Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Usunięty ząb ważył …3,5 kg!

Brak komentarzy | Publikacja:
Usunięty ząb ważył …3,5 kg!

Usunięty ząb ważył …3,5 kg!

Oczywiście chodzi o zęba 43-letniej słonicy Indii z łódzkiego Zoo. Jak donosi dzisiejszy Dziennik Łódzki (25-26 października br.) aż kilkunastu dentystów operowało nietypową pacjentkę przy pomocy …pięciokilogramowego młotka i metalowych przecinaków.

Podczas zabiegu słonica zemdlała i trzeba ją było podnosić za pomocą liny i ciągnika. W historii polskich ogrodów zoologicznych była to trzecia zakończona sukcesem operacja słonia. Zwierzę cierpiało z powodu zęba już wcześniej, o czym pisaliśmy w lutym ub. roku (vide link poniżej).

Tym razem słonica staruszka cierpiała z powodu trzonowca, który nieprawidłowo rósł. India miała coraz większe problemy z jedzeniem i trawieniem. Była agresywna w stosunku do drugiej słonicy Magdy i opiekunów.

Pomimo zaawansowanego wieku dyrekcja ogrodu zoologicznego zdecydowała się na zabieg. Jak powiedział zastępca dyrektora łódzkiego Zoo Włodzimierz Stanisławski, zabieg ten był bardzo niebezpieczny, gdyż często znieczulenia słoni kończą się bardzo dramatycznie. Jak powiedział gazecie dyrektor, zwierzę po podaniu leku często nie kładzie się, a pada całym ciężarem na ziemie. Zdarzało się, że słonie łamały nogi, ciosy albo nie wybudzały się z narkozy.

Dzielna India przezyłą zabieg w dobrej kondycji. Jak podaje Dziennik Łódzki na osłodę chorej słonicy zrobiono …pedicure.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ząb w oku - Dentonet.pl
Indie: w pełni ukształtowany ząb usunięty z oka 7-latka Lekarz

Z oka siedmioletniego chłopca, który przez poprzednie miesiące zmagał się z zaczerwienieniem oraz świądem tego narządu, został usunięty w pełni ukształtowany ząb. Przypadek ten został opisany w artykule opublikowanym w kwietniowym wydaniu prestiżoweg...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji