Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rak jamy ustnej atakuje młodych Hindusów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rak jamy ustnej atakuje młodych Hindusów

Rak jamy ustnej atakuje młodych Hindusów

Naukowcy bija na alarm. Coraz więcej młodych obywateli Indii zapada na choroby nowotworowe, głównie raka jamy ustnej.

Za głównego winowajce postrzega się nadmierna konsumpcję tytoniu, (zwłaszcza poprzez żucie), za które odpowiedzialne jest 40 proc. nowotworów wśród mężczyzn i 20 proc. wśród kobiet.

– Rak w Indiach pojawia się na wcześniejszym etapie życia niż na przykład w Chinach czy Stanach Zjednoczonych. Jest chorobą ludzi młodych – twierdzi autor badań prof. Prahbat Jha z Centre for Global Health Research Uniwersytetu w Toronto.

Według badaczy młodzi ludzie w Indiach zaczynają palić i żuć tytoń znacznie wcześniej niż Chińczycy, dlatego też choroba wcześniej daje o sobie znać.

Z danych przedstawionych w raporcie "Tobacco Atlas" Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologicznego i Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc wynika, że ponad 26,2 proc. mężczyzn i 3,6 proc. kobiet w Indiach pali lub żuje tytoń.

Większość niestety żuje, co jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka jamy ustnej.
To właśnie ten rodzaj nowotworu najczęściej dotyka mężczyzn w tym kraju (na drugim miejscu jest rak żołądka, a po nim rak płuc). W przypadku kobiet głównie odnotowuje się przypadki raka szyjki macicy, żołądka i piersi.

Porównując dane dotyczące poszczególnych regionów Indii, prof. Jha zauważył, że zachorowalność na nowotwory była dwukrotnie wyższa na obszarach wiejskich oraz wśród osób o niższym poziomie wykształcenia.

Do zwiększenia ilości zachorowań walnie przyczyniły się firmy tytoniowe, sprzedające bardzo tani tytoń do żucia w małych atrakcyjnych opakowaniach. Prym wiedzie popularna Gutkha (na fot powyzej). Za 1 dolara można kupić nawet 90 saszetek!

Mało tego, Gutkha występuje w rożnych odmianach smakowych, np. czekoladowej. Można ją również nabyć od ulicznego sprzedawcy jako… odświeżacz do ust!

Dzieci z ubogich dzielnic konsumują nawet do 15 saszetek dziennie, często również dlatego, że zawarty w nich tytoń zmniejsza odczuwanie głodu.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Jak płyny do płukania jamy ustnej zwalczają koronawirusa Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff przechodzą do kolejnego etapu badań nad skutecznością płynów do płukania jamy ustnej w walce z koronawirusem. Na początku 2021 r. ruszą badania kliniczne. Przypomnijmy – już w maju br. multidyscyplinarny zespół nauk...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

Zła higiena jamy ustnej to trudniejsza walka z SARS-CoV-2 Lekarz

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną wydłużonego czasu usuwania wirusa SARS-CoV-2 z organizmu pacjenta. Autorzy zaobserwowali, że u pacjentów zaniedbujących higienę jamy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres