów gabinetów informuje, że zainteresowanie utrzymało się na tym samym poziomie, a jedynie 7 proc. badanych, że wzrosło.

Ograniczenie liczby zabiegów profilaktyki stomatologicznej przełożyło się na stan zdrowia pacjentów. Zdaniem aż prawie 62 proc. badanych, pandemia negatywnie wpłynęła na stan zdrowia jamy ustnej pacjentów. Pozytywny wpływ dostrzega jedynie 2 proc.

Wpływ pandemii na stan zdrowia jamy ustnej pacjentów

pandemia 1

Źródło: Badanie Centrum Badawczo-Rozwojowego BIOSTAT na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce oraz EMS, wrzesień-październik 2021 r.

N = 400 (higienistek stomatologicznych oraz lekarzy stomatologów/właścicieli i menedżerów gabinetów, klinik i przychodni stomatologicznych).

– Współczesna stomatologia stawia na spersonalizowane podejście do pacjenta. Jego emanacją w profesjonalnej profilaktyce stomatologicznej jest protokół Guided Biofilm Therapy, rewolucjonizujący jakość i przewidywalność rezultatów klinicznych oraz komfort pacjenta. Poddawani bezpiecznym, nieinwazyjnym i komfortowym procedurom pacjenci częściej zgłaszają się na kolejne wizyty. W rezultacie optymalizuje to zapełnienie kalendarza wizyt, poprawia współpracę zespołu higienistka-lekarz i pozytywnie wpływa na opłacalność profilaktycznej części biznesu placówki – mówi Michał Pietrzyk, general manager EMS w Polsce.

Informacja prasowa


POWIĄZANE ARTYKUŁY

doraźne leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Bydgoszcz: czy będzie stomatologiczna pomoc doraźna? Lekarz

Poseł Paweł Olszewski skierował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o brak w Bydgoszczy doraźnej pomocy dentystycznej w nocy, w weekendy i święta. Na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonuje tylko jeden punkt świadcząc...

dentysta na NFZ - Dentonet.pl
Toruń: będzie siódmy konkurs na doraźną pomoc stomatologiczną Lekarz

Kujawsko-pomorski oddział wojewódzki NFZ wkrótce po raz... siódmy ogłosi konkurs dotyczący świadczenia doraźnej pomocy stomatologicznej w Toruniu. Poprzednich sześć zostało unieważnionych. Od ponad 5 lat w Toruniu nie ma ani jednej placówki, która u...

techniki dentystyczne
GUMed: duże zainteresowanie studiami z technik dentystycznych Lekarz

238 kandydatów – czyli blisko 8 osób na miejsce – rekrutowało na studia na kierunku techniki dentystyczne prowadzone przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Gdański Uniwersytet Medyczny poinformował o wynikach rekrutacji na osiem kierunków studiów I sto...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepienie
Maleje zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że skala wykonywanych przypominających szczepień przeciw COVID-19 jest absolutnie niesatysfakcjonująca. W piątek resort ruszy z nową kampanią promującą szczepienia. Od 16 września 2022 r. drugą dawką przypom...

profilaktyka
Program "Profilaktyka 40 plus" niestety bez stomatologii Pacjent

Rusza program „Profilaktyka 40 PLUS”. W ramach pakietu badań kontrolnych po pandemii koronawirusa mowa jest o pomiarze ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczeniu wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenie miarowości rytmu serc...

Paulina Pakula
Higienistka i pacjent z cukrzycą. „Edukacja i profilaktyka” Asysta

– W Polsce około 3,5 mln osób ma zdiagnozowaną cukrzycę. Kolejny 1 mln jeszcze o tym nie wie. Dlatego musimy uświadamiać pacjentów, edukować ich i zachęcać do badań profilaktycznych – mówi dypl. hig. stom. Paulina Pakuła, higienistka stomatologiczna,...

stomatologia NFZ
Śląsk: małe zainteresowanie dentystów współpracą z NFZ Lekarz

1 grudnia 2022 r. w siedzibie śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u odbyło się spotkanie dotyczące m.in. toczących się konkursów na zakontraktowanie świadczeń stomatologicznych na lata 2023-2028. Na ogłoszone postępowania wpłynęło znacznie mniej ofe...

lekarz - Dentonet.pl
Rozporządzenie "Profilaktyka 40 PLUS" podpisane Lekarz

Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Minister Adam Niedzielski dziś podpisał rozporządzenie dotyczące programu "Profilaktyka 40 PLUS", które przeszło proces konsultacji...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Co dalej z profilaktyką stomatologiczną dzieci i młodzieży? Lekarz

Ministerstwo zdrowia odpowiedziało na interpelację posła Kazimierza Matusznego, który pytał o to, jakie programy profilaktyczne oraz edukacyjno-zdrowotne dotyczące opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą są realizowane lub planowane przez res...