Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Tytanowe prace, czyli implanty prawie dla każdego

Brak komentarzy | Publikacja:
Tytanowe prace, czyli implanty prawie dla każdego

Tytanowe prace, czyli implanty prawie dla każdego

Jeśli brakuje nam jednego zęba, najlepszym, najtrwalszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu.

To metalowy, wykonany z tytanu (niezwykle odpornego metalu używanego w przemyśle kosmicznym) sztuczny "korzeń", na którym osadza się sztuczną koronę zęba. Tytan doskonale wrasta w kość, integruje się z nią i dzięki temu implanty są niezwykle trwałe. Warunkiem bezwzględnym, by móc je wykonać, jest dobry stan kości szczęki lub żuchwy, ale nawet przy słabszej kości można zastosować specjalną terapię mającą na celu jej odbudowanie.

Implantów nie wszczepia się nałogowym palaczom, bowiem palenie papierosów osłabia kości. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się przede wszystkim te do wykonania zabiegu chirurgicznego (ale często odpowiednie przygotowanie pacjenta przez lekarza prowadzącego wystarczy, by móc dokonać wszczepu) oraz osteoporozę.
 

Nie wszczepia się implantów dzieciom i młodzieży przed zakończeniem wzrostu kostnego, ale górnej granicy wieku nie określono.
 

Po wszczepieniu implantu trzeba odczekać do pełnego wrośnięcia w kość i zagojenia (2-4 miesiące), zanim założy się koronę (w tym czasie lekarz proponuje tymczasowe rozwiązania). Jeszcze dłużej trwa przygotowanie do wszczepu po wyrwaniu zęba – nawet do roku. Ten czas jest jednak potrzebny, by efekt kosmetyczny był naprawdę dobry. Modne obecnie implanty "ekspresowe", które obciąża się tuż po wszczepieniu, są krytykowane przez środowisko lekarskie.
 

Wszczepianie implantów nie tylko pozwala na odtworzenie jednego brakującego zęba, ale także umożliwia przygotowanie większych prac protetycznych.
 

Protezy mocowane na implantach są dużo wygodniejsze i bardziej dyskretne. Lekarz decyduje o tym, ile potrzeba wszczepów, by utrzymać cały łuk protezy wyjmowanej (najmniej dwa implanty) lub stałej (osiem-dziesięć implantów).

 

Tekst: Joanna Szulc
Konsultacja: lek. stom. Beata Szwarc,

dr n. med. Katarzyna Pardela, C.M. Enel-Med


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dodatek covidowy - Dentonet.pl
NRL: dodatek dla każdego medyka walczącego z COVID-19 Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do ministra zdrowia o przyznanie dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 100% kwoty miesięcznego wynagrodzenia każdemu pracownikowi medycznemu udzielającemu świadczeń pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wi...

higienistka - Dentonet.pl
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych? Asysta

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się ...

"Jak znalazłem rozwiązanie dylematu każdego implantologa?" Lekarz

Pomiar stabilności gniazda implantu jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed implantologiem w jego codziennej pracy. Jako implantolog korzystam od dłuższego już czasu z unitu implantologicznego SURGIC Pro produkcji japońskiej firmy NSK N...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zgoda małoletniego pacjenta na leczenie - Dentonet.pl
RPP o prawie małoletniego pacjenta do wyrażenia zgody na leczenie Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że w przypadku pacjentów małoletnich po ukończeniu 16. roku życia wymagana jest podwójna zgoda na leczenie – zarówno małoletniego pacjenta, jak i jego rodzica (przedstawiciela ustawowego). Jak czytamy w komunikacie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji