Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Skandynawia: stomatologia w cieniu pandemii SARS-CoV-2

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Skandynawia: stomatologia w cieniu pandemii SARS-CoV-2

Skandynawia: stomatologia w cieniu pandemii SARS-CoV-2

Mimo znacznych podobieństw kulturowych pomiędzy Szwecją, Danią, Norwegią, Finlandią i Islandią, rządy poszczególnych państw skandynawskich przyjęły odmienną taktykę w obliczu pandemii koronawirusa. Z jej konsekwencjami różnie radziły sobie tamtejsze praktyki stomatologiczne.

Bez wątpienia najbardziej znane jest stanowisko Szwecji, która wczesną wiosną tego roku de facto zrezygnowała z wprowadzenia ograniczeń i blokady. Wieszczony przez entuzjastów tego modelu sukces Sztokholmu nie jest jednak wcale oczywisty. Mimo funkcjonowania tamtejszej gospodarki bez przestojów, dane ekonomiczne za pierwsze półrocze 2020 roku wskazują na recesję i kilkuprocentowy spadek wartości PKB.

Co jednak ważniejsze, znacznie gorzej wyglądają statystyki Szwecji dotyczące COVID-19: 90,3 tys. zachorowań (dane z 25.09.2020), a zwłaszcza umieralności – 5,9 tys. We wszystkich pozostałych państwach skandynawskich wyniki w tym zakresie są znacznie lepsze. Przykładowo, w mającej o połowę mniejszą populację Finlandii liczba zachorowań na COVID-19 była prawie 10 × mniejsza (9,4 tys. przypadków), a liczba zgonów niemal 18 × niższa (343 osoby).

Jednak, pomimo braku lockdownu, szwedzkie gabinety nie pracowały tak jak zwykle. Według Pera Ekbloma i dr Cecilii Omo ze Szwedzkiej Akademii Stomatologii Estetycznej wizyty dentystyczne w prywatnych gabinetach spadły o około 50% w marcu, kiedy szwedzcy dentyści musieli dostarczać własne zapasy środków ochrony indywidualnej do szpitali. Podobne kłopoty dotyczyły gabinetów stomatologicznych publicznej służby zdrowia (Folktandvården).

W tym czasie rząd Finlandii zapewnił krajowej stomatologii wystarczające wsparcie finansowe. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, już w dniu 16 marca Helsinki wprowadziły restrykcyjne ograniczenia, te zaś obowiązywały przez kolejne 3 miesiące.

Zdaniem dr. Seppo Lindroosa z kliniki Medident w Helsinkach, chociaż liczba zabiegów stomatologicznych w czasie blokady drastycznie spadła, to wprowadzone ograniczenia uchroniły Finlandię przed wzrostem zachorowań na COVID-19, jaki notowano w tym czasie w Szwecji.

– Publiczne usługi stomatologiczne zostały ograniczone, ponieważ niektórzy dentyści zostali przekierowani, aby wspierać pobieranie próbek i badania w kierunku SARS-CoV-2. W sektorze prywatnym liczba wizyt pacjentów również gwałtownie spadła, co spowodowało poważne problemy finansowe w wielu klinikach dentystycznych. – powiedział dr Lindroos w wywiadzie dla „Dental Tribune International”.

Według Lindroosa fiński rząd udzielił jednak szerokiego wsparcia finansowego wielu lokalnym firmom, które doświadczyły spadku obrotów w związku z pandemią COVID-19. Na takie wsparcie z budżetu mogły liczyć również praktyki stomatologiczne.

T.H., źródła: www.dental-tribune.com, ec.europa.eu/eurostat


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
Udostępnianie dokumentacji medycznej w dobie pandemii Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta, odpowiadając na pytania zgłoszone do jego biura przypomina, że w dobie pandemii koronawirusa placówki, przychodnie i gabinety nie mogą nie przestrzegać praw pacjenta w zakresie udostępniania dokumentacji medycznej. Rzecznik P...

Czyszczenie języka - Dentonet.pl
Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2? Lekarz

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, u części pacjentów, u których wystąpiły łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych bądź nie wystąpiły one w ogóle, w ciągu kilku dni od zakażenia SARS-CoV-2 rozwinęło się owrzodzenie język...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Jest prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2 Lekarz

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz. Prof. Mackiewicz wspólnie z grupą naukowców z Cent...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
WHO: transmisja SARS-CoV-2 za sprawą młodych ludzi Lekarz

Takeshi Kasai, przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w rejonie Zachodniego Pacyfiku, powiedział, że pandemia koronawirusa w coraz większym stopniu rozwija się za sprawą ludzi młodych, nieświadomych swojej infekcji. Jak informuje PAP, zd...

aerozol - Dentonet.pl
WHO: bioaerozol w czasach pandemii? Konsekwencje nieznane Lekarz

Jak donosi Reuters, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nieznanymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami – zarówno dla personelu, jak i pacjenta – wykonywanych w gabinecie stomatologicznym procedur, podczas których wytwarzany jest bi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres