Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Bezpłatna specjalizacja na wolontariacie niemożliwa?

Publikacja:
Bezpłatna specjalizacja na wolontariacie niemożliwa?

Bezpłatna specjalizacja na wolontariacie niemożliwa?

Na początku lutego prezes NRL zwrócił uwagę ministerstwa zdrowia na trudną sytuację lekarzy i lekarzy dentystów, którzy do dnia wejścia w życie ustawy z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw realizowali specjalizację w ramach wolontariatu. Nowe przepisy nie przewidują już ani wolontariatu, ani innej nieodpłatnej umowy z podmiotem szkolącym, co uniemożliwia dokończenie specjalizacji lekarzom, którzy rozpoczęli je mając podpisane takie właśnie umowy.

Według Naczelnej Rady Lekarskiej, ministerstwo nie dostrzega dramatu wielu lekarzy, którym grozi przerwanie szkolenia specjalizacyjnego. Z odpowiedzi wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego z 11 lutego 2021 r. wynika, że nie ma już obecnie możliwości kontynuowania uprzednio zawartych umów o szkolenie specjalizacyjne w trybie wolontariatu. – Minister sugeruje, że podmioty szkolące powinny dokonać ich aneksowania w celu wprowadzenia do treści umów zapisów o wynagrodzeniu nie niższym niż minimalna stawka godzinowa za pracę, ustaloną na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – informuje NRL.

Samorząd lekarski twierdzi, że wiele jednostek szkolących nie przekształci dotychczasowych nieodpłatnych umów w umowy odpłatne, co oznacza że szkolenie specjalizacyjne wielu lekarzy i lekarzy dentystów zostanie przerwane. Zdaniem NRL, nie wolno zmieniać reguł szkolenia specjalizacyjnego w jego trakcie. – Pozostawianie lekarzy, których dotyczy ten problem na przysłowiowym lodzie to nieprawdopodobne wręcz marnotrawienie potencjału kadrowego polskiej służby zdrowia – dodano w komunikacie.

NRL nie akceptuje tego, że z jednej strony utrudnia się polskim lekarzom uzyskanie specjalizacji, natomiast w tym samym czasie pod pretekstem pandemii ułatwia się dostęp do zawodu lekarzom posiadającym dyplomy uzyskane poza Unią Europejską. – Trzeba mieć na względzie, że nieprzychylna wobec specjalizujących się postawa ministerstwa zdrowia połączona z faktem, że wielu polskich lekarzy jest już zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy, sprzyjać będzie podejmowaniu przez polskich lekarzy decyzji o wyjeździe za granicę – podsumowano.

O prawnych aspektach funkcjonowania gabinetów stomatologicznych w czasie pandemii rozmawiamy z mec. Ewą Mazur-Pawłowską, prawnikiem specjalizującym się w obsłudze gabinetów stomatologicznych. – Dokument, w którym pacjent zwalnia gabinet i lekarza z odpowiedzialności w kwestii ewentualnego zakażenia, może obrócić się przeciwko lekarzowi – przestrzega nasza rozmówczyni.

Źródło: https://nil.org.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Konferencja alignerowa 2
Bezpłatna Konferencja Alignerowa już za dwa dni! Lekarz

To już ostatni moment, by zarejestrować swój udział w bezpłatnej Konferencji Alignerowej, organizowanej przez portal Dentonet.pl oraz firmę Invisalign, która odbędzie się online 13 marca 2021 r. Swoją wiedzą związaną z pracą z alignerami z uczestnika...

stres
Med-Stres - bezpłatna pomoc w walce ze stresem wśród lekarzy Lekarz

Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS pracują nad projektem "Med-Stres" – dostępnym online programem szkoleniowo-terapeutycznym, przeznaczonym dla pracowników służby zdrowia. Do testów programu zapraszają lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych. Reje...