Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wrażliwe zęby też mogą być białe

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Wrażliwe zęby też mogą być białe

Syczysz z bólu, gdy jesz słodki deser, pijesz gorącą kawę lub chrupiesz kwaśne jabłko?

To jasne – tak jak większość ludzi na świecie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Chcesz je wybielić? Śmiało.

Wybielanie jest także dla wrażliwców, ale najpierw wzmocnij swoje wrażliwe zęby.


 

Skąd ta wrażliwość?


 

Odpowiedź na to pytanie, to zadanie nie dla detektywa, lecz dla dentysty.

Jedną z częstych przyczyn nadwrażliwości zębów jest bruksizm – jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku o podłożu stresowym.

Zapadają na nią nie tylko ambitni menadżerowie, ale nawet dzieci, borykające się z problemami w nauce.


 

– Stres powoduje odruchowe zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, nawet w trakcie snu. To psychosomatyczna reakcja, często nieuświadomiona – mówi Iwona Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa.


 

Dlaczego bruksizm uwrażliwia zęby? Unerwiona zębina, czyli tkanka miękka zębów, otoczona jest grubą warstwą twardego szkliwa. To ono zabezpiecza zęby przed czynnikami zewnętrznymi.


 

Najwięcej szkliwa jest na powierzchniach żujących zębów. Gdy zbyt mocno zaciskamy zęby (osoby cierpiące na bruksizm zaciskają zęby nawet 10 razy mocniej niż normalnie), szkliwo ściera się i odsłania wrażliwą zębinę. Wtedy zaczynamy czuć ból, a na powierzchni żującej pojawiają się żółte plamki w kolorze zębiny. Ale na tym nie koniec – destrukcja szkliwa zatacza coraz szersze kręgi.


 

– Powszechnym zjawiskiem u bruksistów są ubytki, które nie mają nić wspólnego z próchnicą. Na skutek sił nacisku pryzmaty szkliwne w najcieńszej warstwie szkliwa – czyli w miejscu przejścia korony w korzeń – przesuwają się i szkliwo staje się podatne na tworzenie nietypowych nadżerek oraz ubytków klinowych – tłumaczy lekarz stomatolog. Ubytki te są szczególnie dotkliwe dla pacjentów ze względu na to, że w tym miejscu szkliwa jest niewiele, występuje natomiast dużo zakończeń nerwowych.


 

Erozję szkliwa może też wywoływać zbyt kwaśny odczyn w jamie ustnej, np. podczas gdy stosujemy niewłaściwą dietę czy w niektórych schorzeniach układu pokarmowego (refluks żołądkowy).


 

Obejrzyj swoje dziąsła


 

Nadwrażliwość będzie nam jeszcze bardziej dawać się we znaki, jeżeli natura wyposażyła nas w delikatne dziąsła. Podobnie jak skóra posiadają one swoje fenotypy: cienkie dziąsła o widocznej grze naczyniowej mają fenotyp najbardziej wrażliwy. To one pod wpływem czynników zewnętrznych „uciekają”, odsłaniając niepokryte szkliwem szyjki zębowe i wystawiają nas na ból.


 

Wzmocnij szkliwo


 

Kiedy wiemy, dlaczego cierpimy, pora zabrać się za działanie. W przypadku nadwrażliwości wywołanej bruksizmem stomatolog zaleci zakładanie na noc szyn okluzyjnych oraz wyśle na konsultacje do psychoterapeuty.


 

– Bruksizm to choroba psychosomatycza, którą trzeba leczyć kompleksowo – tylko jednym z jej skutków jest erozja szkliwa, inne efekty to migreny, wady postawy etc. – wylicza Gnach-Olejniczak.


 

Jeżeli zlikwidujemy przyczynę, czyli uporamy się ze stresem, znikną też skutki. W przypadku nadwrażliwości na zęby przestanie działać destrukcyjny nacisk.


 

By zlikwidować powstałą już nadwrażliwość zębów stomatolog wykona w gabinecie zabieg piaskowania zębów preparatem Sylc, który zamknie kanaliki zębinowe, przynosząc natychmiastową ulgę, a jednocześnie zapewni odbudowę i pogrubienie szkliwa.


 

Zastosuje także remineralizację szkliwa za pomocą preparatów fluorowych – w gabinecie, a potem w domu z użyciem szyn wypełnionych substancją regenerującą. Ubytki klinowe wypełni glasjonomerem, substancją która jest swoistym magazynem dobroczynnych jonów fluorowych.


 

Myj zęby, tak jak trzeba


 

Jeżeli dodatkowo mamy wrażliwe dziąsła, lekarz zaleci mycie zębów wyłącznie miękką szczoteczką i zwróci uwagę na technikę szczotkowania. Należy oczyszczać zęby ruchem wymiatającym, który nasuwa dziąsła na koronę zęba.


 

– To wbrew pozorom trudna technika, gdy uczę jej pacjentów, nie od razu potrafią ją wykonywać prawidłowo. Ale to podstawa dbania o dziąsła – mówi Iwona Gnach-Olejniczak.


 

Jak poznać, że myjemy zęby zbyt intensywnie lub niewłaściwą techniką? Główka szczoteczki powinna zachowywać swój kształt w stanie nienaruszonym przez ok. 3 miesiące.


 

Jeżeli w tym czasie włosie deformuje się i zaczyna wyglądać jak kwiat gerbera, to znaczy że, dbając o zęby, jednocześnie robimy im krzywdę. Bo nawet jedno włosie, odstające od główki szczoteczki, może powodować urazy nabłonka dziąsłowego.


 

W przypadku wrażliwości warto stosować specjalistyczne pasty do zębów, które zawierają chlorek strontu, zamykający odsłonięte kanaliki zębiny. Dzięki temu bodźce wywołujące ból nie mają szans dotrzeć do zakończeń nerwowych.


 

Pora na wybielanie


 

Gdy nasze wrażliwe zęby mają odbudowane szkliwo, uszczelnione kanaliki zębinowe i w dodatku zadbaliśmy o to, by niepotrzebnie nie podrażniać dziąseł, jesteśmy przygotowani do zabiegu wybielania.


 

Do wyboru mamy metodę nakładkową, wtedy przez wiele dni (maksymalnie do 2 miesięcy) będziemy nosić specjalne szyny wypełnione preparatem wybielającym. Jeżeli cierpimy na bruksizm, założymy je na kilka godzin w ciągu dnia, w innym przypadku – raczej będziemy wybielać zęby nocą.


 

– Z mojego doświadczenia wynika, że przy wrażliwych zębach najlepsze jest jednak wybielanie zębów w gabinecie. Jeden lub kilka intensywnych zabiegów to mniejszy dyskomfort dla posiadaczy wrażliwych zębów. Poza tym wybielanie metodą Power Bleaching przyspiesza tzw. zimne światło – tłumaczy specjalista Unident Union Dental Spa.


 

Tak wybielone zęby wrażliwca wymagają specjalnej opieki. Tak jak zawsze przy wybielaniu stawiamy na białą dietę. W przypadku nadwrażliwości rezygnujemy z kwaśnych potraw, zwłaszcza cytrusów i marynat octowych. I cały czas dbamy o szkliwo i dziąsła – czyli kontynuujemy kurację odwrażliwiającą zęby.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

czasopisma - Dentonet.pl
Czasopisma w poczekalni – czy mogą już wrócić? Lekarz

Choć w sprawnie zarządzanych gabinetach stomatologicznych pacjenci coraz rzadziej muszą czekać na swoją kolej, to jednym ze sposobów zajęcia ich uwagi w przypadku opóźnienia wizyty było zawsze udostępnianie czasopism. O tym, czy w czasach pandemii CO...

płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Płyny do płukania ust mogą ograniczać emisję koronawirusa Asysta

Kolejna grupa naukowców przekonuje, że dostępne powszechnie płyny do płukania jamy ustnej mogą skutecznie ograniczać transmisję koronawirusa – informuje „Journal of Infectious Diseases”. Już pod koniec maja multidyscyplinarny zespół naukowców z Card...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Szkolne gabinety stomatologiczne mogą wznowić pracę Lekarz

30 maja 2020 r. weszło w życie rozporządzenie rady ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nie ma w nim już mowy o obowiązku zaprzestania sprawowania opieki stomatologicznej ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Płyn do płukania ust - Dentonet.pl
Płyny do płukania ust mogą pomóc zwalczać koronawirusa Asysta

Multidyscyplinarny zespół naukowców z Cardiff University School of Medicine przekonuje, że płyny stosowane do płukania jamy ustnej mogą niszczyć otoczkę lipidową koronawirusów, zwalczając replikację SARS-CoV-2 w jamie ustnej i gardle. W związku z tym...

maseczki - Dentonet.pl
Maseczki mogą w różnym stopniu chronić przed zakażeniem Asysta

Maseczki występują w różnych rodzajach i w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej istotny jest aspekt ograniczenia rozsiewania patogenu, a noszenie maseczek w tym pomaga – wyjaśnił PAP mikrobiolog dr Toma...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres