Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wyjeżdżasz na wakacje?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Wyjeżdżasz na wakacje?

Wyjeżdżasz na wakacje na dłużej niż 1 miesiąc? Przeczytaj komunikat NFZ.

Komunikat NFZ dotyczy zasad organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej dla studentów oraz ubezpieczonych, którzy przebywają poza miejscem stałego zameldowania powyżej 1 miesiąca kalendarzowego w roku.

Zarząd NFZ na posiedzeniu w dniu 16 czerwca 2003 r. po rozpatrzeniu problemów dotyczących zasad organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej dla studentów oraz ubezpieczonych, którzy przebywają poza miejscem stałego zameldowania powyżej 1 miesiąca kalendarzowego w roku, postanowił przyjąć następujące zasady:

1. Studenci oraz ubezpieczeni, którzy przebywają poza miejscem stałego zameldowania powyżej 1 miesiąca kalendarzowego w roku, zobowiązani są do wypełnienia i zgłoszenia deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w miejscu aktualnego pobytu.

2. Złożenie deklaracji uprawnia ww. osoby do korzystania ze świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zgodnie z właściwymi terytorialnie zasadami.

3. Rozliczenie za udzielone świadczenia odbywa się w wyniku przekazania stawki kapitacyjnej do świadczeniodawcy, u którego znajduje się deklaracja podpisana przez ww. osoby w terminie najpóźniejszym.

Pozostałych urlopowiczów i osoby wyjeżdżające w inne regiony kraju chcemy uspokoić. Wszyscy ubezpieczeni mają bowiem prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w całym kraju, we wszystkich placówkach, które mają zawarte umowy z Funduszem.

Świadczeniodawcy będą przekazywać rachunki za udzielanie świadczeń pacjentom spoza danego województwa do swojego oddziału NFZ. Poszczególne oddziały Funduszu będą się następnie rozliczać między sobą.

Dotychczas regionalne oddziały Funduszu nie miały prawnych podstaw do rozliczania kosztów świadczeń udzielonych pacjentom ubezpieczonym w innym województwie. Problem nasilił się zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy placówki w całym kraju odnotowały zwiększoną liczbę podróżujących pacjentów.

źródło: www.nfz.gov.pl i www.mp.pl

Przeczytaj również: „Vademecum wyjeżdżających na wakacje” tutaj


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepienia na gruźlicę - Dentonet.pl
Bezpłatne szczepionki na grypę dla sektora prywatnego? Lekarz

Trwa akcja Ministerstwa Zdrowia „Szczepionka na grypę dla personelu medycznego”. Podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej oraz apteki i punkty apteczne, które nie nabędą szczepionek przeciw grypie dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowani...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
NFZ: przedłużenie okresu rozliczeniowego dla stomatologii Lekarz

Od 6 października br. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie przyjmował wnioski o przedłużenie okresu rozliczeniowego w umowach na udzielanie świadczeń medycznych, w tym leczenia stomatologicznego. Wnioski mogą składać świadczeniodawcy, którzy w okresie obo...

NFZ - Dentonet.pl
NFZ: możliwe zaliczkowe wypłaty dla świadczeniodawców Lekarz

14 marca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwia wprowadzenie rozwiązań pozwalających na poprawę płynności f...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ferie - Dentonet.pl
Pomoc medyczna w czasie ferii - gdzie można ją uzyskać? Pacjent

Ferie zimowe i sezon narciarski to okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale również za granicą. Warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać pomoc medyczną poza miejscem zamieszkania, a także w jakich sytuacjach warto zabrać na ferie Europejską Kar...

pomoc medyczna w święta - Dentonet.pl
Gdzie po pomoc lekarską i stomatologiczną w czasie świąt? Pacjent

Święta to dla wielu z nas okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Przypominamy, w jaki sposób możemy skorzystać z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania, a także w jakich sytuacjach przyda nam się Europejska Karta Ubezp...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres