Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Pracoholizm – jak z nim walczyć?

Publikacja:
Pracoholizm – jak z nim walczyć?

Pracoholizm – jak z nim walczyć?

Praca w zawodzie lekarza dentysty wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i uwagi. Wiąże się z ciągłym zdobywaniem nowej wiedzy, umiejętności, często wymaga pracy po godzinach – dla dobra pacjenta. Nic więc dziwnego, że wielu stomatologów przy takim trybie racy wpada w pracoholizm.

Czy walczyć z pracoholizmem?
Zdrowe zainteresowanie pracą nie jest niczym złym. Kiedy jednak jest zbyt duże, odbija się negatywnie na zdrowiu i życiu osobistym – wtedy mamy do czynienia z pracoholizmem. Jeśli się w porę nie rozpozna jego objawów, może doprowadzić do wypalenia zawodowego oraz powikłań zdrowotnych. Jak więc sobie radzić z pracoholizmem, aby nie dopuścić do jego negatywnych skutków?

Naucz się odpoczywać
Odpoczynek jest czymś obcym dla pracoholika. Warto jednak nauczyć się wypoczywać. Nie można pracować przez cały czas. Spokoju potrzebuje nie tylko ciało, ale i umysł. Również osoby z najbliższego otoczenia będą szczęśliwsze jeśli pracoholik od czasu do czasu odpocznie. Jak to zrobić? Ważnym elementem jest stałe zażywanie ruchu. Mogą to być spacery na świeżym powietrzu, pływanie lub wizyta na siłowni. To wpłynie zbawiennie nie tylko na kondycję i zdrowie serca, ale też pomoże pozbyć się stresu oraz natłoku myśli. Duże znaczenie ma również chodzenie spać regularnie i nie zbyt późno. Warto też planować urlopy, które niekoniecznie będą polegały na ciągłym robieniu czegoś, ale zostanie w nich uwzględniony również odpoczynek, np. na łonie przyrody.

Nie naciskaj na innych
Pracoholikowi bardzo trudno zrozumieć, że ludzie, z którymi ma do czynienia nie zawsze są tak pełni entuzjazmu i energiczni jak on. Nie oznacza to jednak, że są gorsi – mają po prostu inne priorytety i sposób funkcjonowania. Naciskanie i wywieranie presji, aby pracowali szybciej, więcej i skuteczniej (koniecznie tak, jak chce pracoholik), nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Pracoholik taką postawą prędzej zniechęci do siebie współpracowników, niż zyska to, czego oczekuje. Wbrew pozorom odpuszczenie i danie wolności oraz przestrzeni do działania może poprawić jakość pracy innych, a także wpłynąć pozytywnie na atmosferę. Zamiast wywierać presję, lepiej pozytywnie motywować.

Planuj czas wolny
Pracoholik nie potrafi żyć bez pracy, dlatego trudno mu spontanicznie znaleźć czas na wypoczynek. Dlatego warto ten element uwzględniać w planie dnia – wpisać w kalendarz lub ustawić przypomnienie w komórce. Jednak aby czas wolny nie frustrował, tylko dawał ukojenie, można zastosować kilka tricków, dzięki którym pracoholik poczuje się dobrze nawet podczas wypoczynku. Jednym z takich pomysłów jest ustalanie celu. Spacer można zaplanować w taki sposób, aby nie był zwykłym traceniem czasu, tylko prowadził do określonego punktu – np. 20-minutowy marsz po parku zakończyć w hipermarkecie, by zrobić tam niezbędne zakupy. Wybierając się na wakacje dobrze jest wybierać takie miejsca, które dają możliwość aktywnego wypoczynku (np. sport, zwiedzanie). Na urlopie można również zrobić grafik godzinowy zajęć. Każda forma wypoczynku może przynieść korzyść. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zagospodarowany czas.

W skrajnych przypadkach, jeśli pracoholik nie jest w stanie sam sobie pomóc, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który wie, jak sobie radzić z takimi osobami i potrafi im skutecznie pomóc.

Na podstawie: „Osobowość plus” Floerence Littauer

Polecamy również artykuł, który przedstawia podstawowe cechy, na podstawie których można rozpoznać pracoholika: LINK

Oprac. KeL 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mobbing
NRL chce walczyć z mobbingiem w ochronie zdrowia Lekarz

- Młodzi lekarze chcą się rozwijać i dobrze wykonywać swoją pracę, ale chcą mieć również czas dla rodziny - mówił Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podczas konferencji "Szczyt Zdrowie 2022". Jednym z najważniejszych zadań NRL nowej ...