Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szczoteczka soniczna – fakty i mity. Poradnik dla pacjentów

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szczoteczka soniczna – fakty i mity. Poradnik dla pacjentów

Szczoteczka soniczna – fakty i mity. Poradnik dla pacjentów

Szczoteczki soniczne podbijają rynek artykułów do higieny jamy ustnej i serca ich kolejnych użytkowników. Z dnia na dzień przybywa modeli i kolejnych marek zajmujących się ich produkcji. Mamy więc wersje bateryjne, akumulatorowe, mniejsze, większe, podstawowe lub te bardziej ekskluzywne. Wybór jest na prawdę bardzo duży. Im więcej mówi się jednak o działaniu szczoteczek sonicznych, tym więcej pojawia się też błędnych informacji na ich temat. Co jest zatem prawdą, a co absolutnym mitem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule!

Zacznijmy od tego, jak działa szczoteczka soniczna. Otóż jak sama nazwa wskazuje, podstawą jej pracy są fale dźwiękowe (soniczne), które wprawiają włosie w określony ruch. Najczęściej jest to ruch wymiatający (góra-dół), jednak na rynku znajdziemy również szczoteczki z ruchem wektorowym (przód-tył) oraz szczoteczki pulsacyjne, czyli takie w których mamy do czynienia z ruchem drgającym (bez konkretnego, zauważalnego wychylenia w jedną czy drugą stronę). Bezsprzeczną zaletą szczoteczek sonicznych jest ich niska abrazyjność dla dziąseł. Oznacza to, że ostały one opracowane w taki sposób, aby nie powodować podrażnień miękkich tkanek przyzębia, a wręcz pomagać w ich regeneracji poprzez delikatny, stymulujący masaż. Kolejna sprawa to efekt doczyszczania zębów i usunięcia płytki nazębnej przy pomocy tysięcy mikrobąbelków, które przedostają się w przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe oraz inne trudno dostępne miejsca.

Szczoteczka soniczna – fakty

Historia szczoteczek sonicznych sięga lat 90. XX wieku. To wtedy na świecie rozpoczęto produkcję tego innowacyjnego wynalazku, który z roku na rok zyskiwał coraz większą popularność. Technologia soniczna przez kolejne lata była badana i udoskonalana w celu zapewnienia możliwie najlepszego efektu usunięcia płytki bakteryjnej. Obecnie szczoteczki soniczne generują od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy drgań na minutę, posiadają różne tryby pracy i liczne rodzaje końcówek. Dzięki takiemu bogactwu wyboru, każdy może dobrać szczoteczkę, która wpasuje się w jego indywidualne potrzeby i wymagania.

Szczoteczki soniczne świetnie sprawdzą się również u najmłodszych. Wśród licznych modeli znajdziemy bowiem także wersje przeznaczone do pielęgnacji pierwszych zębów mlecznych. Takie szczoteczki mają mniejszą ilość drgań sonicznych, dostosowaną do wieku dziecka wielkość końcówek oraz wygodną rękojeść. Według informacji podawanych przez producentów mogą być stosowane już do masażu obolałych podczas ząbkowania dziąseł.

Mity o szczoteczce sonicznej

1. Szczoteczka soniczna = szczoteczka ultradźwiękowa

To pierwszy i chyba najczęściej powtarzany mit. Różnica pomiędzy wspomnianymi szczoteczkami jest zasadnicza i polega na częstotliwości fal. W przypadku szczoteczek ultradźwiękowych jest to aż 1,6 Mhz (1.600.000 Hz), podczas gdy szczoteczki soniczne pracują z częstotliwością od 250 do ok. 700 Hz. Poza tym same ultradźwięki nie są wyczuwalne, ani widoczne gołym okiem, podczas gdy drgania wywoływane przez fale dźwiękowe – tak.

2. Szczoteczki soniczne „wyciągają” wypełnienia

To jeden z zabawniejszych mitów, które udało nam się znaleźć przeszukując fora internetowe. Chcemy więc wyjaśnić, iż szczoteczki soniczne nie wpływają na trwałość wypełnienia i nie powodują jego uszkodzeń. Osoby posiadające wypełnienia nie powinny się więc martwić, że stosownie szczoteczki sonicznej w jakikolwiek sposób im zaszkodzi.

3. Szczoteczek sonicznych nie powinny używać osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne

Wręcz przeciwnie. Wielu ortodontów poleca swoim pacjentom szczoteczki soniczne jako sposób na dokładne doczyszczenie zębów. Noszenie stałego aparatu ortodontycznego sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej w okolicach zamków oraz innych miejscach, które z uwagi na obecność elementów aparatu trudno doczyścić za pomocą klasycznej szczoteczki manualnej. Szczoteczki soniczne dzięki zjawisku podobnemu do zjawiska kawitacji (wspomniane wcześniej mikrobąbelki) bardzo dobrze radzą sobie z tym problemem, przy okazji masując obolałe dziąsła.

4. Do szczoteczek sonicznych należy używać specjalnej pasty do zębów

Zarówno w przypadku szczoteczek sonicznych, jak i szczoteczek rotacyjnych nie ma konieczności stosowania dedykowanej pasty do zębów. Możemy spokojnie pozostać przy tej, której używaliśmy dotychczas i w żaden sposób nie wpłynie to na obniżenie jakości pracy szczoteczki.

Materiał zewnętrzny


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zadań specjalnych Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

dziąsła - Dentonet.pl
12 maja - obchodzimy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł 2020 Lekarz

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencj...

Jak działa szczoteczka soniczna? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Szczoteczki elektryczne były pierwotnie zaprojektowane i produkowane dla osób częściowo sparaliżowanych lub o ograniczonej sprawności manualnej. Pierwsze modele powstały już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wygoda stosowania i dalece bard...

ROZWIŃ WIĘCEJ
"Po zmianie szczoteczek na elektryczne odsetek periimplantitis spadł" Lekarz

- Pomysł na działalność fundacji jest zaczerpnięty z moich codziennych doświadczeń z dorosłymi pacjentami – wiele powikłań z zapaleniami okołoimplantowymi, tzw. periimplantitis, pojawiało się u pacjentów, którzy mieli ręczną szczoteczkę do zębów. Po ...

szczoteczka ze sztuczną inteligencją - Dentonet.pl
Targi CES 2020: szczoteczka do zębów ze sztuczną inteligencją Asysta

Podczas największych na świecie targów elektroniki użytkowej – CES 2020 w Los Angeles – zaprezentowano szczoteczkę do zębów wykorzystującą sztuczną inteligencję. Nie tylko monitoruje ona czas mycia czy pomaga wybrać odpowiedni nacisk, ale wykorzystuj...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
YellowGirl
Dziękuję za fajny wpis dotyczący zalet szczoteczek sonicznych. Wiem już co muszę sobie kupić. Najbardziej podoba mi się w nich, że nie podrażniają dziąseł, a mam je bardzo wrażliwe. Często podczas czyszczenia mi krwawią. Zdecyduję się chyba na model szczoteczki [komentarz edytowany - treść reklamowa]. Polecacie? Jakie macie modele?
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres