Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Niewielkie zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV

Publikacja:
Niewielkie zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV

Niewielkie zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV

W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka okolic głowy i szyi, są na o wiele niższym poziomie niż w innych krajach UE. Podczas gdy w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90% docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20%. W jaki sposób to zmienić, zastanawiali się eksperci podczas debaty „Zmiany prawne niezbędne dla poprawy efektywności programu szczepień przeciwko HPV”.

Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji, członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP,) powiedział podczas debaty, że zachorowania na nowotwory to osobiste dramaty tych, których choroba dotknęła, ale z punktu widzenia „bezdusznej gospodarki” są to też koszty idące w biliony dolarów w skali światowej. Dlatego państwa Unii Europejskiej w ramach profilaktyki chorób nowotworowych stworzyły m.in. plan walki z wirusem HPV, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz nowotwory głowy i szyi.

Jesteśmy w Polsce rok po wprowadzeniu powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla nastolatków, ale rezultaty, które osiągamy w ramach tego programu, daleko odbiegają od tego, czego byśmy sobie życzyli. Okazuje się, że zaledwie co piąty uprawniony nastolatek skorzystał z takiego szczepienia i tylko 30% jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej zdecydowało się dołączyć do programu – powiedział dyrektor Bińkowski.

Wirusy brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV) należą do rodziny tzw. wirusów brodawczaka. Dotychczas sklasyfikowano ich ponad 200. Z punktu widzenia zagrożenia chorobotwórczego dla człowieka największą rolę odgrywają tzw. anogenitalne genotypy HPV. Są one zaliczane do najczęściej występujących u człowieka infekcji przenoszonych drogą kontaktów płciowych przez osoby płci obojga i powodują nowotwory narządów płciowych, ale także odbytu, gardła i krtani.

Średnia wyszczepialność w Europie – 44%

Program Unii Europejskiej „Beating Cancer Plan” zakłada, że do 2030 r. przeciw HPV zostanie zaszczepionych 90% nastoletnich dziewczynek, a w szczepieniach chłopców nastąpi „istotny wzrost”. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), blisko 90% zaszczepienia docelowej populacji w krajach europejskich nastąpiło w Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji oraz w Norwegii. Średnia wyszczepialność dla państw, w których funkcjonują programy takich szczepień, wynosi 44%.

W Polsce powszechny program szczepień przeciw HPV młodzieży po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia został wprowadzony w czerwcu 2023 r. Do końca 2023 r. zaczepiło się zaledwie około 20% docelowej populacji. Program zaś realizuje obecnie zaledwie nie więcej niż 30% przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Eksperci, którzy uczestniczyli debacie, zwracali uwagę, że tak mała liczba jednostek POZ wynika ze skomplikowanego sposobu realizacji programu, raportowania wykonanych szczepień i ich rozliczania.

Polska opóźniona w szczepieniach

Prof. Teresa Jackowska, pediatra, specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, podczas debaty podkreśliła, że Polska wobec innych krajów jest 18 lat „do tyłu”, dlatego że szczepionka została zarejestrowana i wprowadzona do stosowania na świecie pod koniec 2006 r.

Nie możemy się porównać do krajów takich jak Australia i Szwecja, które mają już plan eliminacji raka szyjki macicy. Jesteśmy w Polsce opóźnieni, a liczba kobiet, która co roku choruje na raka szyjki macicy, jest stale podobna. Jeśli kobieta zarażona wirusem rodzi dziecko, to przekazuje mu tego wirusa. Wobec planów, żeby zaszczepiło się chociaż 60% dzieci i młodzieży widać, że realizacja jest bardzo zła – oceniła prof. Jackowska.

Dodała, że niechęć do szczepień przeciw HPV może mieć również związek z fałszywą tezą, że szczepienia przeciw temu wirusowi „promowały rozwiązłość seksualną” wśród młodzieży.

Znikoma wiedza na temat wirusa

Prof. Tomasz Sobierajski, socjolog, kierownik Ośrodka Badań Socjometrycznych Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że podczas przeprowadzonego badania najpierw 30% respondentów – rodziców – deklarowało chęć zaszczepienia dziecka przeciw HPV, ale kiedy w kolejnym punkcie badania wyjaśniono, jakie choroby powoduje ten wirus, gotowość zaszczepienia dziecka zadeklarowało już 60% badanych. – To pokazuje, jak znikoma wśród rodziców jest wiedza na temat tego wirusa – dodał profesor.

Prof. Sobierajski zaznaczył, że częstotliwość występowania nowotworów nosa i gardła pochodzących od wirusa HPV u osób do 40. roku życia w czasie ostatniej dekady wzrosła o 30%. – To są zatrważające dane – zaznaczył.

Potrzebne zmiany w prawie

ZPP postuluje więc wprowadzenie zmian, które spowodowałyby poprawę tego stanu rzeczy. Chodzi m.in. o zmianę stanu prawnego, zgodnie z którym zalecane szczepienia przeprowadzają tylko ci świadczeniodawcy, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowy na te świadczenia. ZPP proponuje, aby istniał obowiązek lekarzy POZ realizacji szczepienia przeciw HPV. W efekcie chętny na zaszczepienie mógłby to zrobić w dowolnym ośrodku POZ.

Jeżeli chcemy, żeby szczepienie było masowe, to taką szczepionkę musi zakontraktować rząd. Mamy taką szansę, rząd zamówił szczepionki. Ale kiedy zaczynamy kampanię na rzecz szczepień, musimy zapewnić chętnym możliwość, aby się takie szczepienia odbyły. W wypadku szczepień przeciw grypie udało się doprowadzić do tego, żeby także szczepiono w aptekach. W wypadku COVID szczepiono dosłownie wszędzie – zauważyła Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”.

Kolejna zmiana postulowana przez ZPP dotyczy sprawozdań składanych przez POZ – obecnie muszą być raportowane zdarzenia medyczne oraz dane rozliczeniowe. Nowe rozwiązanie proponowane przez resort zdrowia zakłada połączenie tych dwóch systemów dopiero do 2027 r. ZPP proponuje przyspieszenie tego rozwiązania tak, aby funkcjonowało już w II kwartale 2025 r.

ZPP postuluje również wprowadzenie systemów motywacyjnych dla tych POZ, które prowadziłyby szczepienia przeciw HPV np. poprzez zwiększenie wyceny świadczenia.

Kolejne postulaty dotyczą uregulowania możliwości przeprowadzania szczepień w szkołach, a także uregulowania kwestii dotyczącej zgody rodzica lub opiekuna na dokonanie takiego szczepienia. – Jestem zwolenniczką tego, aby te szczepienia były przeprowadzane w szkołach, tam, gdzie jest to możliwe. Może to nie jest dobry przykład na polskie warunki szkolne i tego nie proponujemy, ale według danych z USA sprawdza się mechanizm, który polega na tym, że wydanie świadectwa jest uzależnione od zaszczepienia dziecka. W Europie najlepsza wyszczepialność jest w tych krajach, które wprowadziły szczepienia w szkołach – zaznaczyła prof. Jackowska.

Adwokat Katarzyna Bondaryk z kancelarii prawnej Katarzyna Bondaryk, powiedziała, że jej zdaniem ministerstwo zdrowia, jeśli chodzi o szczepienia przeciw HPV nie zamierza przeprowadzać zmian legislacyjnych, ale wykorzystać istniejące rozwiązania, interpretując je w inny sposób niż dotychczas. – Mówimy o szczepieniach w szkołach, ale nie będzie tego robiła pielęgniarka szkolna, tylko lekarz POZ. Szkoła stanie się tylko miejscem wykonania szczepienia, nie będzie tego organizować. Jak włączyć dyrekcję do współpracy z POZ? Z drugiej strony POZ musi być zainteresowane przeprowadzaniem takich szczepień. Jak finansowo ma być to rozwiązane? Kto ma wypełniać dokumentację? – pytała Katarzyna Bondaryk.

Edyta Książek, członek zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego zaznaczyła, że w programach nauczania znajdują się informacje o różnych szczepieniach i należałoby je poszerzyć o informacje o szczepieniach przeciw wirusowi HPV jako o szczepieniach przeciwko stanom przednowotworowym. – Powinniśmy edukować zarówno uczniów, jak i rodziców. Ważne jest, aby do takiej edukacji przygotować także nauczycieli – dodała Edyta Książek.

Redukcja konsumpcji alkoholu, ograniczenie palenia papierosów, szczepienia przeciw HPV i regularne wizyty u stomatologia to – zdaniem dr. n. o zdr. Pawła Koczkodaja z Narodowego Instytutu Onkologii – kluczowe zasady profilaktyki pierwotnej nowotworów okolic szyi i głowy. – Regularne wizyty u stomatologa są nie do przecenienia pod kątem tzw. czujności onkologicznej – podkreśla ekspert.

Źródło informacji: PAP Media Room


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia NFZ
Śląsk: małe zainteresowanie dentystów współpracą z NFZ Lekarz

1 grudnia 2022 r. w siedzibie śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u odbyło się spotkanie dotyczące m.in. toczących się konkursów na zakontraktowanie świadczeń stomatologicznych na lata 2023-2028. Na ogłoszone postępowania wpłynęło znacznie mniej ofe...

profilaktyka stomatologiczna
Zainteresowanie profilaktyką stomatologiczną będzie rosło Lekarz

W ciągu najbliższych 2 lat zainteresowanie pacjentów zabiegami z zakresu profilaktyki stomatologicznej wzrośnie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Siemens Financial Services w Polsce i firmę EMS. Wzrostu popularności profilaktyki stomatolog...

szczepienie
Szczepienia przeciw COVID: 440 wnioski o odszkodowanie Lekarz

Od 12 lutego 2022 r. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 440 wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ponad 15% złożonych wniosków związanych jest z wystąpieniem reakcji anafilaktycznych bezpośrednio po podaniu szczepio...

ROZWIŃ WIĘCEJ
oskarzenie
Akt oskarżenia przeciw dentyście podejrzanemu o molestowanie Lekarz

Prokuratura w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie stomatologa, który miał wykorzystywać seksualnie pacjentki. Pokrzywdzone w sprawie są trzy kobiety. Oskarżonemu grozi do 12 lat więzienia. Przypomnijmy – w sierpniu 2021 r. 51-letni ...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
70% dorosłych w UE zaszczepionych przeciw COVID-19 Lekarz

W całej Unii Europejskiej w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 70% osób dorosłych – podała w tym tygodniu Komisja Europejska. W Polsce ten odsetek to 58%. Tym samym w UE w pełni zaszczepionych jest ponad 256 mln dorosłych (ponad 18,8 mln w Po...

szczepienie przeciw HPV
200 tys. szczepionek przeciw HPV trafi do przychodni Lekarz

W ostatnich tygodniach w przychodniach realizujących program bezpłatnych szczepień przeciw HPV brakowało szczepionek, a zainteresowani pacjenci byli odsyłani z kwitkiem. Ministerstwo zdrowia zapewniło, że przygotowywany jest podział 200 000 dawek szc...

techniki dentystyczne
GUMed: duże zainteresowanie studiami z technik dentystycznych Lekarz

238 kandydatów – czyli blisko 8 osób na miejsce – rekrutowało na studia na kierunku techniki dentystyczne prowadzone przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Gdański Uniwersytet Medyczny poinformował o wynikach rekrutacji na osiem kierunków studiów I sto...

szczepienie
Maleje zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że skala wykonywanych przypominających szczepień przeciw COVID-19 jest absolutnie niesatysfakcjonująca. W piątek resort ruszy z nową kampanią promującą szczepienia. Od 16 września 2022 r. drugą dawką przypom...

szczepienie przeciw COVID - Dentonet.pl
88% dentystów zaszczepionych przeciw COVID-19 Lekarz

Według informacji ministerstwa zdrowia, zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zostało 89,9% pracowników medycznych. Drugą dawkę przyjęło 84,3% z nich. W pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi jest 87,63% lekarzy dentystów. ...

HPV
Już ponad 56 tys. dzieci zaszczepionych przeciw HPV Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w uruchomionym w czerwcu powszechnym programie szczepień przeciw HPV zaszczepionych zostało już ponad 56 tys. dzieci. Powszechny program szczepień przeciw HPV został uruchomiony w czerwcu 2023 r. ...