Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Przełomowa metaanaliza dowodzi efektywności 4 olejków eterycznych!

Publikacja:
Przełomowa metaanaliza dowodzi efektywności 4 olejków eterycznych!

Przełomowa metaanaliza dowodzi efektywności 4 olejków eterycznych!

Najnowsza metaanaliza badań dotyczących działania płynów do płukania jamy ustnej na bazie 4 olejków eterycznych dowiodła, że ich stosowanie kilkukrotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się płytki nazębnej i chorób dziąseł.

Wielu pacjentów zgłaszających się do Państwa gabinetów skarży się na problemy z powstającą płytką nazębną i chorobami dziąseł. Często podczas codziennej higieny jamy ustnej stosują oni tylko metody mechaniczne, nie używając dodatkowo płynów do płukania jamy ustnej. Przez stomatologów nie od dzisiaj jest to uważane za poważne niedopatrzenie.

Przez ponad 40 lat prowadzone były badania dotyczące prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej i wpływu stosowania płynów Listerine® na stan zębów i dziąseł. Przez ten czas w kilkudziesięciu testach przeanalizowano ponad 500 000 powierzchni w jamie ustnej pacjentów, którzy stosowali dwie odmienne metody pielęgnacji. Dzięki temu znaleziono najbardziej efektywny sposób profilaktyki zapewniający najlepsze efekty (1).

Przełomowa metaanaliza 29 badań na grupie obejmującej ponad 5000 pacjentów udowodniła, że stosowanie płynów Listerine® przynosi wiele korzyści, a ich stosowanie to sposób na zdrowe zęby i dziąsła. Obserwacje pokazują, że stosowanie polecanych przez profesjonalistów środków istotnie poprawia stan jamy ustnej, znacząco zmniejsza ilość płytki nazębnej, a zapalenia dziąseł pojawiają się dużo rzadziej (2).

W badaniach pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy – kontrolną (stosującą tylko metody mechaniczne czyszczenia zębów) i doświadczalną (opierającą się na metodach mechaniczne oraz płynach Listerine®). Badany był wskaźnik płytki nazębnej (PI) na kilku powierzchniach zęba oraz zmodyfikowany wskaźnik zapalenia dziąseł (MGI). W grupie, która stosowała zarówno metody mechaniczne, jak i płyny Listerine® z 4 olejkami eterycznymi po 6 miesiącach zaobserwowano:

prawie 5 razy więcej powierzchni niepokrytej płytką nazębną;

ponad 2 razy więcej dziąseł niewykazujących cech zapalenia (3).

Ponad połowa pacjentów z grupy doświadczalnej nie miała płytki nazębnej (w grupie kontrolnej to nie więcej niż 15%). W zależności od miejsca badania oznak chorób dziąseł nie miało od 55 do 65% pacjentów stosujących płyny Listerine® (w przypadku pacjentów opierających swoją codzienną higienę tylko na metodach mechanicznych to od 5 do 40%).

grafika1

grafika2

Co ważne, badanych pod względem obecności płytki nazębnej było aż 6 miejsc na zębie, a choroby dziąseł były obserwowane na 4 powierzchniach (2 przy zębie i 2 pomiędzy zębami). Wśród nich były również takie, które dla szczoteczki są trudno dostępne albo niedostępne.

Badania potwierdzają, że rekomendacja profesjonalisty jest powodem nr 1, dla którego pacjenci utrzymują prawidłowe nawyki w higienie jamy ustnej (4). Dlatego tak ważne jest, żeby przypominać pacjentom o codziennej higienie jamy ustnej i rekomendować stosowanie płynu do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym na bazie 4 olejków 2 razy dziennie jako trzeci, równie ważny nawyk związany ze zdrowiem zębów i dziąseł.

Więcej szczegółów tego badania, ale też inne publikacje znajdą Państwo na stronie dedykowanej lekarzom stomatologom i higienistkom: www.listerine/profesjonalisci.pl.

1. Araujo MWB, Charles CA, Weinstein RB, et al. Meta-analysis of the effect of an essential oil – containing mouthrinse on gingivitis and plaque. J Am Dent Assoc. 2015;146(8):610-622 and/or post hoc analyses of data.

2. jw.

3. jw.

4. Na podstawie danych podanych przez pacjentów uczestniczących w badaniu ankietowym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Japonii i Tajlandii (N=4134).

PL-LI-2000055

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

operacja
Przełomowa operacja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu Lekarz

W połowie października br. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu przeprowadzono przełomową operację rekonstrukcji stawu skroniowo-żuchwowego u pacjenta po wcześniejszym przeszczepie strzałkowym w celu odbudowy żuchwy po jej częściowej resekcji ...