Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Uczelnie: sporo zajęć w nowym roku akademickim – zdalnie

Publikacja:
Uczelnie: sporo zajęć w nowym roku akademickim – zdalnie

Uczelnie: sporo zajęć w nowym roku akademickim – zdalnie

Uczelnie przygotowują różne scenariusze tego, jak zorganizować pracę w nowym roku akademickim. Często decydują się na zajęcia w trybie mieszanym: wykłady – online, a ćwiczenia i warsztaty – stacjonarnie. Część uczelni ostateczną decyzję odkłada jednak na wrzesień.

W październiku rozpoczyna się nowy rok akademicki. Do 30 września obowiązuje rozporządzenie ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Zakłada ono – w dużym skrócie – że zajęcia dla studentów i doktorantów powinny odbywać się zdalnie wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.

Resort nauki zapowiedział, że w drugiej połowie sierpnia wyda wytyczne – wskazówki dotyczące organizacji zajęć na uczelniach w związku z epidemią COVID-19. W rozmowie z PAP rzecznik resortu Katarzyna Zawada zaznaczyła jednak, że uczelnie są autonomiczne i nie powinny czekać na ostatnią chwilę z przygotowaniami do zajęć.

Uczelnie szykują więc różne scenariusze. Dominuje jednak podejście, że wykłady prowadzone będą zdalnie, przez internet, natomiast ćwiczenia, warsztaty czy zajęcia praktyczne będą się odbywały w trybie stacjonarnym, przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Planowane są też zajęcia w tradycyjnej formie dla studentów pierwszego roku, które pozwolą im poznać działanie uczelni.

I tak np. rektor elekt UJ prof. Jacek Popiel pod koniec czerwca mówił, iż nie wyobraża sobie, aby od 1 października 35 tys. studentów UJ pojawiłoby się w murach uczelni. – To nadal jest kwestia zagwarantowania bezpieczeństwa – powiedział. Od października 2020 r. część zajęć będzie się odbywać wciąż zdalnie, a część tradycyjnie.

Na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze zimowym ma być podobnie – wykłady będą się odbywać w formie online, a zajęcia praktyczne – stacjonarnie, ale w małych grupach – zapowiedziała uczelnia. Zajęć w murach UW spodziewać się mogą studenci pierwszego roku. – To nie jest internetowa szkoła organizująca różnego rodzaju kursy. To uniwersytet. Życie uniwersyteckie formuje tych, którzy w nim uczestniczą – powiedział cytowany na stronie swojej uczelni rektor prof. Marcin Pałys.

Również rektor Politechniki Opolskiej dr hab. Marcin Lorenc zapowiada mieszany tryb studiów i zajęć dla doktorantów. – Część zajęć – wykłady – będą prowadzone w trybie online, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, a w przypadku zajęć typu ćwiczenia czy laboratoria – będą one prowadzone w trybie normalnym, czyli w budynku Politechniki Opolskiej – zaznaczył.

Kształcenie w trybie mieszanym planuje też w nowym roku akademickim Politechnika Śląska w Gliwicach. Jak podała gliwicka uczelnia, taki tryb jest „najbardziej prawdopodobny” i „rekomendowany”, choć ostateczny przebieg kształcenia zależy od sytuacji epidemicznej.

Z kolei rektor elekt Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek poinformował, że większość zajęć w zbliżającym się semestrze prowadzona będzie zdalnie. W formie zajęć stacjonarnych natomiast odbywać się będą laboratoria, ćwiczenia terenowe, praktyki i warsztaty. Rektor podkreślił jednak, że np. w przypadku osób z grup wysokiego ryzyka (wśród pracowników i studentów uczelni) UŚ przewiduje możliwość pracy i studiowania wyłącznie w formie zdalnej.

Natomiast Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zapowiedziała, że zajęcia ze studentami, doktorantami i uczestnikami studiów podyplomowych będą prowadzone w formie kształcenia na odległość. Uczelnia zaoferowała przy tym swoim pracownikom i studentom możliwość wypożyczenia sprzętu, aby mieli dostęp do zajęć.

Z kolei rektor PWSZ w Nysie dr inż. Przemysław Malinowski w piątek ogłosił, że o ile nie pojawią się obostrzenia resortu nauki, to studenci wrócą na uczelnię. – Wypracowanie odpowiedniego poziomu wiedzy, umiejętności, kompetencji na studiach o profilu praktycznym wymaga realizacji zajęć w warunkach bezpośredniego kontaktu z nauczycielami akademickimi oraz wykorzystania infrastruktury dydaktycznej uczelni – pisze w komunikacie na stronie uczelni rektor. Zapewnia, że zajęcia będą się odbywać z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych.

Część uczelni nie podjęła jednak ostatecznej decyzji, jak wyglądać będą studia i zajęcia dla doktorantów w nowym roku i decyzję jeszcze odkłada. Utrudnieniem jest choćby zmiana kadencji rektorów, którzy swój urząd obejmą 1 września.

I tak np. na Uniwersytecie Łódzkim decyzja ma zapaść we wrześniu. Anna Rolczak z Centrum Promocji uczelni zapowiada jednak, że UŁ szykuje się do rozpoczęcia zajęć w formie mieszanej. – Większość wykładów oraz seminariów zapewne prowadzona będzie online. Mamy nadzieję, że zajęcia praktyczne, w małych grupach, przy zachowaniu rygoru sanitarnego uda się przeprowadzić w tradycyjnej formie – informuje PAP.

Podobna sytuacja jest w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. – Nie wiemy, czy od października zajęcia będą odbywać się stacjonarnie – na uczelni, zdalnie czy w formule mieszanej – tłumaczy rzecznik prasowa Ewa Jankiewicz. Najbardziej prawdopodobny wariant to jednak formuła mieszana.

Politechnika Białostocka przygotowuje się na wszystkie scenariusze, ale – jeśli nie będzie kolejnego „lockdownu” – najbardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz hybrydowy. – Zajęcia laboratoryjne, zamiast odbywać się raz w tygodniu przez cały semestr, byłyby zorganizowane i przeprowadzone intensywnie, wszystkie w ciągu 2-3 tygodni, w grupach odpowiadających bieżącym zaleceniom ministerstwa zdrowia – tłumaczy p.o. rzecznik prasowej PB Aleksandra Toczydłowska. I dodaje, że dla danej grupy studentów byłby to jedyny czas fizycznej obecności na uczelni w ciągu semestru

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach też jeszcze rozważa różne drogi, ale już wykluczył całkowity powrót studentów na uczelnie. – UE Katowice rozważa teraz dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze. Pierwszy scenariusz zakłada formułę hybrydową (…) . A drugi scenariusz, który w związku z rosnącą liczbą zakażeń nabiera mocy, to pełny powrót do zajęć zdalnych, jak w poprzednim semestrze – poinformował PAP pełnomocnik rektora UEK ds. kontaktu z mediami dr Bartłomiej J. Gabryś. Uczelnia chce jednak, by studenci pierwszego roku – z zachowaniem wszelkich obowiązujących rygorów bezpieczeństwa – mieli kilka tradycyjnych spotkań, które wprowadzą ich w życie uczelni.

PWSZ w Chełmie z kolei nastawia się, że wszystkie zajęcia będą się odbywać online. Nie jest to jednak jeszcze oficjalna decyzja.

Absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odebrali dyplomy ukończenia studiów. Zapraszamy na relację filmową, w której lekarze dentyści dzielą się swoimi wrażeniami z tego wyjątkowego dnia.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Fot. Wokandapix, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ranking szanghajski - Dentonet.pl
Lista szanghajska 2021: są polskie uczelnie medyczne Lekarz

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 10 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU)....

uczelnie medyczne
Polskie uczelnie medyczne w najnowszym rankingu CWUR Lekarz

Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 383. miejscu w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Za nim jest Uniwersytet Warszawski – na 409. pozycji. 602. miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wśród polskich uczelni m...

LDEK
Kolejne uczelnie podsumowują wyniki egzaminu LDEK Lekarz

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podsumowały wyniki egzaminu LDEK uzyskane przez swoich absolwentów. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w wiosennym egzaminie LDEK zajął miejsce na podium w dw...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia stomatologiczne 2
1337 miejsc na stomatologii w nowym roku akademickim Lekarz

Minister zdrowia skierował do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ws. limitu przyjęć na studia lekarskie i lekarsko-dentystyczne w roku akademickim 2023/2024. Minister proponuje 1337 miejsc na studiach stomatologicznych. Jak czytamy w pro...

WUM stomatologia
WUM: absolwenci stomatologii pożegnali uczelnię Lekarz

103 absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odebrało dyplomy podczas specjalnej uroczystości. W dyplomatorium wzięli udział m.in. prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju...

studia - Dentonet.pl
"Uczelnie zawodowe zapewniają odpowiednią jakość kształcenia" Lekarz

O docenienie roli publicznych uczelni zawodowych w systemie szkolnictwa wyższego zaapelowała do środowisk medycznych Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Podkreśliła też, że uczelnie zawodowe zapewniają odpowiednią jakość kształcenia ...

studia - Dentonet.pl
Polskie uczelnie medyczne w rankingu THE WUR 2022 Lekarz

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski oceniono najlepiej wśród polskich uczelni w najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Ranking (THE WUR) 2022. W tabeli ligowej przodują uniwersytety, które opublikowały ważne ...

urzadzenie do higieny
Grant na zdalnie sterowane narzędzie do higieny zębów Asysta

Zespół naukowców z Texas A&M University-Corpus Christi otrzymał grant w wysokości niespełna ćwierć miliona dolarów od agencji rządowej U.S. National Science Foundation na rozwój nanotechnologii magnetycznej. Jak przewidują badacze, znajdzie ona z...

QS World University Ranking
Polskie uczelnie z dużym awansem w QS World Ranking Lekarz

Polskie uczelnie zanotowały duży awans w prestiżowym QS World University Ranking by Subject. 23 polskie uczelnie oceniono wśród najlepszych na świecie w danej dyscyplinie. Przed rokiem było ich o 6 mniej – powiedział rzecznik Konferencji Rektorów Aka...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Uczelnie medyczne wśród najlepiej wyszczepionych Lekarz

Środowisko akademickie jest jedną z najlepiej zaszczepionych przeciwko COVID-19 grup w Polsce. Z danych Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) wynika, że zaszczepiło się aż 89% nauczycieli akademickich oraz inny...