Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ząb mądrości usunięty u …dziewięciolatka

Publikacja:
Ząb mądrości usunięty u …dziewięciolatka

Ząb mądrości usunięty u …dziewięciolatka

Liczący niespełna dziesięć lat Ryan Scarpelli ze Stanów Zjednoczonych jest najmłodszą osobą, u której został przeprowadzony udokumentowany zabieg usunięcia trzeciego zęba trzonowego. Fakt ten potwierdziło biuro Rekordów Guinnessa. Od dotychczasowego rekordzisty Scarpelli jest młodszy o 12 dni.

Trzecie zęby trzonowe zazwyczaj wyrzynają się pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. Było to więc dużym zaskoczeniem, gdy w kwietniu 2021 roku lekarz ortodonta Kelly Morgan z Lansdowne w stanie Wirginia zdiagnozowała obecność „ósemki” w jamie ustnej Ryana. Wykonane w gabinecie badanie RTG 3D wykazało, że ząb mądrości oraz prawidłowo umiejscowiony drugi ząb trzonowy po lewej stronie szczęki rosły jeden nad drugim.

W rozmowie z Guinness World Records Ryan powiedział: – Byłem zszokowany, bo w ogóle tego nie czułem. Moja ortodontka powiedziała, że trzeba go usunąć, żeby trzonowiec mógł prawidłowo rosnąć.

Ryan Scarpelli został od razu skierowany do specjalisty chirurga stomatologicznego, który potwierdził opinię, że zatrzymana „ósemka” powinna zostać poddana ekstrakcji, aby górny drugi ząb trzonowy mógł wyrznąć się bez przeszkód. U niektórych pacjentów wyrzynające się zęby mądrości mogą powodować znaczny dyskomfort (np. promieniujący ból), mogą też wywierać negatywny wpływ na obecne zęby. Jednak w przypadku Ryana nie występowały żadne dolegliwości bólowe (odczuwał je jednak w trakcie i po przeprowadzonej ekstrakcji).

Zabieg został, zgodnie z planem, wykonany w dniu 27 lipca 2021 roku. – Czułem się, jakbym dostał super mocny cios w usta – wyznał młody pacjent. W tym czasie Ryan był nieświadomy, że jest najmłodszą osobą, która kiedykolwiek przeszła zabieg ekstrakcji zęba mądrości. Dowiedział się o tym dzięki swojej mamie, Shelly, która podejrzewała, że jej syn mógł pobić rekord. – Wiedziałam, że 9 lat to bardzo mało na usunięcie zęba mądrości, więc zrobiłam mały research i dowiedziałam się, że najmłodsza osoba z rekordem miała 9 lat i 339 dni – skomentowała Shelly Scarpelli.

Następnie obliczyła dokładny wiek Ryana – 9 lat i 327 dni – co dało jej przekonanie, że jej syn pobił rekord Guinnessa w tej osobliwej kategorii. – To naprawdę niezłe uczucie i napawa mnie to dumą – skwitował młody pacjent. Rekord Scarpelliego do dziś pozostaje niepobity.

Ryan nie jest jedyną osobą, do której należy rekord wieku pacjenta w kontekście ekstrakcji zęba mądrości. Inny Amerykanin, Robert W. Gray, był w 2017 roku najstarszą osobą, u której lekarz dentysta wykrył trzeci ząb trzonowy i go usunął. Robert W. Gray miał wówczas 94 lata i 253 dni.


T.H.,

źródło: https://www.dental-nursing.co.uk/news/youngest-person-to-have-a-wisdom-tooth-extracted

https://kids.guinnessworldrecords.com/news/2022/10/ouch-9-year-old-is-youngest-ever-to-have-wisdom-tooth-removed-720356


POWIĄZANE ARTYKUŁY

odma 1
Odma śródpiersiowa po ekstrakcji zębów mądrości u 26-latka Lekarz

Usunięcie trzeciego zęba trzonowego to procedura powszechnie wykonywana w stomatologii. Najczęstszymi powikłaniami po przeprowadzeniu tego zabiegu są ból, infekcja, krwawienie, szczękościsk, uszkodzenie sąsiednich tkanek, parestezje nerwu zębodołoweg...

ząb w oku - Dentonet.pl
Indie: w pełni ukształtowany ząb usunięty z oka 7-latka Lekarz

Z oka siedmioletniego chłopca, który przez poprzednie miesiące zmagał się z zaczerwienieniem oraz świądem tego narządu, został usunięty w pełni ukształtowany ząb. Przypadek ten został opisany w artykule opublikowanym w kwietniowym wydaniu prestiżoweg...