Telefony komórkowe źródłem groźnych drobnoustrojów
Telefony komórkowe źródłem groźnych drobnoustrojów
42 szczepy różnych drobnoustrojów – w tym gronkowców – zidentyfikowali na telefonach komórkowych pacjentów przyjmowanych do szpitala studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Projekt badawczy studenckiego Koła Naukowego w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii miał na celu wykazanie, jak zmienia się skład drobnoustrojów na telefonie komórkowym podczas kilkudniowego pobytu jego właściciela w szpitalnym oddziale. Studenci potwierdzili, że bakterie, wirusy i grzyby zarówno przynosimy na komórkach do szpitala, jak i je stamtąd wynosimy.
Próbki do badań zebrali z 69 telefonów komórkowych należących do pacjentów, hospitalizowanych w jednym ze śląskich szpitali. Wymazy pobierano z tylnych powierzchni urządzeń. Zidentyfikowano tam m.in. metycylinooporne szczepy gronkowców (m.in. Staphylococcus haemolyticus MRCNS, Staphylococcus epidermidis MRCNS). To realne zagrożenie, gdyż metycylina należy do grupy antybiotyków szeroko stosowanych w lecznictwie, zatem oporność na tego rodzaju leki znacznie utrudnia proces leczniczy.
– O tym, że na telefonie komórkowym mogą bytować różne, także potencjalnie chorobotwórcze drobnoustroje, już wcześniej wiedzieliśmy. Zależało nam na wykazaniu, że wśród nich mogą się znajdować także lekooporne szczepy, stanowiące obecnie duży problem w lecznictwie – wyjaśnia jedna ze współautorek badań Edyta Hendzel-Ochałek.
Prostym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć kłopotów jest regularna dezynfekcja aparatu telefonicznego. – Telefon komórkowy wystarczy przetrzeć chusteczką nasączaną alkoholowym roztworem środka dezynfekcyjnego i odłożyć w czyste miejsce. Na koniec nie zapomnijmy ponownie zdezynfekować dłoni. Róbmy to po każdym powrocie z zakupów, uczelni czy miasta. A szczególnie w trakcie i po hospitalizacji oraz każdej wizycie w placówce ochrony zdrowia – radzi Edyta Hendzel-Ochałek.
Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.
Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Według naukowców z Oral Health Foundation, do rozprzestrzeniania się koronawirusa może dochodzić poprzez... przechowywanie przez osobę zakażoną szczoteczki do zębów w tym samym pojemniku, co pozostali zdrowi domownicy. Nie ma na to co prawda twardych...
Stany zapalne jamy ustnej są niejednokrotnie przyczyną problemów zdrowotnych w obrębie innych organów. W pracy opublikowanej w jednym z ostatnich numerów czasopisma „Cureus – Journal of Medical Science” opisany został przypadek 2-letniej dziewczynki,...
Ze względu na krótki czas jaki upłynął od rozpoznania wirusa SARS-CoV-2 nie ma wciąż wystarczająco dużo informacji na temat przebiegu wywoływanej przez niego choroby COVID-19, jej przyczyn oraz powikłań. Ostatnie ustalenia Niemieckiego Towarzystwa St...