Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Rozszczep wargi i podniebienia

Publikacja:
Rozszczep wargi i podniebienia

Rozszczep wargi i podniebienia

Czym jest rozszczep wargi i podniebienia?
Rozszczep wargi i podniebienia to wada rozwojowa, która polega na braku zrośnięcia się tkanek i powstaniu szczeliny w obrębie wargi i podniebienia. Przyczyna tego schorzenia nie została do końca wyjaśniona. Powstaje ono w czasie organogenezy w I trymestrze ciąży. Dziedziczenie jej występowania szacuje się na 20%.
Postać tej choroby jest różnorodna i dotyczy samej wargi lub podniebienia lub obu jednocześnie. Może zaistnieć po jednej lub obu stronach.

Co oznacza określenie „zajęcza warga”?
Słowo „zajęcza” odnosi się do królika. Zwierzę to ma naturalne wgłębienie w środku wargi. Termin ten jest już coraz rzadziej używany, ponieważ nie jest dokładny i zbyt delikatny. Prawidłowa nazwa tej wady rozwojowej to „rozszczep wargi”.

Jak wiele dzieci dotkniętych jest tą wadą?
Częstość występowania rozszczepów wargi lub podniebienia wynosi jeden przypadek na 700 urodzeń.

Co możemy zrobić, aby pomóc choremu dziecku?
Leczenie tej wady rozwojowej jest długotrwałe i wymaga udziału wielu specjalistów. Leczenie należy rozpocząć od 3 tygodnia życia. Wtedy lekarze oceniają stan ogólny i miejscowy dziecka, ustalają plan leczenia oraz udzielają wskazówek, które dotyczą karmienia i pielęgnowania dziecka. Leczenie chirurgiczne – plastykę wargi wykonuje się ok. 6 miesiąca życia, a podniebienia ok. 18 miesiąca.
W czasie przebiegu całego leczenia bardzo ważna jest ścisła współpraca rodziców dziecka z personelem medycznym. Ze względu na istniejące zaburzenia w oddychaniu, przyjmowaniu pokarmów i mowy u dzieci z rozszczepem – poza zasadniczym leczeniem operacyjnym istotne znaczenie ma leczenie ortodontyczne. Polega ono na regulacji aparatami nieprawidłowo ułożonych odcinków kości szczęki i zębów oraz stosowaniu masaży tkanek w okolicy rozszczepu. Masaże powinni również wykonywać rodzice dziecka.

Czy zęba dziecka z rozszczepem wargi będą rosły prawidłowo?
W częściowych rozszczepach wargi i podniebienia obserwuje się nieprawidłowe wyrzynanie zębów. Natomiast w całkowitych rozszczepach ustawienie zębów w łuku i zgryzie jest znacznie zaburzone i wymaga leczenia ortodontycznego już w okresie uzębienia mlecznego.

Czy pojawią się trudności w zakresie nauki mówienia?
Rozszczep wargi nie wpływa ujemnie na rozwój mowy, ale rozszczep podniebienia – powoduje duże upośledzenie w jej rozwoju. Zaburzenia artykulacji prowadzą do mowy nosowej, niezrozumiałej dla otoczenia. Dziecko wymaga wówczas opieki foniatry i ćwiczeń logopedycznych po operacji podniebienia.

Czy dzieci z rozszczepieniem wargi i podniebienia są upośledzone umysłowo?
Nie, nie ma związku pomiędzy wadami rozwojowymi tego typu a upośledzeniem umysłowym. Jednakże mogą one wpłynąć na trudności w uczeniu się, jeśli są częścią zespołu chorobowego.
Obecny system „zespołowego leczenia” zapewnia możliwość uzyskania bardzo dobrych wyników zarówno estetycznych, jak i czynnościowych. Należy jednak podkreślić, że sukcesy w leczeniu zależą również od opiekunów dziecka, o ile przestrzegają oni wszystkich wskazówek odnośnie jego pielęgnacji. Jest ona z pewnością trudna, długotrwała i wymaga poświęcenia, ale może przynieść zadowalające efekty.
 

BZ

Źródło: W trosce o Twój uśmiech i zdrowie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

operacja
Gruczolak wielopostaciowy podniebienia u 12-latka Lekarz

Gruczolak wielopostaciowy (guz mieszany, gruczolak pleomorficzny) jest najczęstszym nowotworem gruczołów ślinowych, ale zmiana ta występuje bardzo rzadko u pacjentów pediatrycznych. W większości przypadków lokalizuje się w śliniance przyusznej, a zde...

Operation Smile - Dentonet.pl
Fundacja Operation Smile dla dzieci z rozszczepem wargi Lekarz

Pandemia COVID-19 bardzo utrudniła, a nierzadko uniemożliwiła pracę setek organizacji charytatywnych niosących pomoc pacjentom na całym świecie. Jedną z nich jest oparta na pracy wolontariuszy Operation Smile (Operacja Uśmiech). Od niemal czterech de...

rozszczep wargi
Czynniki rozwoju rozszczepu wargi i podniebienia u płodu Lekarz

Przeprowadzone w ostatnim czasie badania sugerują, że istotną rolę w powstawaniu rozszczepu wargi lub podniebienia u rozwijających się płodów odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Praca podejmująca tę tematykę została opublikowan...

ROZWIŃ WIĘCEJ
narzedzia
Uzupełnienie protetyczne u pacjenta z EEC po rozszczepie wargi Lekarz

Zespół EEC (ang. Ectrodactyly-Ectodermal Dysplasia Clefting Syndrome) to zespół wad wrodzonych, charakteryzujący się triadą występujących u pacjenta nieprawidłowości. Jedną z nich są rozszczepy podniebienia i wargi oraz wady występujące w obrębie uzę...

frenulektomia wedzidelka gornej wargi
Frenulektomia wędzidełka górnej wargi Pacjent

Frenulektomia wędzidełka górnej wargi to zabieg polegający na wycięciu przerośniętego wędzidełka wargi górnej. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, zwykle u dzieci. Wędzidełko wargi górnej to pionowy fałd błony śluzowej, biegnący od wewnętrzne...