Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Przedstawiciele KS WIL na rozmowach z dyrekcją NFZ-u

Publikacja:
Przedstawiciele KS WIL na rozmowach z dyrekcją NFZ-u

Przedstawiciele KS WIL na rozmowach z dyrekcją NFZ-u

27 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Stomatologicznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z dyrekcją wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u w Poznaniu. Spotkanie dotyczyło m.in. pakietów w kontraktach stomatologicznych wprowadzonych ostatnim zarządzeniem prezesa NFZ-u.

Przypomnijmy – na początku kwietnia weszło w życie zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące leczenia stomatologicznego. Wzrosły m.in. stawki za wypełnienia, a zamiast stosowanego dotychczas sumowania wycen poszczególnych stomatologicznych świadczeń gwarantowanych, Fundusz będzie finansował pakiety świadczeń stomatologicznych, w szczególności z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Tymczasem w Internecie pojawiła się petycja do prezesa Funduszu Filipa Nowaka wystosowana przez lekarzy dentystów udzielających świadczeń na NFZ. Twierdzą oni, że nowe zarządzenie wprowadza tak naprawdę wyodrębnienie limitów na świadczenia rozliczane pakietami, co oznacza drastyczne ograniczenie dostępności świadczeń dla pacjentów. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

Konstruktywne spotkanie samorządu i urzędników

27 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Stomatologicznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z dyrekcją wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u w Poznaniu. Samorząd lekarski reprezentowali lek. dent. Jacek Zabielski i lek. dent. Andrzej Cisło wraz z biurem prawnym Wielkopolskiej Izby Lekarskiej (mec. Sława Maćkowiak i mec. Marcin Zalewski), natomiast poznański NFZ – wicedyrektor Małgorzata Machulska.

Podczas spotkania poruszono m.in. sprawę pakietów w kontraktach stomatologicznych – w całej Wielkopolsce pakiet chirurgiczny i periodontologiczny stanowi 20% kontraktu. Omówiono więc kwestię możliwości nadwykonań pakietów, gdyż są one zdecydowanie za niskie. – Mamy zapewnienie ze strony wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u, że miesiąc kwiecień i maj są miesiącami testowymi i jeżeli u świadczeniodawcy będą duże nad wykonania to stosunek pakietu chirurgicznego do całości kontraktu zostanie procentowo zwiększony. Dyrekcja zapewnia, że wszelkie tzw. ponadpunktowe świadczenia w tym pakiecie zostaną wypłacone. Jesteśmy teraz w okresie testowym, po czym nastąpi weryfikacja kontraktów stomatologicznych po przyjrzeniu się strukturze wykonanych kontraktów za ww. okres – czytamy w komunikacie.

Nie będzie nowych konkursów

Przedstawiciele samorządu pytali również o rozpisywanie w Wielkopolsce nowych konkursów ofert dotyczących leczenia stomatologicznego. – Uzyskaliśmy odpowiedź, że do 2024 r. nie będzie rozpisanych żadnych konkursów, będą tylko aneksy przedłużające obecne umowy z nowym planem rzeczowo-finansowym – dodano. Ze strony lekarzy zasugerowano zwiększenie kontraktu do 15 tys. punktów przy zachowaniu 30-godzinnego tygodnia pracy. Spotkało się to ze zrozumieniem urzędników.

– Jeśli lekarz dentysta ma na głowie mniej formalnych obowiązków związanych z wykonywanym zawodem, ma więcej czasu dla pacjentów. Będziemy dążyć, by lekarze mogli skupić się na wykonywaniu własnego zawodu, bo dziś jest mnóstwo zadań, które lekarz musi wypełnić urzędowo – mówi przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i wiceprezes NRL dr Paweł Barucha.

Źródło: https://wil.org.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY