Płyn LISTERINE® na bazie olejków eterycznych a płyny z chlorheksydyną
Płyn LISTERINE® na bazie olejków eterycznych a płyny z chlorheksydyną
LISTERINE® to płyn do płukania jamy ustnej, który opiera swoje korzystne działanie na formule czterech olejków eterycznych: tymolu, mentolu, eukaliptolu oraz salicylanu metylu. Olejki eteryczne wnikają głęboko do dolnych warstw biofilmu płytki nazębnej, penetrując jego strukturę. Tym samym niszczą ściany komórek bakteryjnych i hamują ich namnażanie się.
Stosując LISTERINE® redukuje się płytkę nazębną, której nie usunęły podjęte wcześniej metody mechaniczne (MM) (1, 2, 3). Na uwagę zasługuje fakt, że płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE® jest skuteczniejszy w zwalczaniu szkodliwych dla zdrowia jamy ustnej bakterii niż płyny zawierające chlorek cetylopirydyniowy (CPC). Skuteczność LISTERINE® w usuwaniu biofilmu jest porównywalna do płynów z chlorheksydyną (CHX). Potwierdzeniem tego są wyniki szeroko zakrojonych badań.
Pan i wsp. przeprowadzili badanie in vitro, w którym porównywali dziewięć płynów do płukania jamy ustnej w modelu z krążącym przepływem biofilmu (RFTB) z oceną żywotności za pomocą bioluminescencji ATP, a pięć w modelu biofilmu z komorą wsadową (BCSB), stosując barwienie żywe-martwe z konfokalną laserową mikroskopią skaningową. W teście RFTB najwyższą skuteczność przeciwdrobnoustrojową wykazał LISTERINE® i płyn z CHX. Płukanki z CPC miały zdecydowanie niższe wartości. W teście BCSB LISTERINE® wykazał przewagę nad wszystkimi preparatami. Jako jedyny po jednorazowym zastosowaniu po 30 sekundach zabił lub znacznie uszkodził bakterie biofilmu. Płyny z CHX i CPC spowodowały tylko nieznaczne uszkodzenia szkodliwych bakterii, a inne nie wywołały żadnych znaczących zmian w żywotności biofilmu.
LISTERINE® wykazał też największą skuteczność po jednorazowym zastosowaniu przez 60 sekund w porównaniu z innymi płukankami – zabił lub poważnie uszkodził 77,0 ± 15,8 % komórek biofilmu (p<0,001) (ryc. 1) (4).
Ryc. 1. Barwione biofilmy po jednorazowej 60-sekundowej ekspozycji płynami do płukania jamy ustnej. Zielone to żywe, a czerwone to zabite bakterie biofilmu (PBS – sterylna woda lub sól fizjologiczna buforowana fosforanem, EO – LISTERINE®, CHX – 0,12% chlorheksydyny, EtOH – 70% etanol, CPC/CHX – chlorek cetylopirydyniowy 0,05% i chlorheksydyna 0,05%, AFSF – fluorek aminy i fluorek cyny, CPC2 – chlorek cetylopirydyniowy 0,07%).
Spektrum działania olejków eterycznych, chlorheksydyny i pozostałych środków przeciwbakteryjnych na kluczowe mikroorganizmy bytujące w jamie ustnej przedstawia rycina 2. Jak widać, płyn do płukania jamy ustnej na bazie olejków eterycznych oddziaływał na najwięcej gatunków szkodliwych dla zdrowia bakterii. W porównaniu do chlorheksydyny zdolny jest do zwalczania Streptococcus faecalis, Streptococcus pyogenes czy Bacteroides loescheii (ryc. 2) (5).
Ryc. 2. Spektrum działania płynów do płukania jamy na kluczowe mikroorganizmy bytujące w jamie ustnej.
***
LISTERINE® – prekursor szerokiej gamy profesjonalnych płynów przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej, posiadający w portfolio m.in. płyny wspierające zdrowie dziąseł, kontrolę płytki nazębnej i nieświeżego oddechu, prewencję bólu, a także przeznaczone dla pacjentów ortodontycznych, dzieci czy też wybielające – jest jednym ze sponsorów tegorocznej IX Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022. Dzięki wsparciu marki LISTERINE® uczestniczki ASYSDENTU 2022 będą mogły wysłuchać wykładu „Intensywna czerwień? Tylko na ustach” prowadzonego przez dr. n. med. Macieja Nowaka – specjalistę periodontologa i specjalistę stomatologii ogólnej, managera ochrony zdrowia, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie periodontologii, sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, członka European Federation of Periodontology (EFP) oraz Sekcji Periodontologii Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS). Z wykładu będzie można dowiedzieć się, jaka jest rola olejków eterycznych w poszczególnych fazach leczenia chorób przyzębia.
Oprócz wykładu, marka LISTERINE® organizuje warsztat „Intensywna czerwień w praktyce. Rejestracja i interpretacja podstawowych parametrów periodontologicznych” – będzie można z niego dowiedzieć się, jakie są ustalenia podstawowych parametrów periodontologicznych takich jak PD, BoP, PI, BL i innych, jak dokonać rejestracji parametrów przy pomocy powszechnie dostępnej i bezpłatnej platformy internetowej oraz jak dokonać interpretacji parametrów w celu zakwalifikowania pacjenta do właściwej fazy leczenia w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy na ASYSDENT 2022!
Piśmiennictwo:
- Foster JS, Pan PC, Kolenbrander PE. Effects of antimicrobial agents on oral biofilms in a saliva-conditioned flow cell. Biofilms. 2001; 1: 512.
- Minach GE, DePaola LG, Overholser CD i wsp. Effects of 6 months an antiseptic mouthrinse on supragingival dental plague microflora. J. Clin Periodontol. 1989; 16: 347-352.
- Walker C, Clark W, Wheeler T i wsp. Evaluation of microbial shifts in supragingival plaque following long-term use of an oral antiseptic mouthrinse. J Dent Res. 1989; 68: 419.
- Pan PC, Harper S, Ricci-Nittel D i wsp. In-vitro evidence for efficacy of antimicrobial mouthrinses. J Dent. 2010; 38(Suppl 1): 16-20.
- Dane z akt, spektrum aktywności in vitro 2013.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Już w poniedziałek 30 maja o godz. 19:00 odbędzie się organizowana przez markę Listerine® debata „Starcie gigantów. Olejki eteryczne vs. chlorheksydyna” prowadzona przez dr n. med. Katarzynę Mocny-Pachońską oraz dr n. med. Sylwię Wójcik. Ekspertki pr...
LISTERINE® to płyn do płukania jamy ustnej, który opiera swoje korzystne działanie na formule czterech olejków eterycznych: tymolu, mentolu, eukaliptolu oraz salicylanu metylu. Olejki eteryczne wnikają głęboko do dolnych warstw biofilmu płytki nazębn...
Płyn do płukania jamy ustnej może przynosić bardzo ograniczoną korzyść u pacjentów z niskim ryzykiem próchnicy i dobrym stanem zdrowia przyzębia. Natomiast jak wynika z przeglądu opublikowanego 19 października w czasopiśmie „International Dental Jour...
Z badania naukowców z Uniwersytetu of Buffalo School of Dental Medicine (USA) wynika, że płukanie jamy ustnej chlorheksydyną oraz regularne używanie szczoteczek międzyzębowych może być skutecznym domowym sposobem na kontrolowanie choroby dziąseł u pa...
Zespół badawczy SUNSTAR, na podstawie badań in vitro, sugeruje, że płyn do płukania jamy ustnej zawierający CPC może pomóc zmniejszyć miano wirusa o ponad 99,9%. Wyniki najnowszych badań in vitro pokazują, że po 30 sekundach ekspozycji, płyn do płuk...
W jamie ustnej bytują liczne mikroorganizmy - niektóre z nich to gatunki chorobotwórcze. Zła higiena jamy ustnej oraz układ immunologiczny gospodarza mają bezpośredni wpływ na ich liczbę i patogenność. W trakcie wielu procedur stomatologicznych uwaln...
Marka LISTERINE® zaprezentowała serię nowych płynów do płukania jamy ustnej – LISTERINE® Naturals Teeth Protection oraz LISTERINE® Naturals Gum Protection. Wyróżnia je w 96% naturalna i biodegradowalna formuła z zachowaniem pełnego działania przeciwb...
Paperdent – niemiecka firma zajmująca się produkcją ekologicznych środków do higieny jamy ustnej – wprowadziła na rynek płyn do płukania jamy ustnej w kartoniku, który jest wykonany z tektury i w pełni nadaje się do recyklingu. Współpraca między fir...