Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Stan zapalny zębów a wzrost białych krwinek

Byłabym wdzięczna za poradę dotyczący wpływu zębów na wzrost białych krwinek. Otóż powtarzane dwukrotnie w odstępie 3 tygodni badania krwi wykazały leukocytozę i w porównaniu do pierwszego badania poziom WBC wzrósł. Przyczyna jest trudna do zdiagnozowania, ale jedną z możliwości są stany zapalne zębów. Obecnie mam wszystkie zęby wyleczone, przynajmniej tak było na czerwcowej wizycie. Oprócz tego jestem szczęśliwą posiadaczką trzech nie w pełni wyrżniętych ósemek. Jedna jest prawidłowa, jedna przesunięta w stronę policzka i wyżynaniu jednej towarzyszyła ropa ( jakoś w kwietniu). Jestem po leczeniu kanałowym zęba ze zgorzelą miazgi (stan zaczął się prawdopodobnie w grudniu, początek leczenia w marcu, koniec leczenia w czerwcu). To aby przestawić ogólny stan.
Moje pytanie brzmi: Czy jest możliwość, by gdzieś stan zapalny rozwijał się bezobjawowo i powodował wzrost WBC? Dodam, ze przy stanie zgorzelinowym zęba nie miałam żadnych objawów, oprócz lekkiego pulsowania przy schylaniu się/ wstawaniu. A może to te ósemki są przyczyną takiego stanu rzeczy?


Tak, jest możliwy wzrost wbc pomimo braku dolegliwości bólowych. Często takie stany są też niewidoczne na standardowych zdjęciach radiologicznych. Może w tej sytuacji warto byłoby zrobić tomografię ograniczoną do szczęk, ale nie na tomografie szpitalnym (spiralnym), tylko na stomatologicznym CBCT? W każdym mieście można znaleźć takie urządzenie.