Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Przełomowa metaanaliza dowodzi efektywności 4 olejków eterycznych!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Przełomowa metaanaliza dowodzi efektywności 4 olejków eterycznych!

Przełomowa metaanaliza dowodzi efektywności 4 olejków eterycznych!

Najnowsza metaanaliza badań dotyczących działania płynów do płukania jamy ustnej na bazie 4 olejków eterycznych dowiodła, że ich stosowanie kilkukrotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się płytki nazębnej i chorób dziąseł.

Wielu pacjentów zgłaszających się do Państwa gabinetów skarży się na problemy z powstającą płytką nazębną i chorobami dziąseł. Często podczas codziennej higieny jamy ustnej stosują oni tylko metody mechaniczne, nie używając dodatkowo płynów do płukania jamy ustnej. Przez stomatologów nie od dzisiaj jest to uważane za poważne niedopatrzenie.

Przez ponad 40 lat prowadzone były badania dotyczące prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej i wpływu stosowania płynów Listerine® na stan zębów i dziąseł. Przez ten czas w kilkudziesięciu testach przeanalizowano ponad 500 000 powierzchni w jamie ustnej pacjentów, którzy stosowali dwie odmienne metody pielęgnacji. Dzięki temu znaleziono najbardziej efektywny sposób profilaktyki zapewniający najlepsze efekty (1).

Przełomowa metaanaliza 29 badań na grupie obejmującej ponad 5000 pacjentów udowodniła, że stosowanie płynów Listerine® przynosi wiele korzyści, a ich stosowanie to sposób na zdrowe zęby i dziąsła. Obserwacje pokazują, że stosowanie polecanych przez profesjonalistów środków istotnie poprawia stan jamy ustnej, znacząco zmniejsza ilość płytki nazębnej, a zapalenia dziąseł pojawiają się dużo rzadziej (2).

W badaniach pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy – kontrolną (stosującą tylko metody mechaniczne czyszczenia zębów) i doświadczalną (opierającą się na metodach mechaniczne oraz płynach Listerine®). Badany był wskaźnik płytki nazębnej (PI) na kilku powierzchniach zęba oraz zmodyfikowany wskaźnik zapalenia dziąseł (MGI). W grupie, która stosowała zarówno metody mechaniczne, jak i płyny Listerine® z 4 olejkami eterycznymi po 6 miesiącach zaobserwowano:

prawie 5 razy więcej powierzchni niepokrytej płytką nazębną;

ponad 2 razy więcej dziąseł niewykazujących cech zapalenia (3).

Ponad połowa pacjentów z grupy doświadczalnej nie miała płytki nazębnej (w grupie kontrolnej to nie więcej niż 15%). W zależności od miejsca badania oznak chorób dziąseł nie miało od 55 do 65% pacjentów stosujących płyny Listerine® (w przypadku pacjentów opierających swoją codzienną higienę tylko na metodach mechanicznych to od 5 do 40%).

Co ważne, badanych pod względem obecności płytki nazębnej było aż 6 miejsc na zębie, a choroby dziąseł były obserwowane na 4 powierzchniach (2 przy zębie i 2 pomiędzy zębami). Wśród nich były również takie, które dla szczoteczki są trudno dostępne albo niedostępne.

Badania potwierdzają, że rekomendacja profesjonalisty jest powodem nr 1, dla którego pacjenci utrzymują prawidłowe nawyki w higienie jamy ustnej (4). Dlatego tak ważne jest, żeby przypominać pacjentom o codziennej higienie jamy ustnej i rekomendować stosowanie płynu do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym na bazie 4 olejków 2 razy dziennie jako trzeci, równie ważny nawyk związany ze zdrowiem zębów i dziąseł.

Więcej szczegółów tego badania, ale też inne publikacje znajdą Państwo na stronie dedykowanej lekarzom stomatologom i higienistkom: www.listerine/profesjonalisci.pl.

1. Araujo MWB, Charles CA, Weinstein RB, et al. Meta-analysis of the effect of an essential oil – containing mouthrinse on gingivitis and plaque. J Am Dent Assoc. 2015;146(8):610-622 and/or post hoc analyses of data.

2. jw.

3. jw.

4. Na podstawie danych podanych przez pacjentów uczestniczących w badaniu ankietowym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Japonii i Tajlandii (N=4134).

PL-LI-2000055

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Protefix - Dentonet.pl
Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej? Lekarz

Jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym są choroby jamy ustnej. Aż 70% populacji cierpi na choroby przyzębia. Jedną z nich - zaliczanych już do chorób społecznych - jest aftowe zapalenie jamy ustnej. Charakteryzując...

ROZWIŃ WIĘCEJ
miswak - Dentonet.pl
Miswak i zielona herbata - kolejny sposób na płytkę nazębną Asysta

Połączone ekstrakty z zielonej herbaty oraz gałązek drzewa arakowego, zwanych miswak, hamują rozwój płytki nazębnej – poinformowali naukowcy z University of Malaya. O ich odkryciu pisze portal Dental Tribune. Miswaki to gałązki pochodzące z drzewa ar...

Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres