Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o zabraniu ze sobą karty EKUZ!

Publikacja:
Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o zabraniu ze sobą karty EKUZ!

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o zabraniu ze sobą karty EKUZ!

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje warto pamiętać o zabraniu ze sobą karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej w nagłych przypadkach można skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie i w przypadku pozytywnego potwierdzenia uprawnień właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno. Osoba posiadająca EKUZ ma prawo do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w trakcie tymczasowego pobytu w danym kraju. O zakresie świadczeń decyduje lekarz.

Jak otrzymać kartę EKUZ?

W większości oddziałów wojewódzkich NFZ karty EKUZ wydawane są na bieżąco. Zazwyczaj w okresie wakacyjnym znacznie wzrasta liczba osób zgłaszających się po EKUZ. Warto więc wcześniej pomyśleć o wyrobieniu karty, tym bardziej że jest ona ważna przez rok.

Wniosek o wydanie karty można znaleźć na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl oraz na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Podpisany wniosek można przesłać pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem. Można również złożyć go osobiście w oddziale wojewódzkim NFZ lub w delegaturach i punktach obsługi OW NFZ. EKUZ zostanie przekazana we wskazany we wniosku sposób – kartę można odebrać osobiście w oddziale bądź w delegaturze oddziału lub wskazać adres, na który zostanie przesłana.

Karta EKUZ – po co?

W przypadku braku karty EKUZ każda osoba przebywająca w innym państwie członkowskim UE/EFTA traktowana jest jako pacjent prywatny. Koszty takiego leczenia ustalane są według stawek przewidzianych dla pacjentów prywatnych, a nie według stawek publicznych wynikających z przepisów danego kraju. Ograniczona zostaje również możliwość dochodzenia zwrotu kosztów leczenia po powrocie do kraju ubezpieczenia z uwagi na fakt, że zwrot nie przysługuje w przypadku, gdy świadczenia udzielone zostały przez prywatnego świadczeniodawcę, który nie działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Jeśli chodzi o usługi stomatologiczne, to w najpopularniejszych krajach turystycznych, takich jak Hiszpania czy Grecja, są kilka razy droższe niż w Polsce. Cenniki w krajach Europy Zachodniej i Południowej – czyli tam, gdzie Polacy najchętniej spędzają wakacje – są nieubłagane. Wstępna konsultacja u lekarza dentysty to wydatek rzędu 100 euro, a jeśli dojdzie do tego konieczność wypełnienia ubytku, założenia tymczasowego opatrunku lub wykonanie zdjęcia RTG, bolący ząb może znacznie przewyższyć koszty całych wczasów.

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy ustawodawstwo danego kraju pobytu przewiduje dodatkowe opłaty z tytułu udzielonych świadczeń zdrowotnych, tak jak np. w Niemczech, Czechach, Chorwacji czy we Włoszech, wówczas również nawet korzystając ze świadczeń w takim państwie na podstawie karty EKUZ trzeba ponieść koszt dodatkowych opłat.

Opieka zdrowotna w kraju

Przebywając na urlopie w Polsce, ale poza miejscem zamieszkania, w razie nagłego zachorowania lub urazu można skorzystać z różnych form świadczeń zdrowotnych.

Podstawowa opieka zdrowotna

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) każdy ubezpieczony może zgłosić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, by uzyskać pomoc lekarską lub pielęgniarską. Lekarz POZ zapewnia opiekę w przychodni od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00. Po godz. 18.00 w dni powszednie, w soboty, niedziele i święta można skorzystać z pomocy lekarza POZ w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Jest to przedłużenie świadczeń lekarskich i pielęgniarskich podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc świadczona jest codziennie od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia, a także przez 24 godziny na dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe

Szpitalne Oddziały Ratunkowe udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, które są przywożone przez karetkę lub zgłaszają się same. Do SOR-u można zgłosić się np. w przypadku urazu, złamania czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia. SOR nie zastępuje jednak lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Stomatologia to bardzo specyficzny rodzaj świadczeń, które powinny być dostępne całą dobę. O tym gdzie szukać informacji o pomocy mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

AF

Fot. Julius_Silver, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

luzowanie obostrzeń - Dentonet.pl
Rząd zapowiada łagodzenie obostrzeń na wakacje Lekarz

13 czerwca złagodzone zostaną obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Od 26 czerwca większe będą limity ...

wakacje
Wakacje w tropikach – zagrożenia dla zdrowia jamy ustnej Lekarz

Słońce, krystalicznie czyste morze, egzotyczna roślinność – to sposób wielu z nas na udane wakacje, odreagowanie stresu i nabranie sił na kolejne wyzwania. Niestety z wyjazdem, zwłaszcza w odległe zakątki świata, mogą wiązać się pewne zagrożenia – ta...

filip nowak   prezes nfz i stanislaw wojtera   prezes ppl   punkt nfz na lotnisku chopina
Karta EKUZ od ręki na lotnisku Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia otworzył punkt obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na miejscu można bezpłatnie otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wyjazdy na zimowy urlop to okres wzmożonego ruchu podróżnych na Lotnisk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wakacje od skladek
Wakacje od składek przez miesiąc, ZUS zapłaci L4 za pracownika Lekarz

Jeszcze w 2024 r. rząd wprowadzi wakacje od składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Będą oni mogli skorzystać z ulgi przez jeden miesiąc w ciągu roku. Rada ministrów pracuje również nad wprowadzeniem nowych zasad w...

kredyty dentystów - Dentonet.pl
Wakacje kredytowe – można składać wnioski Lekarz

Od 29 lipca br. można składać wnioski o tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego nawet na 8 miesięcy. Wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia br. Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób posiadając...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Gabinety stomatologiczne w szkołach otwarte także w wakacje? Lekarz

Ministerstwo edukacji i nauki zachęca, by dyrektorzy szkół razem ze stomatologami ustalili zasady funkcjonowania szkolnych gabinetów stomatologicznych również w wakacje. – Ze względu na długotrwały okres nauki zdalnej dzieci nie mogły w pełni korzyst...