Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Sztuczne zęby dla czterolatka?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Sztuczne zęby dla czterolatka?

Sztuczne zęby dla czterolatka?

Obecnie stomatolodzy dokładają wszelkich starań, aby ząb mleczny pozostał w jamie ustnej do czasu naturalnej wymiany uzębienia. Wiadomo bowiem, że przedwczesne usunięcie mleczaków może zaburzyć wzrost kości szczęki i spowodować brak miejsca w łuku na ząb stały, czego konsekwencją mogą być poważne wady zgryzu, stłoczenia czy nieprawidłowe ustawienie zębów.

Przedwczesna utrata zębów mlecznych wpływa również negatywnie na rozwój wymowy (seplenienie) i poważnie zaburza funkcję żucia. Dzieci z brakami zębowymi dłużej rozdrabniają przyjmowane pokarmy, a przez to mniej chętnie jedzą, co w okresie wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze może być niekorzystne dla ich rozwoju fizycznego. Nie bez znaczenia jest również aspekt estetyczny – brak zębów często naraża dzieci na drwiny kolegów i jest przyczyną odrzucenia przez grupę rówieśniczą.

Reasumując, ekstrakcja zębów mlecznych jest dziś traktowana przez większość stomatologów jako "ostateczna ostateczność". Do usunięcia chorego zęba dochodzi najczęściej wówczas, kiedy zostaną wyczerpane inne metody leczenia, a próchnica szybko rozprzestrzenia się na okoliczne zdrowe zęby. Innym wskazaniem do ekstrakcji są nawracające ropnie, formujące się w okolicy okołowierzchołkowej, często połączone z gorączką, problemami z żuciem i gryzieniem pokarmów oraz ogólnym złym samopoczuciem dziecka. Kolejną częstą przyczyną braków zębowych są różne urazy zębów, takie jak wybicie, zwichnięcie czy złamanie.

Istnieje jednak metoda umożliwiająca zniwelowanie niekorzystnych skutków przedwczesnego usunięcia zębów mlecznych. Tą metodą są specjalnie przygotowywane dla dzieci protezy zębowe, które mają pełnić funkcję "utrzymywaczy przestrzeni". Zapobiegają one przemieszczeniom wyrzynajacych się zębów i umożliwiają dziecku prawidłowe gryzienie i żucie.

Decyzja o rozpoczęciu u małego pacjenta leczenia z zastosowaniem uzupełnień protetycznych podejmowana jest przez lekarza po analizie informacji zebranych w trakcie wywiadu, badania oraz diagnostyki dodatkowej (zdjęcia rtg). Przed wykonaniem protezy konieczne są również konsultacje z lekarzem stomatologii dziecięcej oraz ze specjalistą z zakresu ortodoncji.

Protezy dziecięce można podzielić na zapobiegawcze, lecznicze i retencyjne. W przypadku prawidłowego rozwoju narządu żucia dziecka stomatolog stosuje protezy zapobiegawcze, które odtwarzają prawidłowy kształt łuków zębowych, a co za tym idzie – poprawiają wymowę i wygląd. W sytuacji, gdy utracie zębów towarzyszy wada zgryzu, którą trzeba skorygować, dziecko musi nosić protezę leczniczą. Natomiast protezy retencyjne mają za zadanie utrzymanie właściwego ustawienia zębów (do momentu wyrznięcia się wszystkich zębów stałych).

Problemem, z którym musi się zmierzyć stomatolog podczas leczenia protetycznego przedszkolaka, jest wiek dziecka oraz związany z tym intensywny wzrost całego organizmu. Planowane konstrukcje protetyczne muszą uwzględniać szybkie zmiany zachodzące w narządzie żucia małego pacjenta, dlatego konieczna jest ich częsta wymiana.

Korzyści wynikające z zastosowania protez dziecięcych są na tyle duże, że stomatolodzy coraz częściej decydują się na to rozwiązanie. Tym bardziej, że w większości przypadków dzieci bardzo szybko adaptują się do wykonanych uzupełnień i okazują się wyjątkowo zdyscyplinowanymi pacjentami.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

kremy Protefix - Dentonet.pl
Dlaczego warto polecać kremy mocujące nawet przy dopasowanej protezie? Lekarz

Można spotkać się z opinią, że stosowanie kremów mocujących do protez zębowych jest koniecznością przy źle dopasowanej protezie. W obawie o złe postrzeganie doświadczenia protetycznego nie są więc one często polecane przez lekarzy dentystów. Nic bard...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres