Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ślina zwalcza próchnicę

Publikacja:

Ślina zwalcza próchnicę

Dr Libuse Bobek z Uniwersytetu Buffalo School of Dental Medicine w Nowym Yorku mówi:

„Stale rośnie potrzeba odkrywania nowych substancji niszczących drobnoustroje zwłaszcza grzybów w jamie ustnej. Ponieważ takich środków jest w tej chwili niewiele, stosuje się je powszechnie i niektóre gatunki grzybów zdążyły się uodpornić na ich działanie.

Problem zarażenia grzybami odpornymi na leki dotyczy zwłaszcza osób upośledzonych immunologicznie (nosicieli wirusa HIV, chorych na AIDS), pacjentów po przeszczepach oraz dotkniętych nowotworami”.

Badania mogą być szansą dla cierpiących na mukowiscydozę lub zarażonych HIV, którzy regularnie ulegają zakażeniom trudnym do opanowania przy pomocy zwykłych lekarstw.

W testach laboratoryjnych okazało się, że substancja zawarta w ślinie zdolna jest niszczyć grzyby z gatunków m.in.: Candidiasis, Cryptococcosis oraz Aspergillosis.

Ponadto jest skuteczna przeciwko bakteriom E.coli, powodującym infekcje jelit, bakteriom P.gingivalis, wywołującym infekcje jamy ustnej oraz S.mutans odpowiedzialnym za próchnicę.

Naukowcy odkryli ponadto, że substancja jest skuteczna nawet w bardzo małych stężeniach, a 10 mikrogramów na mililitr wykazuje niewielki lub brak wpływu na ludzkie tkanki.

Towarzystwo do walki z mukowiscydozą (Cystic Fibrosis Trust) odnosi się entuzjastycznie do badań.

Dr Lorna Layward – dyrektor Towarzystwa ds. badań i opieki klinicznej powiedziała BBC – „Będzie dobrze jeśli badania doprowadzą nas do produkcji nowego leku antybakteryjnego. Jednakże prace są na wczesnym etapie i musimy zorientować się czy te nowe związki będą bezpieczne dla pacjentów.

Płuca chorych na mukowiscydozę zainfekowane są dużą ilością mikroorganizmów i cokolwiek, co skutecznie i bezpiecznie wypleniłoby infekcję będzie miało ogromne znaczenie dla ludzi cierpiących na tę chorobę”.

– Zwiększenie ochrony przed bakteriami odpornymi na dany antybiotyk, wynalezienie jakiegokolwiek nowego leku wykazującego skuteczność antybakteryjną na pewno zostanie przyjęte z entuzjazmem – dodaje dr Alan Johnson z Public Healt Laboratory. Service

źródło: inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pasta - Dentonet.pl
CPC, cynk i fluorek cyny w paście i płukance zwalczą SARS-CoV-2? Asysta

Badania przeprowadzone w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych wykazały, że koronawirusa SARS-CoV-2 mogą skutecznie neutralizować pasty do zębów mające w swoim składzie cynk lub fluorek cyny oraz preparaty do płukania jamy ustnej z chlorkiem cetylo...

Maciej Mikolajczyk
Jak diagnozować próchnicę u pacjentów w każdym wieku? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 16 stycznia można zapewnić sobie dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych - przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyj...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę Lekarz

22 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, poświęcone krajowym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: 90% nastolatków w Polsce ma próchnicę Asysta

Siedmiu na dziesięciu Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90%. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. bogata w cukier dieta, podjadanie między posiłkami, niewystarczająca higiena oraz rzadkie wizyty kont...