Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Słodycz zawarta w owocach i ich działanie oczyszczające…

Publikacja:

Słodycz zawarta w owocach i ich działanie oczyszczające…


Drugim, obok kwasów zawartych w owocach, szkodliwym dla zębów składnikiem owoców są cukry. Słodkie dary natury to źródło cukrów prostych, które są bardziej korzystne dla organizmu, ale i lepiej się wchłaniają, a więc szybciej oddziałują na zęby. W tym wypadku trzeba pamiętać nie tylko o umyciu zębów lub przynajmniej przepłukaniu ich po zjedzeniu owoców, ale przede wszystkim o tym, że całodzienne podjadanie jest o wiele bardziej szkodliwe, niż zjedzenie np. pół kilograma czereśni podczas jednego posiłku.


 

Podobnie jest z sokami owocowymi, które – nie łudźmy się, są sztucznie dosładzane. Jeśli już je pijemy – wypijmy od razu całą porcję dzienną, czyli około szklanki. Nie sączmy ich przez cały dzień, soki zastąpmy wodą i niesłodzoną herbatą. – objaśnia Agnieszka Szygenda, lekarz stomatolog, właścicielka poznańskiego centrum stomatologii "Orident" – Długotrwałe poddawanie zębów działaniu cukrów owocowych jest o wiele gorsze niż np. zjedzenie połowy tabliczki czekolady na raz. Soki owocowe z kartonów i butelek mają niekorzystną kwasowość – obniżają pH śliny, a kwaśny odczyn śliny nie jest w stanie zneutralizować kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze niszczące zęby.


 

Rozwiązaniem może tu być picie soków przez słomkę, co ogranicza kontakt napoju bezpośrednio ze szkliwem. – dodaje dr Agnieszka Szygenda – Bardzo złym nawykiem jest ponadto rozcieńczanie soków wodą – małe dzieci, które przez cały dzień popijają właśnie takie napoje, o wiele częściej mają próchnicę butelkową, a dzieci starsze – odwapnienia na szkliwie (białe zmętnienia). Dlatego najlepiej już od najmłodszych lat nauczyć dziecko picia wody, a sok traktować jako nagrodę – wypijaną w całości od razu np. przy obiedzie.


 

Owoce mają też działanie oczyszczające. Na przykład twarde jabłka pomagają usunąć osad z zębów, a ich jedzenie jest ważne zwłaszcza w przypadku dzieci z mleczakami i uzębieniem mieszanym. Oczywiście jedzenie jabłek nie może zastąpić codziennej higieny – choć wciąż pokutuje opinia, że zjedzenie jabłka wieczorem może zastąpić szczotkowanie.


 

Nic bardziej mylnego – owoce te zawierają przecież i kwasy, i cukry. Zresztą są owoce, które pozwalają ocenić, czy dziecko, np. rano, przyłożyło się do mycia zębów. To jagody. Okazuje się, że barwią one na fioletowo nie same zęby, tylko osad, a wiec jeśli dziecko niedokładnie wyszorowało zęby – będzie miało fioletowy uśmiech, jeśli dobrze – kolor nie zmieni się znacząco.


 

I na koniec ważna informacja – osoby, które właśnie zakończyły zabieg profesjonalnego wybielania zębów nie mogą delektować się owocami. Kilka dni po zabiegu obowiązuje tzw. biała dieta, a więc niezawierająca m.in. owoców. Warto o tym pamiętać, bo w tym wypadku uleganie owocowym pokusom może zupełnie zniweczyć efekt wybielania.


 

 

TH; źródło: www.nonproblemo.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

glowne jasnota wlasciwosci
Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i działanie Pacjent

Jasnota biała to niepozorna roślina wieloletnia, która wielokrotnie mylona jest z pokrzywą, jednak nie wykazuje właściwości „parzących”. Jasnota znana jest w medycynie naturalnej ze względu na działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, moczopędne, ant...

stres
Ataki na medyków - NRL apeluje do premiera o działanie Lekarz

W związku z atakiem nożownika na lekarza w Starogardzie Gdańskim, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do premiera o podjęcie zdecydowanych działań w tej sprawie i wyznaczenie nowej polityki państwa wobec sprawców agresywnych zachowań skierow...