Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Stomatologia w Izraelu podczas drugiej blokady

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stomatologia w Izraelu podczas drugiej blokady

Stomatologia w Izraelu podczas drugiej blokady

Izrael jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na wprowadzenie drugiej blokady w związku z nową falą zachorowań na COVID-19. Ma ona trwać 3 tygodnie – zakończy się 9 października. Otwarte pozostaje pytanie, czy nowa sytuacja w kraju wpłynie na funkcjonowaniu tamtejszych gabinetów stomatologicznych.

Kliniki dentystyczne w Izraelu działają jak zwykle, pomimo blokady nałożonej przez rząd w celu ograniczenia rozprzestrzeniania SARS-CoV-2. O sytuacji w kraju „Dental Tribune International” rozmawiał z tamtejszym dentystą, który stwierdził, że rygorystyczne protokoły zdrowotne obowiązujące w stomatologii uzasadniają kontynuację pracy gabinetów.

Obecna blokada ma restrykcyjny charakter, obejmuje m.in. zamknięcie szkół, przedszkoli i wielu prywatnych firm, takich jak restauracje, zakłady fryzjerskie i siłownie, a na obywateli nakłada ograniczenie w przemieszczaniu się tylko w promieniu 1 km od miejsca zamieszkania.

Podobnie jak pierwsza blokada w Izraelu (podczas której gabinety dentystyczne były zamknięte przez około 6 tygodni), nowy lockdown zbiega się z żydowskim okresem świątecznym i ma na celu zapobieżenie gwałtownemu wzrostowi liczby zakażeń podczas spotkań rodzinnych i ceremonii religijnych. Tym razem jednak kliniki dentystyczne pozostają otwarte, podobnie jak gabinety innych specjalności lekarskich.

Dr Alon Schifter, lekarz periodontolog z okolic Tel Awiwu, powiedział „Dental Tribune International”, że druga blokada jest bardziej elastyczna. Niektóre prywatne firmy pozostają otwarte, a leczenie medyczne i stomatologiczne można prowadzić zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami.

Druga blokada nie obejmuje klinik dentystycznych. Nasze gabinety są otwarte, pracujemy, a przy tym jesteśmy bardzo uważni i ostrożni. Rygorystyczne środki bezpieczeństwa obowiązujące obecnie w klinikach dentystycznych w Izraelu sprawiają, że nie ma potrzeby ograniczania pracy stomatologów wyłącznie do wykonywania zabiegów interwencyjnych – potwierdził Alon Schifter.

Dzięki dobrej ochronie przed zakażeniami i zastosowanym środkom, w Izraelu nie odnotowano żadnych nowych zakażeń ani wśród personelu, ani u pacjentów gabinetów dentystycznych. Jesteśmy w pełni świadomi roli ochrony przed infekcjami. Tak naprawdę robiliśmy to codziennie przed wybuchem koronawirusa – powiedział izraelski periodontolog.

W opinii Schiftera, po kilku dniach blokady liczba pacjentów w gabinecie jest tak wysoka, jak kilka tygodni wcześniej. – Pacjenci okazują nam duże zaufanie, wierzą, że podejmujemy maksymalne środki, aby chronić zarówno ich, jak i siebie. Dlatego przychodzą, a my wykonujemy naszą pracę jak zwykle, nie tylko w ramach pomocy doraźnej, ale przeprowadzamy także rutynowe procedury.

Minister zdrowia Yuli Edelstein uznał w połowie września, że druga blokada w Izraelu jest nieunikniona ze względu na brak skutecznego egzekwowania rządowych ograniczeń nałożonych na obywateli. – Koronawirus nie jest kwestią polityki ani populizmu. To sprawa życia i śmierci. Proponuję, aby każdy, kto twierdzi, że można postępować inaczej, udał się na wycieczkę po szpitalach, oddziałach gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem i sam ocenił sytuację – powiedział 13 września podczas przemówienia w izraelskim parlamencie – Knesecie.

Temat wymiany powietrza i technik dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych w dobie pandemii jest szczególnie istotny. Wiele pytań podczas spotkania z Prezydium PTS dotyczyły kwestii ozonowania, wentylacji, wietrzenia i rekuperacji. Odpowiada prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

T.H. źródło: www.dental.tribune.com

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Indie - Dentonet.pl
Indie: pomoc państwa dla dentystów Lekarz

Indie są najbardziej – obok USA i Brazylii – dotkniętym przez koronowirusa państwem świata. Do tej pory na COVID-19 zachorowało tam 7,7 mln osób, a zmarło niemal 117 tys. Jako jeden z pierwszych krajów, Indie wprowadziły podział na strefy oznaczone k...

UK: miliony wizyt u dentysty odwołanych przez COVID-19 Lekarz

W połowie czerwca praktyki stomatologiczne w Wielkiej Brytanii mogły wznowić standardowe leczenie pacjentów, dzięki złagodzeniu blokady wprowadzonej wczesną wiosną przez rząd Borisa Johnsona. Według Stowarzyszenia Grup Stomatologicznych (Association ...

dentysta - Dentonet.pl
UK: wyższe zagrożenie COVID-19 - co oznacza dla lekarzy dentystów? Lekarz

Główny dyrektor ds. stomatologii Anglii (funkcja przy rządzie Wielkiej Brytanii), dr Sara Hurley, przedstawiła dentystom swoje stanowisko po tym, jak rząd premiera Borisa Johnsona podniósł stopień zagrożenia pandemią COVID-19 na terenie Zjednoczonego...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentysta - Dentonet.pl
Islandia: krótsza praca gabinetów i wsparcie rządu Lekarz

O sytuacji islandzkich lekarzy dentystów w związku z pandemią COVID-19 w wywiadzie opublikowanym na łamach „Dental Tribune International” poinformowała Katrín Guðmundsdóttir, dyrektor zarządzająca w Islandzkim Towarzystwie Stomatologicznym (Tannlækna...

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
Skandynawia: stomatologia w cieniu pandemii SARS-CoV-2 Lekarz

Mimo znacznych podobieństw kulturowych pomiędzy Szwecją, Danią, Norwegią, Finlandią i Islandią, rządy poszczególnych państw skandynawskich przyjęły odmienną taktykę w obliczu pandemii koronawirusa. Z jej konsekwencjami różnie radziły sobie tamtejsze ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres