Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Uzupełnianie braków zębowych

Publikacja:

Uzupełnianie braków zębowych

Czym są uzupełnienia protetyczne?

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

Czym są uzupełnienia protetyczne?

W ujęciu potocznym proteza jest to sztuczny twór uzupełniający utraconą część narządu, lecz nie stanowiący jedności biologicznej z organizmem żywym. O ile protezy innych części ciała np.: oka, ucha nie przejmują w żadnej części utraconych funkcji, o tyle wewnątrzustne protezy stomatologiczne odtwarzają zniszczone części zęba lub zębów i upośledzone funkcje jamy ustnej (żucie, mowa, estetyka).

Protezy stomatologiczne są więc aparatami leczniczo-rehabilitacyjnymi. Korzystając z synonimów możemy użyć takich określeń jak: proteza zębowa, dostawka protetyczna, uzupełnienie protetyczne, konstrukcja protetyczna. W ciągu ostatnich dziesięcioleci protetyka osiągnęła bardzo wysoki poziom. Nie może być on jednak usprawiedliwieniem dla zaniechania leczenia, a w konsekwencji usuwania zębów. Należy pamiętać, że proteza jest i bez względu na postęp technologiczny pozostanie ciałem obcym w jamie ustnej.

Można się do niej przyzwyczaić, ale nie wolno zapominać, że należy ją czyścić jak własne zęby. Wprawdzie nie boli, ale często nieprawidłowo wykonana jest przyczyną zaburzeń czynnościowych prowadzących do zmian w przyzębiu i stawach skroniowo – żuchwowych. Jeszcze jedno, proteza nie jest wieczna i po pewnym czasie wymaga wymiany na nową.

Jeżeli doszło do utraty zębów konieczne jest ich uzupełnienie. Każda nawet pojedyncza luka stwarza, bowiem zagrożenie dla sąsiadujących z nią zębów. Mają one tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni. Ząb przeciwstawny wysuwa się z zębodołu, staje się „dłuższy”, a to z biegiem czasu może doprowadzić do jego utraty.

Większe braki w uzębieniu często są przyczyną patologicznego starcia pozostałych zębów, ich rozchwiania, a także schorzeń stawów skroniowo -żuchwowych. Dlatego, im wcześniej zostanie wykonana proteza, tym lepiej.

W zależności od istniejących warunków w jamie ustnej, stosowane są różne rodzaje uzupełnień protetycznych.

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

Wśród uzupełnień protetycznych można wyróżnić dwie zasadnicze grupy:

– uzupełnienia stałe,

– uzupełnienia ruchome,

Uzupełnienia stałe są to uzupełnienia trwale umocowane na zębach własnych pacjenta, najczęściej za pomocą cementów. Do uzupełnień stałych należą: wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony i mosty protetyczne.

Uzupełnienia ruchome to uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Są to: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

proteza
Niedobory żywieniowe u użytkowników protez zębowych Lekarz

Badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzi, że osoby korzystające z uzupełnień protetycznych są zwykle bardziej narażone na wystąpienie niedoborów żywieniowych. Z tego względu poza leczeniem protetycznym, które jest podstawową metod...

shutterstock 39285835
Wciąż zbyt niskie wyceny protez zębowych na NFZ Lekarz

Jak podaje Prawo.pl, bezzębie dotyczy co trzeciego polskiego seniora, a prawie połowa osób starszych ma nie więcej niż 20 zębów własnych. Co oczywiste, pacjenci ci potrzebują uzupełnień protetycznych. Jednak ich wycena przez Narodowy Fundusz Zdrowia ...

braki lekow
Interwencja RPO w sprawie braków leków w aptekach Lekarz

W aptekach brakuje leków, m.in. antybiotyków, leków neurologicznych i diabetologicznych oraz preparatów na przeziębienia i grypę. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zainterweniował w tej sprawie u ministra Adama Niedzielskiego. O brakach lekó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Corega artykul
Jakie czynniki wpływają na komfort użytkowania protez zębowych? Lekarz

Współczesne protezy zębowe to skuteczna, estetyczna i w pełni funkcjonalna metoda leczenia protetycznego. Dzięki protezom pacjenci zmagający się z częściowym lub całkowitym bezzębiem mogą normalnie spożywać posiłki, uśmiechać się, funkcjonować w sfer...