Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szokujący pomysł amerykańskich dentystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szokujący pomysł amerykańskich dentystów

Szokujący pomysł amerykańskich dentystów

Niezwykłą inwencją wykazał się pewien stomatolog z Pittsburga – dr Samuel Pollina, dentysta z wieloletnim stażem, od wielu lat leczył kanałowo zęby, stosując do zamykania kanałów zwykłe biurowe spinacze. Ponieważ większość z jego pacjentów korzystała z Medicaid (rządowego programu ubezpieczeń społecznych), pomysłowy stomatolog przez długi czas pozostawał bezkarny. – Jest oczywiste – stwierdził dr Michael Lisien, właściciel kliniki specjalizującej się w leczeniu endodontycznym – że w przypadku prywatnych pacjentów takie postępowanie bardzo szybko wyszłoby na jaw, chociażby przy pierwszym rentgenie zęba. Niestety, kiedy w wyniku ingerencji dr Pollina dochodziło do powikłań, jego pacjenci zamiast powtórnego leczenia najczęściej wybierali ekstrakcję.

– To prawda, że do wypełniania kanałów stosowałem metalowe spinacze – bronił swojej "metody" dr Pollina – jednak nie uważam, żebym w ten sposób wyrządzał moim pacjentom krzywdę. Każdy spinacz przed zabiegiem był porządnie wydezynfekowany i odpowiednio przycięty do długości kanału.

Jak wykazało dochodzenie, koszt jednego spinacza wynosił zaledwie 4 centów, tymczasem ćwieki z gutaperki przeznaczone dla wypełniania kanałów kosztowały około 3 dolarów za sztukę.

– Myślę, że przez te wszystkie lata dr Pollina sporo zaoszczędził i to nie tylko na kosztach materiału – stwierdziła Debbie Dishong, była asystentka doktora, która zgłosiła władzom jego nowatorskie pomysły. – Nigdy wcześniej nie widziałam, żeby ktoś tak szybko opracowywał kanały jak mój były przełożony. Zdarzało się, że leczenie czterokanałowego zęba zajmowało dr Pollina maksymalnie pół godziny, a w ciągu dnia przyjmował 6-7 takich pacjentów.

Jednak nie tylko dr Pollina doceniał zalety metalowych spinaczy. W podobny sposób leczył swoich pacjentów dr Michael Clair ze stanu Massachusetts. Jak udowodniono podczas rozprawy sądowej, w ciągu czterech lat stomatologowi udało się oszukać Medicaid na kwotę 130 tys. dolarów.

Za wyłudzenie i próbę zastraszenia świadka, który zgłosił władzom cały ten proceder, dr Clair został skazany na dwa lata więzienia oraz stracił prawo wykonywania zawodu. Czekają go także dalsze procesy, tym razem z powództwa cywilnego, które mają mu zamiar wytoczyć jego byli pacjenci.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Implanty - Dentonet.pl
Kiedy wkroczyć z implantologią? Lekarz

W jakich sytuacjach korzystne dla pacjenta jest jeszcze leczenie endodontyczne, a kiedy może ono wpłynąć negatywnie na późniejsze leczenie implantologiczne? To temat dyskusji w kolejnych „Spotkaniach w Dentonecie”. Rozmawiali o tym dr n. med. Katarzy...

powikłania po leczeniu - Dentonet.pl
Powikłania w implantologii? Czasem winny jest pacjent, ale… Lekarz

To prawda, że w pewnych przypadkach za powikłania w leczeniu implantologicznym odpowiada pacjent. - Lekarz dentysta musi zadać sobie jednak pytanie, czy odpowiednio go wyedukował. Jeśli chodzi o powikłania czysto lekarskie, one są z kolei często ... ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wiertla_i_pacjent.jpg
O co pytają pacjenci w NFZ? Protezy, ekstrakcje, wizyty Lekarz

Lista najczęstszych pytań dotyczących stomatologii skierowanych do Narodowego Funduszu Zdrowia przez pacjentów może być dla lekarzy wskazówką. Jakich wątpliwości pacjenci mają najwięcej? Co ich interesuje? Poniżej cytujemy kilka pytań dotyczących naj...

zapalenie miazgi zęba
Zapalenie miazgi zęba - przyczyny, klasyfikacja, leczenie Pacjent

Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres