Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Płyn LISTERINE® na bazie olejków eterycznych a płyny z chlorheksydyną

Publikacja:
Płyn LISTERINE® na bazie olejków eterycznych a płyny z chlorheksydyną

Płyn LISTERINE® na bazie olejków eterycznych a płyny z chlorheksydyną

LISTERINE® to płyn do płukania jamy ustnej, który opiera swoje korzystne działanie na formule czterech olejków eterycznych: tymolu, mentolu, eukaliptolu oraz salicylanu metylu. Olejki eteryczne wnikają głęboko do dolnych warstw biofilmu płytki nazębnej, penetrując jego strukturę. Tym samym niszczą ściany komórek bakteryjnych i hamują ich namnażanie się.

Stosując LISTERINE® redukuje się płytkę nazębną, której nie usunęły podjęte wcześniej metody mechaniczne (MM) (1, 2, 3). Na uwagę zasługuje fakt, że płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE® jest skuteczniejszy w zwalczaniu szkodliwych dla zdrowia jamy ustnej bakterii niż płyny zawierające chlorek cetylopirydyniowy (CPC). Skuteczność LISTERINE® w usuwaniu biofilmu jest porównywalna do płynów z chlorheksydyną (CHX). Potwierdzeniem tego są wyniki szeroko zakrojonych badań.

Pan i wsp. przeprowadzili badanie in vitro, w którym porównywali dziewięć płynów do płukania jamy ustnej w modelu z krążącym przepływem biofilmu (RFTB) z oceną żywotności za pomocą bioluminescencji ATP, a pięć w modelu biofilmu z komorą wsadową (BCSB), stosując barwienie żywe-martwe z konfokalną laserową mikroskopią skaningową. W teście RFTB najwyższą skuteczność przeciwdrobnoustrojową wykazał LISTERINE® i płyn z CHX. Płukanki z CPC miały zdecydowanie niższe wartości. W teście BCSB LISTERINE® wykazał przewagę nad wszystkimi preparatami. Jako jedyny po jednorazowym zastosowaniu po 30 sekundach zabił lub znacznie uszkodził bakterie biofilmu. Płyny z CHX i CPC spowodowały tylko nieznaczne uszkodzenia szkodliwych bakterii, a inne nie wywołały żadnych znaczących zmian w żywotności biofilmu.

LISTERINE® wykazał też największą skuteczność po jednorazowym zastosowaniu przez 60 sekund w porównaniu z innymi płukankami – zabił lub poważnie uszkodził 77,0 ± 15,8 % komórek biofilmu (p<0,001) (ryc. 1) (4).

Listerine Asysdent2

Ryc. 1. Barwione biofilmy po jednorazowej 60-sekundowej ekspozycji płynami do płukania jamy ustnej. Zielone to żywe, a czerwone to zabite bakterie biofilmu (PBS – sterylna woda lub sól fizjologiczna buforowana fosforanem, EO – LISTERINE®, CHX – 0,12% chlorheksydyny, EtOH – 70% etanol, CPC/CHX – chlorek cetylopirydyniowy 0,05% i chlorheksydyna 0,05%, AFSF – fluorek aminy i fluorek cyny, CPC2 – chlorek cetylopirydyniowy 0,07%).

Spektrum działania olejków eterycznych, chlorheksydyny i pozostałych środków przeciwbakteryjnych na kluczowe mikroorganizmy bytujące w jamie ustnej przedstawia rycina 2. Jak widać, płyn do płukania jamy ustnej na bazie olejków eterycznych oddziaływał na najwięcej gatunków szkodliwych dla zdrowia bakterii. W porównaniu do chlorheksydyny zdolny jest do zwalczania Streptococcus faecalis, Streptococcus pyogenes czy Bacteroides loescheii (ryc. 2) (5).

Listerine Asysdent3

Ryc. 2. Spektrum działania płynów do płukania jamy na kluczowe mikroorganizmy bytujące w jamie ustnej.

***

LISTERINE® – prekursor szerokiej gamy profesjonalnych płynów przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej, posiadający w portfolio m.in. płyny wspierające zdrowie dziąseł, kontrolę płytki nazębnej i nieświeżego oddechu, prewencję bólu, a także przeznaczone dla pacjentów ortodontycznych, dzieci czy też wybielające – jest jednym ze sponsorów tegorocznej IX Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022. Dzięki wsparciu marki LISTERINE® uczestniczki ASYSDENTU 2022 będą mogły wysłuchać wykładu „Intensywna czerwień? Tylko na ustach” prowadzonego przez dr. n. med. Macieja Nowaka – specjalistę periodontologa i specjalistę stomatologii ogólnej, managera ochrony zdrowia, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie periodontologii, sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, członka European Federation of Periodontology (EFP) oraz Sekcji Periodontologii Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS). Z wykładu będzie można dowiedzieć się, jaka jest rola olejków eterycznych w poszczególnych fazach leczenia chorób przyzębia.

Oprócz wykładu, marka LISTERINE® organizuje warsztat „Intensywna czerwień w praktyce. Rejestracja i interpretacja podstawowych parametrów periodontologicznych” – będzie można z niego dowiedzieć się, jakie są ustalenia podstawowych parametrów periodontologicznych takich jak PD, BoP, PI, BL i innych, jak dokonać rejestracji parametrów przy pomocy powszechnie dostępnej i bezpłatnej platformy internetowej oraz jak dokonać interpretacji parametrów w celu zakwalifikowania pacjenta do właściwej fazy leczenia w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy na ASYSDENT 2022!

Piśmiennictwo:

  1. Foster JS, Pan PC, Kolenbrander PE. Effects of antimicrobial agents on oral biofilms in a saliva-conditioned flow cell. Biofilms. 2001; 1: 512.
  2. Minach GE, DePaola LG, Overholser CD i wsp. Effects of 6 months an antiseptic mouthrinse on supragingival dental plague microflora. J. Clin Periodontol. 1989; 16: 347-352.
  3. Walker C, Clark W, Wheeler T i wsp. Evaluation of microbial shifts in supragingival plaque following long-term use of an oral antiseptic mouthrinse. J Dent Res. 1989; 68: 419.
  4. Pan PC, Harper S, Ricci-Nittel D i wsp. In-vitro evidence for efficacy of antimicrobial mouthrinses. J Dent. 2010; 38(Suppl 1): 16-20.
  5. Dane z akt, spektrum aktywności in vitro 2013.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Listerine debata
Olejki eteryczne czy chlorheksydyna? Weź udział w bezpłatnej debacie! Lekarz

Już w poniedziałek 30 maja o godz. 19:00 odbędzie się organizowana przez markę Listerine® debata „Starcie gigantów. Olejki eteryczne vs. chlorheksydyna” prowadzona przez dr n. med. Katarzynę Mocny-Pachońską oraz dr n. med. Sylwię Wójcik. Ekspertki pr...

Listerine Asysdent
Płyn LISTERINE® skuteczny w redukcji płytki nazębnej Asysta

LISTERINE® to płyn do płukania jamy ustnej, który opiera swoje korzystne działanie na formule czterech olejków eterycznych: tymolu, mentolu, eukaliptolu oraz salicylanu metylu. Olejki eteryczne wnikają głęboko do dolnych warstw biofilmu płytki nazębn...

plyn do plukania jamy ustnej
Płyny do płukania jamy ustnej: czy są zalecane dla każdego? Asysta

Płyn do płukania jamy ustnej może przynosić bardzo ograniczoną korzyść u pacjentów z niskim ryzykiem próchnicy i dobrym stanem zdrowia przyzębia. Natomiast jak wynika z przeglądu opublikowanego 19 października w czasopiśmie „International Dental Jour...

ROZWIŃ WIĘCEJ
plyn do plukania jamy ustnej 1
Diabetycy z periodontitis, płyn z CHX i szczoteczki międzyzębowe Lekarz

Z badania naukowców z Uniwersytetu of Buffalo School of Dental Medicine (USA) wynika, że płukanie jamy ustnej chlorheksydyną oraz regularne używanie szczoteczek międzyzębowych może być skutecznym domowym sposobem na kontrolowanie choroby dziąseł u pa...

Listerine plyny
LISTERINE® Naturals – w trosce o zdrowie, w trosce o środowisko Asysta

Marka LISTERINE® zaprezentowała serię nowych płynów do płukania jamy ustnej – LISTERINE® Naturals Teeth Protection oraz LISTERINE® Naturals Gum Protection. Wyróżnia je w 96% naturalna i biodegradowalna formuła z zachowaniem pełnego działania przeciwb...

plukanka w kartoniku
Płyn do płukania jamy ustnej w… ekologicznym kartoniku Asysta

Paperdent – niemiecka firma zajmująca się produkcją ekologicznych środków do higieny jamy ustnej – wprowadziła na rynek płyn do płukania jamy ustnej w kartoniku, który jest wykonany z tektury i w pełni nadaje się do recyklingu. Współpraca między fir...