Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Płukanka skuteczniejsza niż pasta?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Płukanka skuteczniejsza niż pasta?

Płukanka skuteczniejsza niż pasta?

Jakiś czas temu publikowaliśmy niusa na temat skuteczności płukanek jamy ustnej.

Wynikało z niego, że płukanka jest skuteczniejsza od tradycyjnej pasty.

Częściowe potwierdzenie tego faktu znajdujemy w piśmie General Dentistry wydawanym przez amerykańską Academy of General Dentistry (AGD).

– To proste. Płukanka dociera do 100% powierzchni jamy ustnej, podczas gdy szczotkowanie koncentruje się na uzębieniu, a to około 25% jej powierzchni – wyjaśnia kierująca badaniami Christine A. Charles. – Nawet przy regularnym szczotkowaniu i stosowaniu nici dentystycznej część bakterii pozostanie – dodaje.

Opisane w artykule 6-miesięczne badania obejmowały 139 dorosłych z lekko- i średniozaawansowanym stopniem występowaniem płytki nazębnej i gingivitis, których podzielono na dwie grupy.

Pierwsza myła zęby dwa razy dziennie i stosowała płukankę antybakteryjną, podczas gdy druga również myła zęby, ale zamiast płynu do płukania uczestnikom badania podawano placebo.

– Wyniki obserwacji wskazały, że w pierwszej grupie ilość płytki nazębnej zmniejszyła się o 26,3 proc., co więcej, występowanie gingivitis spadło o 20,4 proc. – twierdzi dr Janice Pliszczak.

Stwierdzono ponadto zmniejszoną zachorowalność na gingivits u 100 proc. osób z pierwszej grupy i tylko u 30 proc. z grupy stosującej placebo.

– Większość ludzi myje zęby przez zaledwie 1 minutę, a absolutne minimum to 2 minuty. Dodatkowo, tylko 2 do 10 proc. osób używa nici dentystycznej – mówi dr Pliszczak.

– Stosowanie do codziennego szczotkowania zębów płukanki ze środkiem antybakteryjnym znacząco zmniejsza występowanie bakterii powodujących choroby jamy ustnej – dodaje.

 

na podstawie: MedicalNews Today

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Przełomowa metaanaliza Listerine - Dentonet.pl
Przełomowa metaanaliza dowodzi efektywności 4 olejków eterycznych! Lekarz

Najnowsza metaanaliza badań dotyczących działania płynów do płukania jamy ustnej na bazie 4 olejków eterycznych dowiodła, że ich stosowanie kilkukrotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się płytki nazębnej i chorób dziąseł. Wielu pacjentów zgłaszających ...

usługi medyczne - Dentonet.pl
Epidemia koronawirusa mocno uderza w prywatne usługi medyczne Lekarz

Ograniczenie liczby zabiegów, redukcja etatów, podniesienie cen usług oraz mniejsza liczba pacjentów to nowy krajobraz prywatnego rynku usług medycznych w okresie „odmrażania gospodarki”. Przyczyniły się to tego nie tylko wyższe koszty zabiegów, któr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

miswak - Dentonet.pl
Miswak i zielona herbata - kolejny sposób na płytkę nazębną Asysta

Połączone ekstrakty z zielonej herbaty oraz gałązek drzewa arakowego, zwanych miswak, hamują rozwój płytki nazębnej – poinformowali naukowcy z University of Malaya. O ich odkryciu pisze portal Dental Tribune. Miswaki to gałązki pochodzące z drzewa ar...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres