Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wrażliwe zęby też mogą być białe

Publikacja:

Wrażliwe zęby też mogą być białe

Syczysz z bólu, gdy jesz słodki deser, pijesz gorącą kawę lub chrupiesz kwaśne jabłko?

To jasne – tak jak większość ludzi na świecie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Chcesz je wybielić? Śmiało.

Wybielanie jest także dla wrażliwców, ale najpierw wzmocnij swoje wrażliwe zęby.


 

Skąd ta wrażliwość?


 

Odpowiedź na to pytanie, to zadanie nie dla detektywa, lecz dla dentysty.

Jedną z częstych przyczyn nadwrażliwości zębów jest bruksizm – jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku o podłożu stresowym.

Zapadają na nią nie tylko ambitni menadżerowie, ale nawet dzieci, borykające się z problemami w nauce.


 

– Stres powoduje odruchowe zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, nawet w trakcie snu. To psychosomatyczna reakcja, często nieuświadomiona – mówi Iwona Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa.


 

Dlaczego bruksizm uwrażliwia zęby? Unerwiona zębina, czyli tkanka miękka zębów, otoczona jest grubą warstwą twardego szkliwa. To ono zabezpiecza zęby przed czynnikami zewnętrznymi.


 

Najwięcej szkliwa jest na powierzchniach żujących zębów. Gdy zbyt mocno zaciskamy zęby (osoby cierpiące na bruksizm zaciskają zęby nawet 10 razy mocniej niż normalnie), szkliwo ściera się i odsłania wrażliwą zębinę. Wtedy zaczynamy czuć ból, a na powierzchni żującej pojawiają się żółte plamki w kolorze zębiny. Ale na tym nie koniec – destrukcja szkliwa zatacza coraz szersze kręgi.


 

– Powszechnym zjawiskiem u bruksistów są ubytki, które nie mają nić wspólnego z próchnicą. Na skutek sił nacisku pryzmaty szkliwne w najcieńszej warstwie szkliwa – czyli w miejscu przejścia korony w korzeń – przesuwają się i szkliwo staje się podatne na tworzenie nietypowych nadżerek oraz ubytków klinowych – tłumaczy lekarz stomatolog. Ubytki te są szczególnie dotkliwe dla pacjentów ze względu na to, że w tym miejscu szkliwa jest niewiele, występuje natomiast dużo zakończeń nerwowych.


 

Erozję szkliwa może też wywoływać zbyt kwaśny odczyn w jamie ustnej, np. podczas gdy stosujemy niewłaściwą dietę czy w niektórych schorzeniach układu pokarmowego (refluks żołądkowy).


 

Obejrzyj swoje dziąsła


 

Nadwrażliwość będzie nam jeszcze bardziej dawać się we znaki, jeżeli natura wyposażyła nas w delikatne dziąsła. Podobnie jak skóra posiadają one swoje fenotypy: cienkie dziąsła o widocznej grze naczyniowej mają fenotyp najbardziej wrażliwy. To one pod wpływem czynników zewnętrznych „uciekają”, odsłaniając niepokryte szkliwem szyjki zębowe i wystawiają nas na ból.


 

Wzmocnij szkliwo


 

Kiedy wiemy, dlaczego cierpimy, pora zabrać się za działanie. W przypadku nadwrażliwości wywołanej bruksizmem stomatolog zaleci zakładanie na noc szyn okluzyjnych oraz wyśle na konsultacje do psychoterapeuty.


 

– Bruksizm to choroba psychosomatycza, którą trzeba leczyć kompleksowo – tylko jednym z jej skutków jest erozja szkliwa, inne efekty to migreny, wady postawy etc. – wylicza Gnach-Olejniczak.


 

Jeżeli zlikwidujemy przyczynę, czyli uporamy się ze stresem, znikną też skutki. W przypadku nadwrażliwości na zęby przestanie działać destrukcyjny nacisk.


 

By zlikwidować powstałą już nadwrażliwość zębów stomatolog wykona w gabinecie zabieg piaskowania zębów preparatem Sylc, który zamknie kanaliki zębinowe, przynosząc natychmiastową ulgę, a jednocześnie zapewni odbudowę i pogrubienie szkliwa.


 

Zastosuje także remineralizację szkliwa za pomocą preparatów fluorowych – w gabinecie, a potem w domu z użyciem szyn wypełnionych substancją regenerującą. Ubytki klinowe wypełni glasjonomerem, substancją która jest swoistym magazynem dobroczynnych jonów fluorowych.


 

Myj zęby, tak jak trzeba


 

Jeżeli dodatkowo mamy wrażliwe dziąsła, lekarz zaleci mycie zębów wyłącznie miękką szczoteczką i zwróci uwagę na technikę szczotkowania. Należy oczyszczać zęby ruchem wymiatającym, który nasuwa dziąsła na koronę zęba.


 

– To wbrew pozorom trudna technika, gdy uczę jej pacjentów, nie od razu potrafią ją wykonywać prawidłowo. Ale to podstawa dbania o dziąsła – mówi Iwona Gnach-Olejniczak.


 

Jak poznać, że myjemy zęby zbyt intensywnie lub niewłaściwą techniką? Główka szczoteczki powinna zachowywać swój kształt w stanie nienaruszonym przez ok. 3 miesiące.


 

Jeżeli w tym czasie włosie deformuje się i zaczyna wyglądać jak kwiat gerbera, to znaczy że, dbając o zęby, jednocześnie robimy im krzywdę. Bo nawet jedno włosie, odstające od główki szczoteczki, może powodować urazy nabłonka dziąsłowego.


 

W przypadku wrażliwości warto stosować specjalistyczne pasty do zębów, które zawierają chlorek strontu, zamykający odsłonięte kanaliki zębiny. Dzięki temu bodźce wywołujące ból nie mają szans dotrzeć do zakończeń nerwowych.


 

Pora na wybielanie


 

Gdy nasze wrażliwe zęby mają odbudowane szkliwo, uszczelnione kanaliki zębinowe i w dodatku zadbaliśmy o to, by niepotrzebnie nie podrażniać dziąseł, jesteśmy przygotowani do zabiegu wybielania.


 

Do wyboru mamy metodę nakładkową, wtedy przez wiele dni (maksymalnie do 2 miesięcy) będziemy nosić specjalne szyny wypełnione preparatem wybielającym. Jeżeli cierpimy na bruksizm, założymy je na kilka godzin w ciągu dnia, w innym przypadku – raczej będziemy wybielać zęby nocą.


 

– Z mojego doświadczenia wynika, że przy wrażliwych zębach najlepsze jest jednak wybielanie zębów w gabinecie. Jeden lub kilka intensywnych zabiegów to mniejszy dyskomfort dla posiadaczy wrażliwych zębów. Poza tym wybielanie metodą Power Bleaching przyspiesza tzw. zimne światło – tłumaczy specjalista Unident Union Dental Spa.


 

Tak wybielone zęby wrażliwca wymagają specjalnej opieki. Tak jak zawsze przy wybielaniu stawiamy na białą dietę. W przypadku nadwrażliwości rezygnujemy z kwaśnych potraw, zwłaszcza cytrusów i marynat octowych. I cały czas dbamy o szkliwo i dziąsła – czyli kontynuujemy kurację odwrażliwiającą zęby.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

HPV
Wirus HPV: jak dentyści mogą pomóc pacjentom? Lekarz

Powszechnie występujący wirus, jakim jest HPV – human papillomavirus infection, czyli wirus brodawczaka ludzkiego – może powodować raka (jest on odpowiedzialny m.in. za 9 na 10 przypadków raka szyjki macicy). Przy okazji obchodzonego w Wielkiej Bryta...

biale zeby
Dentistry IQ: zęby białe jak z Instagrama to nie wszystko! Asysta

W czasach mediów społecznościowych, gdy prześcigamy się w przekonywaniu naszych znajomych i nieznajomych, że prowadzimy fantastyczne życie i do tego świetnie wyglądamy (nawet lepiej niż w rzeczywistości!), coraz większego znaczenia nabiera nasz uśmie...

afty
Afty – jakie mogą być przyczyny ich powstawania? Asysta

Zmiany o charakterze nadżerek lub owrzodzeń występujące w obrębie jamy ustnej, przede wszystkim na błonach śluzowych policzków, języka, w okolicy podjęzykowej lub na podniebieniu – nie mają jednoznacznie określonych przyczyn, choć istnieje kilka czyn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
rejestr zawodow medycznych
Czy rejestr zawodów medycznych ujawnia dane wrażliwe? Asysta

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministerstwa zdrowia o wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, który – zdaniem RPO – ujawniając informacje o utracie prawa wykonywania zawodu...

HPV
Czy szczepienia przeciw HPV mogą być w pełni refundowane? Lekarz

Posłanka Aleksandra Gajewska skierowała do ministra zdrowia pytanie o to, dlaczego z budżetu państwa nie jest w pełni refundowana szczepionka przeciw HPV i czy resort planuje działania w tym kierunku. Według badań, wirus HPV jest jednym z głównych c...

warunkowe PWZ
Gdzie mogą pracować medycy z warunkowym PWZ? Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w związku z brakiem wyodrębnienia podmiotów leczniczych przeznaczonych do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19, od 1 kwietnia 2022 r. lekarze i lekarze dentyści posiadające warunkowe pra...

dentysta na NFZ - Dentonet.pl
NFZ Lublin: "białe plamy" w leczeniu stomatologicznym Lekarz

NFZ Lublin prosi o zgłoszenia świadczeniodawców zainteresowanych zabezpieczeniem leczenia stomatologicznego w tych obszarach województwa, w których nie jest ono dostępne. NFZ Lublin opublikował komunikat dotyczący tzw. białych plam w dostępie do lec...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Na NFZ wkrótce tylko „białe zęby”? Lekarz

„Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że Narodowy Fundusz Zdrowia planuje, w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia, rezygnację ze stosowania amalgamatu dentystycznego u pacjentów leczonych w praktykach, które mają podpisaną umowę na świadczenie usług dla N...

protest medykow
Protest medyków: "białe miasteczko" przed kancelarią premiera Lekarz

W sobotę ulicami Warszawy przeszło około 30 tys. pracowników medycznych, domagających się m.in. podwyżek płac, poprawy warunków pracy oraz zmniejszenia biurokracji. Ponieważ spotkania z protestującymi odmawia Mateusz Morawiecki, przed kancelarią prem...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Studenci stomatologii mogą kwalifikować do szczepień Lekarz

Na mocy zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia z 9 kwietnia 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, kwalifikacji do szczepień mogą już udzielać także studenci V roku s...

HPV1
Rak wywołany przez HPV: jak mogą pomóc dentyści? Lekarz

Praca opublikowana w czasopiśmie naukowym „Journal of the American Dental Association” (JADA), dowodzi, że lekarze stomatolodzy mogą mieć istotny wkład w zapobieganie nowotworom związanym z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zachęcając pacjentów do...