Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wrażliwe zęby też mogą być białe

Publikacja:

Wrażliwe zęby też mogą być białe

Syczysz z bólu, gdy jesz słodki deser, pijesz gorącą kawę lub chrupiesz kwaśne jabłko?

To jasne – tak jak większość ludzi na świecie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Chcesz je wybielić? Śmiało.

Wybielanie jest także dla wrażliwców, ale najpierw wzmocnij swoje wrażliwe zęby.


 

Skąd ta wrażliwość?


 

Odpowiedź na to pytanie, to zadanie nie dla detektywa, lecz dla dentysty.

Jedną z częstych przyczyn nadwrażliwości zębów jest bruksizm – jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku o podłożu stresowym.

Zapadają na nią nie tylko ambitni menadżerowie, ale nawet dzieci, borykające się z problemami w nauce.


 

– Stres powoduje odruchowe zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, nawet w trakcie snu. To psychosomatyczna reakcja, często nieuświadomiona – mówi Iwona Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa.


 

Dlaczego bruksizm uwrażliwia zęby? Unerwiona zębina, czyli tkanka miękka zębów, otoczona jest grubą warstwą twardego szkliwa. To ono zabezpiecza zęby przed czynnikami zewnętrznymi.


 

Najwięcej szkliwa jest na powierzchniach żujących zębów. Gdy zbyt mocno zaciskamy zęby (osoby cierpiące na bruksizm zaciskają zęby nawet 10 razy mocniej niż normalnie), szkliwo ściera się i odsłania wrażliwą zębinę. Wtedy zaczynamy czuć ból, a na powierzchni żującej pojawiają się żółte plamki w kolorze zębiny. Ale na tym nie koniec – destrukcja szkliwa zatacza coraz szersze kręgi.


 

– Powszechnym zjawiskiem u bruksistów są ubytki, które nie mają nić wspólnego z próchnicą. Na skutek sił nacisku pryzmaty szkliwne w najcieńszej warstwie szkliwa – czyli w miejscu przejścia korony w korzeń – przesuwają się i szkliwo staje się podatne na tworzenie nietypowych nadżerek oraz ubytków klinowych – tłumaczy lekarz stomatolog. Ubytki te są szczególnie dotkliwe dla pacjentów ze względu na to, że w tym miejscu szkliwa jest niewiele, występuje natomiast dużo zakończeń nerwowych.


 

Erozję szkliwa może też wywoływać zbyt kwaśny odczyn w jamie ustnej, np. podczas gdy stosujemy niewłaściwą dietę czy w niektórych schorzeniach układu pokarmowego (refluks żołądkowy).


 

Obejrzyj swoje dziąsła


 

Nadwrażliwość będzie nam jeszcze bardziej dawać się we znaki, jeżeli natura wyposażyła nas w delikatne dziąsła. Podobnie jak skóra posiadają one swoje fenotypy: cienkie dziąsła o widocznej grze naczyniowej mają fenotyp najbardziej wrażliwy. To one pod wpływem czynników zewnętrznych „uciekają”, odsłaniając niepokryte szkliwem szyjki zębowe i wystawiają nas na ból.


 

Wzmocnij szkliwo


 

Kiedy wiemy, dlaczego cierpimy, pora zabrać się za działanie. W przypadku nadwrażliwości wywołanej bruksizmem stomatolog zaleci zakładanie na noc szyn okluzyjnych oraz wyśle na konsultacje do psychoterapeuty.


 

– Bruksizm to choroba psychosomatycza, którą trzeba leczyć kompleksowo – tylko jednym z jej skutków jest erozja szkliwa, inne efekty to migreny, wady postawy etc. – wylicza Gnach-Olejniczak.


 

Jeżeli zlikwidujemy przyczynę, czyli uporamy się ze stresem, znikną też skutki. W przypadku nadwrażliwości na zęby przestanie działać destrukcyjny nacisk.


 

By zlikwidować powstałą już nadwrażliwość zębów stomatolog wykona w gabinecie zabieg piaskowania zębów preparatem Sylc, który zamknie kanaliki zębinowe, przynosząc natychmiastową ulgę, a jednocześnie zapewni odbudowę i pogrubienie szkliwa.


 

Zastosuje także remineralizację szkliwa za pomocą preparatów fluorowych – w gabinecie, a potem w domu z użyciem szyn wypełnionych substancją regenerującą. Ubytki klinowe wypełni glasjonomerem, substancją która jest swoistym magazynem dobroczynnych jonów fluorowych.


 

Myj zęby, tak jak trzeba


 

Jeżeli dodatkowo mamy wrażliwe dziąsła, lekarz zaleci mycie zębów wyłącznie miękką szczoteczką i zwróci uwagę na technikę szczotkowania. Należy oczyszczać zęby ruchem wymiatającym, który nasuwa dziąsła na koronę zęba.


 

– To wbrew pozorom trudna technika, gdy uczę jej pacjentów, nie od razu potrafią ją wykonywać prawidłowo. Ale to podstawa dbania o dziąsła – mówi Iwona Gnach-Olejniczak.


 

Jak poznać, że myjemy zęby zbyt intensywnie lub niewłaściwą techniką? Główka szczoteczki powinna zachowywać swój kształt w stanie nienaruszonym przez ok. 3 miesiące.


 

Jeżeli w tym czasie włosie deformuje się i zaczyna wyglądać jak kwiat gerbera, to znaczy że, dbając o zęby, jednocześnie robimy im krzywdę. Bo nawet jedno włosie, odstające od główki szczoteczki, może powodować urazy nabłonka dziąsłowego.


 

W przypadku wrażliwości warto stosować specjalistyczne pasty do zębów, które zawierają chlorek strontu, zamykający odsłonięte kanaliki zębiny. Dzięki temu bodźce wywołujące ból nie mają szans dotrzeć do zakończeń nerwowych.


 

Pora na wybielanie


 

Gdy nasze wrażliwe zęby mają odbudowane szkliwo, uszczelnione kanaliki zębinowe i w dodatku zadbaliśmy o to, by niepotrzebnie nie podrażniać dziąseł, jesteśmy przygotowani do zabiegu wybielania.


 

Do wyboru mamy metodę nakładkową, wtedy przez wiele dni (maksymalnie do 2 miesięcy) będziemy nosić specjalne szyny wypełnione preparatem wybielającym. Jeżeli cierpimy na bruksizm, założymy je na kilka godzin w ciągu dnia, w innym przypadku – raczej będziemy wybielać zęby nocą.


 

– Z mojego doświadczenia wynika, że przy wrażliwych zębach najlepsze jest jednak wybielanie zębów w gabinecie. Jeden lub kilka intensywnych zabiegów to mniejszy dyskomfort dla posiadaczy wrażliwych zębów. Poza tym wybielanie metodą Power Bleaching przyspiesza tzw. zimne światło – tłumaczy specjalista Unident Union Dental Spa.


 

Tak wybielone zęby wrażliwca wymagają specjalnej opieki. Tak jak zawsze przy wybielaniu stawiamy na białą dietę. W przypadku nadwrażliwości rezygnujemy z kwaśnych potraw, zwłaszcza cytrusów i marynat octowych. I cały czas dbamy o szkliwo i dziąsła – czyli kontynuujemy kurację odwrażliwiającą zęby.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Toruń
Młodzi mieszkańcy Torunia mogą olśniewać uśmiechem! Lekarz

Młodzi mieszkańcy Torunia mogą skorzystać z bezpłatnego programu polityki zdrowotnej "Toruń olśniewa uśmiechem", pozytywnie zaopiniowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie.Program stomatologiczny "Toruń olśniewa uś...

zeby wrazliwe
Zęby wrażliwe – jaka pasta do codziennego mycia będzie najlepsza? Pacjent

Według niektórych statystyk, zęby wrażliwe to przypadłość, z którą borykać się może nawet co druga osoba. Zazwyczaj objawia się ona przenikliwym bólem zębów w reakcji na kontakt z zimnem lub ciepłem. Jedną z najważniejszych metod leczenia nadwrażliwo...

Rwanda
Rwanda: pierwsi absolwenci stomatologii mogą już leczyć Lekarz

Przed świętami Bożego Narodzenia dyplomy ukończenia studiów odebrało pierwszych dziesięciu absolwentów stomatologii na państwowym University of Rwanda. Według statystyk, w tym liczącym około 12 mln mieszkańców afrykańskim kraju było dotąd około czter...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionki - Dentonet.pl
USA: dentyści mogą już szczepić, ale nie mają czym! Lekarz

W połowie marca informowaliśmy w Dentonecie o rozszerzeniu na wiele grup medyków, w tym stomatologów, studentów wydziałów medycznych, położne, a nawet lekarzy weterynarii prawa do podawania szczepionki przeciwko COVID-19. Dzięki tej decyzji Białego D...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
MZ: medycy mogą się szczepić w dowolnym terminie Lekarz

W odpowiedzi na apel NRL ministerstwo zdrowia poinformowało, że personel medyczny uprawniony do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach grupy 0 może w dowolnym terminie skorzystać z możliwości zaszczepienia się w każdym punkcie szczepień na terenie kra...

szczepionka przeciw koronawirusowi - Dentonet.pl
Biały Dom: dentyści i studenci stomatologii mogą szczepić! Lekarz

Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) zezwolił m.in. lekarzom dentystom i studentom stomatologii na podawanie szczepionki przeciw COVID-19 na terenie całego kraju. Aby to umożliwić, administracja Joego Bidena powołała się na Ustaw...

szczepienia na koronawirusa - Dentonet.pl
Dentyści w Polsce mogą już kwalifikować do szczepień Lekarz

Z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 wynika, że obok lekarzy do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować mogą również m.in. dentyści, pielęgni...

jagody
Jagody i żurawina mogą być skuteczne w zapobieganiu próchnicy Lekarz

Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badania dowiodły, że substancje zawarte w jagodach oraz żurawinie mogą pomagać w zapobieganiu próchnicy. Hamują one namnażanie bakterii w jamie ustnej, spowalniają ich metabolizm i sprawiają, że stają się mn...

czasopisma - Dentonet.pl
Czasopisma w poczekalni – czy mogą już wrócić? Lekarz

Choć w sprawnie zarządzanych gabinetach stomatologicznych pacjenci coraz rzadziej muszą czekać na swoją kolej, to jednym ze sposobów zajęcia ich uwagi w przypadku opóźnienia wizyty było zawsze udostępnianie czasopism. O tym, czy w czasach pandemii CO...

augumentacja kości - Dentonet.pl
Zęby po ekstrakcji mogą pomóc w regeneracji kości [video] Lekarz

W chirurgii stomatologicznej augmentacja tkanek (twardych i miękkich) nie jest niczym nowym, ale w powszechnym rozumieniu mówimy o wykorzystaniu komórek wzrostu i fibryny bogatopłytkowej zawartej w osoczu, pobieranym od pacjenta bezpośrednio przed za...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Studenci stomatologii mogą kwalifikować do szczepień Lekarz

Na mocy zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia z 9 kwietnia 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, kwalifikacji do szczepień mogą już udzielać także studenci V roku s...