Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wada zgryzu u dzieci – najczęstsze pytania

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Wada zgryzu u dzieci – najczęstsze pytania

Czy wady zgryzu mogą mieć wpływ na oddychanie?

Na łuki zębowe działa wiele mięśni, które w sytuacji, gdy człowiek oddycha przez nos i ma zamknięte usta pozostają w równowadze. Z zewnątrz działają mięśnie policzków i warg, od wewnątrz jamę ustną wypełnia język (zbudowany prawie wyłącznie z mięśni), który przeciwdziała naciskowi warg i policzków utrzymując półkolisty kształt łuków zębowych.
W przypadku ciągłego otwarcia ust (jak u osób oddychających przez usta) żuchwa obniża się i cofa, na górna łuk zębowy działają tylko policzki (brak równowagi mięśniowej) i powodują jego zwężenie, co z kolei powoduje wysklepienie się podniebienia do góry.
Ponieważ podniebienie oddziela jamę nosową od jamy ustnej – zmniejsza się przestrzeń jamy nosowej na rzecz ustnej i tu zaczyna się błędne koło: mniejsza jama nosowa powoduje gorszą drożność nosa, więc człowiek oddychając przez nos nie nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu by swobodniej oddychać – otwiera usta, a to powoduje brak równowagi mięśniowej i dalsze zwężenie górnego łuku zębowego i wysklepienie podniebienia itd.
Oczywiście zwężenie górnego łuku zębowego sprawia, że zęby górne i dolne przestają do siebie pasować co oznacza powstanie wady zgryzu (najczęściej powstają zgryzy krzyżowe). Dodatkowo górne siekacze (jedynki i dwójki), na które nie działa z odpowiednią siłą mięsień wargi, wychylają się.

 

Jak uchronić nasze dzieci przed tymi przykrymi konsekwencjami?

Najlepiej usunąć przyczyny, a najczęstsze to:

  • przerośnięty migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), dlatego jeśli laryngolog zaleca jego usunięcie, zróbmy to, mimo, że jest to nieprzyjemny zabieg (zawsze wykonywany w znieczuleniu).
  • częste infekcje, których możemy unikać przez odpowiednie karmienie, ubieranie i hartowanie dziecka.
  • alergie – coraz częstszy problem, muszą być leczone przez specjalistów, żeby zapewnić dziecku komfort oddychania przez nos.
  • inne problemy laryngologiczne, które powinny być zdiagnozowane i leczone przez specjalistów.

 

A jeśli już ma zwężoną szczękę?

Można i trzeba to leczyć jak najszybciej. Czasem konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu poszerzania szczęki przy użyciu odpowiednich aparatów, ponieważ wada ta , w okresie wzrostu, ma dużą skłonność do nawrotów. Wygląda to tak jakby żuchwa rosła prawidłowo, a szczęka tylko tyle, ile uda nam się ją "namówić" przy użyciu aparatu, więc w kolejnych etapach leczenia "doganiamy" rosnącą żuchwę poszerzając szczękę.
Bardzo często u dzieci ze zwężoną szczęką, po jej poszerzeniu poprawia się drożność nosa i przestają one otwierać usta do oddychania. To kolejny argument przemawiający za podjęciem leczenia jak najwcześniej.
Im dziecko młodsze, tym szybciej udaje się uzyskać pożądany efekt. U 6-8-latków trwa to zaledwie 3-6 miesięcy. Leczenie jest też mniej obciążające dla dziecka (wygodniejsze aparaty) i rodziców (tańsze aparaty). U dorosłych można poszerzyć szczękę tylko z pomocą chirurga szczękowego.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

Akademia Dawsona - Dentonet.pl
Trzy zasady terapii okluzyjnej - konferencja Akademii Dawsona Lekarz

"Funkcjonalna okluzja" to konferencja która nauczy Cię, że dobra, estetyczna i kompletna stomatologia zaczyna się od zrozumienia okluzji oraz funkcji narządu żucia. Podstawą filozofii Akademii Dawsona jest wiedza o tym, że staw skroniowo-żuchwowy, mi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ostrów Wielkopolski - Dentonet.pl
Ostrów Wielkopolski: program profilaktyki próchnicy dla 5-latków Lekarz

Ostrów Wielkopolski od 2016 r. realizuje program polityki zdrowotnej obejmujący profilaktykę stomatologiczną dzieci 5-letnich. W 2019 r. programem zostały objęte dzieci z rocznika 2014, będące mieszkańcami miasta oraz ich rodzice lub opiekunowie praw...

Tydzień Karmienia Piersią. Jakie są związki z jamą ustną? Lekarz

W 1990 roku UNICEF ustanowił międzynarodowy tydzień karmienia piersią w każdym pierwszym tygodniu sierpnia. Chodzi oczywiście o promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka. Karmienie piersią ma ogromne znaczenie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres