Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Współczynnik korygujący

Publikacja:
Współczynnik korygujący

Współczynnik korygujący

Dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler (wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL) w wypowiedzi dla portalu Dentowizja.pl ujawnia, jakie kroki zostały podjęte, by zmienić sposób finansowania leczenia dzieci (co być może wpłynie na poprawienie jego jakości i w wielu przypadkach ją umożliwi).

Obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, jak również została skierowana prośba do premier rządu Ewy Kopacz o spotkanie. Jak pamiętamy – w swoim exposé poruszyła ona problem leczenia stomatologicznego dzieci, co pozwala wnioskować, że leży on jej na sercu (czytaj: Exposé nowej premier rządu, Gabinety stomatologiczne w szkołach).

W zeszłym miesiącu (17 kwietnia br.) odbyło się też spotkanie z Tadeuszem Jędrzejczykiem (prezesem NFZ), który również dostrzega problem niedomagania NFZ-u w leczeniu stomatologicznym dzieci i brak skutecznych działań ze strony Funduszu w tym kierunku.

Przedstawiciele NRL zaproponowali w tym zakresie wprowadzenie współczynnika korygującego w leczeniu dzieci. Co to takiego? Np. w przypadku lekarzy rodzinnych, którzy mają pod opieką dużą grupę pacjentów, a wśród nich zarówno dzieci, jak i osoby starsze czy z chorobami ogólnoustrojowymi, które wymagają poświęcenia im większej niż standardowo ilości czasu – wycena przeprowadzanych procedur jest mnożona (np. dwukrotnie).

W odpowiedzi na tę propozycję padło, że obecnie trwają prace nad zmianą sposobu finansowania. Od tego roku wyceną świadczeń medycznych zajmuje się Agencja Oceny Technologii Medycznej (AOTM). NRL chce wystąpić do tej agencji, by przeprowadziła ona procedurę taryfikacji świadczeń stomatologicznych wobec dzieci. W tym roku jest to niemożliwe, ale istnieje szansa, że AOTM dokona takiej wyceny w przyszłym roku (czytaj: AOTMiT rozpoczyna swą działalność, Czy AOTM sprawdzi się lepiej niż NFZ?)

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

asystentka stomatologiczna1
Współczynnik pracy dla higienistki i asystentki stomatologicznej Asysta

Ustawa z 26 maja 2022 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wprowadziła załącznik określający wysokość współczynników pracy oraz grupy zawodowe według kwalifikacji...

pensja minimalna - Dentonet.pl
Jaki współczynnik pracy dla asystentek i higienistek? Asysta

Posłanka Urszula Nowogórska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której prosi o wskazanie, który współczynnik pracy (zależy od niego wysokość minimalnej pensji) należy stosować wobec asystentek i higienistek stomatologicznych zatrudnionych ...