Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wynagrodzenia rezydentów muszą wzrosnąć

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wynagrodzenia rezydentów muszą wzrosnąć

Wynagrodzenia rezydentów muszą wzrosnąć

Wynagrodzenia lekarzy i dentystów rezydentów to jeden z częściej podejmowanych ostatnio tematów w środowisku medycznym. I trudno się dziwić, kiedy grupa lekarzy z ambicjami zamiast koncentrować się na zagadnieniach czysto specjalizacyjnych, boryka się z problemami bytowymi. Dentonet.pl pisał już o tym tutaj.

Tym razem, w ślad za listem do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła wystosowanym przez rezydentów z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, swoje poparcie dla tych postulatów wyraża Naczelna Rada Lekarska.

NRL przypomina, że podnoszone argumenty na rzecz poprawy jakości kształcenia specjalizacyjnego, podniesienia wysokości wynagrodzenia dla rezydentów, czy wdrożenia systemu wynagradzania dla opiekunów specjalizacji wielokrotnie były przedmiotem jej apeli. Podobnie jak kwestie przepisów uniemożliwiających zmianę dziedziny specjalizacji oraz problem dyżurów medycznych w trakcie kształcenia specjalizacyjnego.

Naczelna Rada Lekarska po raz kolejny zabiera głos w tej sprawie i apeluje do ministra zdrowia o działania „na rzecz poprawy jakości i warunków kształcenia specjalizacyjnego w ww. zakresie, co będzie procentowało możliwością zapewnienia polskim pacjentom opieki kadry medycznej o najwyższych kwalifikacjach i dostępem do świadczeń opieki zdrowotnej na optymalnym poziomie.”

Porozumienie Rezydentów OZZL zwraca uwagę na to jak problemy finansowe wpływają na rozwój zawodowy rezydentów. Muszą oni w trosce o sprawy bytowe pracować nawet na trzech etatach. Często rezygnują z wypoczynku i są zagrożeni wypaleniem zawodowym.

A sama rezydentura oznacza także dodatkowe koszty. Dentyści i lekarze muszą pokrywać kilkuset złotowe koszty podręczników także obcojęzycznych. Płacą też nagminnie za delegacje i noclegi, chociaż zgodnie z przepisami powinny to robić ich macierzyste placówki.

Tymczasem pacjenci oczekują, że lekarze i dentyści będą dobrze wykształceni i pełni zapału do pracy i dalszego kształcenia oraz wypoczęci. List do ministra zdrowia wystosowany przez rezydentów OZZL świadczy, że jest to raczej trudne do pogodzenia w kontekście obecnych uposażeń.

 

źródło:nil

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - Najważniejsze zasady profilaktyki fluorkowej
“Pediatrzy muszą wysyłać dzieci do dentysty”

Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, zwraca uwagę na potrzebę współpracy lekarzy pediatrów ze stomatologami. – Pediatra to dla dziecka lekarz pierwszego kontaktu. Diagnozując chociażby choroby układ...

środki biobójcze - Dentonet.pl
GIS: stosowane środki biobójcze muszą być sprawdzone Asysta

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał, że stosowane w domach, miejscach publicznych czy placówkach medycznych środki biobójcze muszą posiadać odpowiednie pozwolenia i certyfikaty bezpieczeństwa. W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej pojaw...

"Rekomendacje dla lekarzy dentystów muszą być wyważone" Lekarz

- Jesteśmy gotowi do pracy. Potrzebujemy tylko dostępu do środków ochrony osobistej i jednoznacznych rekomendacji. Te, które już zostały opublikowane, niejednokrotnie różnią się między sobą – mówi w rozmowie z Dentonetem dr Dariusz Paluszek, członek ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kary za nieodwołane wizyty - Dentonet.pl
"Od opłat za nieodwołanie wizyty muszą być pewne wyjątki" Lekarz

Konstytucjonaliści, prawnicy oraz eksperci twierdzą, że od planowanych przez rząd kar za niestawianie się na umówione wizyty lekarskie czy operacje muszą być wyjątki. Polski system zdrowia niestety sprzyja zapominaniu o terminach – pisze „Rzeczpospol...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres