Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Skąd bierze się ból głowy?

Brak komentarzy | Publikacja:

Skąd bierze się ból głowy?

Do bólu głowy czasami zalicza się także – oprócz bólu samej głowy – również ból górnego odcinka szyi.

Jakie części głowy są wrażliwe na ból? Między innymi skóra, kości i niektóre struktury tkankowe wchodzące w skład oczu, uszu, nosa i jamy ustnej.

Szczególnie wrażliwe na ból są duże naczynia krwionośne; to właśnie one są źródłem naczyniowych bólów głowy, do których należy migrena.

Ból może też być zlokalizowany w zębach albo w stawie skroniowo-żuchwowym, łączącym żuchwę z pozostałą częścią czaszki.

Mózg nie jest wrażliwy na ból i nie jest źródłem bólu głowy, natomiast podrażnienie opon mózgowych – błon pokrywających tkankę mózgową – może spowodować silny ból.

Istnieje wiele bodźców (np. dieta, stres, oświetlenie, zapach i inne wewnętrzne lub zewnętrzne czynniki środowiskowe), które mogą wywołać atak bólu u osób podatnych na migrenę.

Do opanowania migrenowego bólu głowy najczęściej konieczne jest zastosowanie leków. Inne rodzaje bólu głowy nie występują tak często.

Przykładami tych rzadszych schorzeń są: klasterowy ból głowy (zespół Hortona), nerwoból i innego typu ból głowy związany z uszkodzeniem nerwu.

Każdy ból głowy może być leczony na różne sposoby farmakologiczne i niefarmakologiczne (należą do nich np. techniki rozluźniające mięśnie i biofeedback).

Obecnie prawie co miesiąc opracowuje się nowe leki, które powinny pomóc w terapii najbardziej bolesnych bólów głowy. Osoby cierpiące na nie poddające się leczeniu bóle głowy powinny zapytać swojego lekarza o nowe metody leczenia bólu.

(inf.wł.)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nowotwory szyi i głowy - Dentonet.pl
Lawinowo wzrasta liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi Lekarz

"1 przez 3" – sposobem na wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi. Jeden z objawów, takich jak utrudnione przełykanie czy ból języka, trwający dłużej niż trzy tygodnie to powód do konsultacji ze specjalistą. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, l...

nowotwory głowy i szyi - Dentonet.pl
Rak głowy i szyi nie czeka! Europejski Tydzień Profilaktyki Lekarz

W dniach 21-25 września 2020 r. – pod hasłem „Rak głowy i szyi nie czeka” – odbywa się VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W szpitalach i przychodniach przy tej okazji prowadzone są bezpłatne badania i działania edukacyjne, ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ból głowy - Dentonet.pl
Bóle głowy objawem COVID-19? Badania hiszpańskich lekarzy Asysta

Jak podaje PAP, silne bóle głowy mogą być jednym z objawów choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa – tak wynika z badania specjalistów ds. neurologii z barcelońskiego szpitala Vall d`Hebron. Jak dotąd potwierdzono, że chorzy na COVID-19 ska...

nowotwory szyi i głowy - Dentonet,
Profilaktyka nowotworów głowy i szyi w 73 jednostkach POZ Lekarz

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach poinformował, że jako główny realizator ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi podpisał umowy z 73 jednostkami POZ, w których udzielane będą wstępne konsultacje lekarskie w tym zakresie....

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji