Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Blokada w Walii: czy dentyści znów zamknęli gabinety?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Blokada w Walii: czy dentyści znów zamknęli gabinety?

Blokada w Walii: czy dentyści znów zamknęli gabinety?

Wielka Brytania należy do najbardziej dotkniętych przez pandemię państw Europy – liczba stwierdzonych na Wyspach przypadków COVID-19 przekroczyła już 1 milion. W związku z brakiem poprawy sytuacji, kolejne kraje tworzące Zjednoczone Królestwo wprowadzają czasowe blokady. W Walii lockdown obowiązuje od 23 października do 9 listopada. Nie pozostał on bez wpływu na funkcjonowanie tamtejszej stomatologii.

Podczas poprzedniej ogólnopaństwowej blokady gabinety dentystyczne zostały zamknięte, a trud leczenia pilnych przypadków przeniesiono na tworzone stomatologiczne centra opieki doraźnej. Nie działały one jednak tak sprawnie jak planowano, dlatego tym razem, mimo lokalnego lockdownu, w Walii dentystom zezwolono na kontynuację pracy.

Stomatologia „kluczowa” czy nie?

W liście do Niezależnego Towarzystwa Stomatologicznego Walii (IDAW) Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Vaughan Gething zwrócił uwagę, że choć dentyści i ich zespoły nie zostali oficjalnie wymienieni na liście „kluczowych” zawodów, to lista obejmuje „personel pomocniczy i specjalistyczny, niezbędny do utrzymania sektora opieki zdrowotnej i społecznej”.

IDAW wyraża zadowolenie, że walijski rząd w końcu uznaje, że jesteśmy niezbędni jako pracownicy – potwierdziła przedstawicielka IDAW, dr Helen Rimmer. – Dzięki temu nasze zespoły będą mogły kontynuować pracę podczas blokady.

Walia pod kluczem

Obowiązujący nieco dłużej niż 2 tygodnie lockdown w Walii ma restrykcyjny charakter – z dniem wprowadzenia blokady zamknięte zostały m.in. hotele, puby, restauracje oraz sklepy, w których nie sprzedaje się produktów pierwszej potrzeby.

Rząd walijski ma nadzieję, że ta krótka, lecz zdecydowana blokada spowolni rozprzestrzenianie się koronawirusa i zapewni służbie zdrowia więcej czasu na przygotowania. Rząd zabezpieczył ponadto wsparcie finansowe w kwocie 300 milionów funtów szterlingów dla firm, które ucierpią w wyniku ograniczenia działalności w tym czasie.

Rząd wymaga, aby wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość, pracownicy przeszli na pracę zdalną. Jedynymi wyjątkami są pracownicy sektorów „kluczowych”, w których praca z domu jest niemożliwa. Natomiast działalność wszystkich innych przedsiębiorstw została zawieszona, tak jak podczas marcowej blokady.

Stomatologia w „alercie bursztynowym”

Pomimo zgody na pracę gabinetów stomatologicznych, dyrektor ds. stomatologii w rządzie Walii, dr Colette Bridgman, zaleca w liście do IDAW, aby dentyści powstrzymywali się od przeprowadzania zabiegów, które nie są konieczne do wykonania.

Z powodu blokady stomatologia pozostanie w „alercie bursztynowym” (drugi najwyższy stopień w czterostopniowej skali zagrożenia – przyp. red.) – powiedziała dr Bridgman. – Na tę chwilę, aby uzyskać leczenie, można opuszczać dom. Jednak w stomatologii nie powinniśmy oferować zabiegów, które nie są niezbędne. W przypadku jakichkolwiek zmian mających wpływ na stomatologię, zostanie wydane oficjalne rozporządzenie – dodała.

– Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma profilaktyki, nie ma planowego leczenia – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej.

T.H., źródło: www.dentistry.co.uk

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
Druga blokada w Anglii – niejasności, co ze stomatologią Lekarz

W ostatni dzień października premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił wprowadzenie – już od 5 listopada – lockdownu na obszarze całej Anglii (wcześniej decyzję o częściowej blokadzie podjęły rządy Irlandii Północnej oraz Walii). W Anglii, najw...

stomatologia - Dentonet.pl
COVID w Niemczech: gabinety stomatologiczne na minusie Lekarz

W związku z pandemią COVID-19 w pierwszej połowie 2020 r. – w porównaniu z tym samym okresem roku minionego – gabinety stomatologiczne odnotowały spadki obrotów w większości regionów Republiki Federalnej Niemiec. Tak wynika z aktualnego badania prz...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Czy szkolne gabinety stomatologiczne dostaną pomoc? Lekarz

Nieciekawa sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych zainteresowała kolejnego posła. Tym razem do ministerstwa zdrowia interpelację w tej sprawie złożył poseł Jan Łopata. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o odpowiedzi ministerstwa zdrowia ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lista czynnych gabinetów Śląsk - Dentonet.pl
Przykład z Walii - co dla gabinetów oznacza lokalna blokada? Lekarz

Poszczególne hrabstwa na terenie Walii są zagrożone nakładaniem lokalnie blokady w związku z rosnącą liczbą przypadków COVID-19. Z tego powodu główna lekarz stomatolog kraju wypowiedziała się na temat konsekwencji takiego stanu rzeczy dla tamtejszych...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: próchnica wśród dzieci znów w natarciu Lekarz

Próchnica stanowi od wielu lat poważny problem polskich pacjentów w każdym wieku, nie wyłączając dzieci. Okazuje się jednak, że dotyka ona również wielu młodych mieszkańców państw Europy Zachodniej. Z najnowszych danych opublikowanych przez Public He...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres