Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Soki owocowe lepsze niż cola

Publikacja:

Soki owocowe lepsze niż cola

Jak podaje pismo HealthDay News kolorowe napoje są znacznie groźniejsze dla naszego uzębienia niż owocowe soki. Potwierdził to rzecznik Amerykańskiego Zawiązku Stomatologicznego (ADA).

Nareszcie mamy mocny dowód na to, o czym byliśmy przeświadczeni od dłuższego czasu – powiedział rzecznik ADA.

Obszerny raport na ten temat ukazał się w piśmie Pediatrics. Wieloletnim badaniom poddano grupę 642 dzieci w wieku od 4 do 6 lat w momencie rozpoczęcia badań, która to grupa ma już obecnie 10 – 11 lat. Analizowano nie tylko stan uzębienia ale również nawyki żywieniowe dzieci.

Stwierdzono, że dzieci u których stwierdzono próchnicę piły więcej tzw. napojów kolorowych (cola, lemoniada i napoje energetyzujące).

Współautorka badań i raportu prof. Teresa Marshall z uniwersytetu w Iowa stwierdziła, że wśród dzieci pijących przede wszystkim soki owocowe też stwierdzono próchnicę zębów, jednak w znacznie mniejszym procencie, niż w grupie raczącej się innymi gazowanymi napojami.

Picie dużych ilości soków owocowych nie jest oczywiście bezpieczne dla uzębienia ale nie przynosi tyle szkód dzieciom jak inne napoje – stwierdziła prof. Marshall.

Nie do końca jednak wiadomo, dlaczego picie owocowych soków, które mają dużą zawartość cukrów, jest mniej szkodliwa dla naszego uzębienia.

Jedna z teorii mówi, że dzieci piją soki znacznie szybciej aniżeli inne kolorowe i gazowane napoje, którymi delektują się przez dłuższy okres czasu.

W raporcie mówi się również o tym, że naukowcy nie stwierdzili żadnego związku między zwiększoną konsumpcją mleka a rozwojem próchnicy, sugerując, że jest to najlepszy i najbezpieczniejszy napój dla małych dzieci.

(inf.wł.)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
UMED Wrocław: coraz lepsze warunki na stomatologii Lekarz

Na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oddano nowe przestrzenie dla studentów. Mają oni do dyspozycji oddzielne miejsce do pracy naukowej, część gastronomiczną oraz większą szatnię. To jednak tylko początek zmian. ...