Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Bezpłatna specjalizacja na wolontariacie niemożliwa?

Brak komentarzy | Publikacja:
Bezpłatna specjalizacja na wolontariacie niemożliwa?

Bezpłatna specjalizacja na wolontariacie niemożliwa?

Na początku lutego prezes NRL zwrócił uwagę ministerstwa zdrowia na trudną sytuację lekarzy i lekarzy dentystów, którzy do dnia wejścia w życie ustawy z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw realizowali specjalizację w ramach wolontariatu. Nowe przepisy nie przewidują już ani wolontariatu, ani innej nieodpłatnej umowy z podmiotem szkolącym, co uniemożliwia dokończenie specjalizacji lekarzom, którzy rozpoczęli je mając podpisane takie właśnie umowy.

Według Naczelnej Rady Lekarskiej, ministerstwo nie dostrzega dramatu wielu lekarzy, którym grozi przerwanie szkolenia specjalizacyjnego. Z odpowiedzi wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego z 11 lutego 2021 r. wynika, że nie ma już obecnie możliwości kontynuowania uprzednio zawartych umów o szkolenie specjalizacyjne w trybie wolontariatu. – Minister sugeruje, że podmioty szkolące powinny dokonać ich aneksowania w celu wprowadzenia do treści umów zapisów o wynagrodzeniu nie niższym niż minimalna stawka godzinowa za pracę, ustaloną na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – informuje NRL.

Samorząd lekarski twierdzi, że wiele jednostek szkolących nie przekształci dotychczasowych nieodpłatnych umów w umowy odpłatne, co oznacza że szkolenie specjalizacyjne wielu lekarzy i lekarzy dentystów zostanie przerwane. Zdaniem NRL, nie wolno zmieniać reguł szkolenia specjalizacyjnego w jego trakcie. – Pozostawianie lekarzy, których dotyczy ten problem na przysłowiowym lodzie to nieprawdopodobne wręcz marnotrawienie potencjału kadrowego polskiej służby zdrowia – dodano w komunikacie.

NRL nie akceptuje tego, że z jednej strony utrudnia się polskim lekarzom uzyskanie specjalizacji, natomiast w tym samym czasie pod pretekstem pandemii ułatwia się dostęp do zawodu lekarzom posiadającym dyplomy uzyskane poza Unią Europejską. – Trzeba mieć na względzie, że nieprzychylna wobec specjalizujących się postawa ministerstwa zdrowia połączona z faktem, że wielu polskich lekarzy jest już zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy, sprzyjać będzie podejmowaniu przez polskich lekarzy decyzji o wyjeździe za granicę – podsumowano.

O prawnych aspektach funkcjonowania gabinetów stomatologicznych w czasie pandemii rozmawiamy z mec. Ewą Mazur-Pawłowską, prawnikiem specjalizującym się w obsłudze gabinetów stomatologicznych. – Dokument, w którym pacjent zwalnia gabinet i lekarza z odpowiedzialności w kwestii ewentualnego zakażenia, może obrócić się przeciwko lekarzowi – przestrzega nasza rozmówczyni.

Źródło: https://nil.org.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stres
Med-Stres - bezpłatna pomoc w walce ze stresem wśród lekarzy Lekarz

Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS pracują nad projektem "Med-Stres" – dostępnym online programem szkoleniowo-terapeutycznym, przeznaczonym dla pracowników służby zdrowia. Do testów programu zapraszają lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych. Reje...

karta PTS - Dentonet.pl
Bezpłatna karta członka PTS dla absolwentów stomatologii Lekarz

Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. Marzena Dominiak poinformowała, że od tego roku każdy absolwent studiów stomatologicznych może otrzymać kartę członkowską PTS-u na rok bez żadnych opłat. Zgodnie z decyzją zarządu głównego PTS-u...

ROZWIŃ WIĘCEJ
scott graham OQMZwNd3ThU unsplash
Kopia dokumentacji medycznej dla pacjentów – bezpłatna Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta przypomniał, że zgodnie z przepisami RODO, obowiązującymi od 25 maja, placówki medyczne mają obowiązek udostępniania pierwszej kopii dokumentacji medycznej pacjenta bez pobierania opłat. Przepisy RODO nakładają na administrat...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji