Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Piezochirurgia

Publikacja:
Piezochirurgia

Piezochirurgia

Piezochirurgia to nowoczesna technika chirurgiczna wykorzystująca ultradźwięki do precyzyjnego cięcia tkanek miękkich i twardych. Jest szeroko stosowana w stomatologii, zwłaszcza w chirurgii, implantologii oraz periodontologii.

Piezochirurgia – jak powstała ta technika?

Technika piezochirurgii w stomatologii opiera się na zjawisku piezoelektryczności, czyli generowania potencjału elektrycznego przez niektóre kryształy poddawane mechanicznemu ściskaniu lub rozciąganiu. Zjawisko po raz pierwszy opisali Jakub i Piotr Curie w 1880 r. – prace nad nim trwały przez kolejne lata, a pod koniec XX w. zjawisko piezoelektryczności do potrzeb chirurgii stomatologicznej dostosował Tomaso Vercellotti. Urządzenia piezochirurgiczne generują drgania ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, co umożliwia wykonywanie cięć mikrometrycznych, cechujących się wysokim bezpieczeństwem oraz precyzją, minimalizujących traumatyzację tkanek (zwłaszcza miękkich) i ograniczających krwawienie okołozabiegowe.

Piezochirurgia – zastosowanie w stomatologii

Piezochirurgia jest stosowana w różnych obszarach stomatologii, takich jak:

• chirurgia stomatologiczna – w zabiegach usuwania torbieli, cyst i guzów, podczas ekstrakcji zębów oraz usuwania pozostałych korzeni, w procedurach podnoszenia dna zatoki szczękowej, rozszczepiania wyrostka zębodołowego oraz pobierania przeszczepów kostnych,

• implantologia – w zabiegach poszerzania wyrostka szczęki/żuchwy, plastyki kości wokół implantu, przygotowania podłoża kostnego dla implantu,

• periodontologia – w zabiegach chirurgicznego leczenia zaawansowanych stadiów chorób przyzębia,

• ortodoncja – w zabiegach chirurgicznych wspomagających leczenie ortodontyczne u pacjentów dorosłych, takich jak kortykotomia.

Piezochirurgia – zalety i korzyści dla pacjenta

Piezochirurgia to nowoczesna, bezpieczna i precyzyjna technika chirurgiczna, umożliwiająca zminimalizowanie traumatyzacji tkanek, zwłaszcza miękkich. Ze względu na dokładność działania oraz mniejsze uszkodzenia tkanek miękkich i twardych, zabiegi piezochirurgii wiążą się z mniejszym bólem i dyskomfortem u pacjentów, a także przyspieszeniem procesów regeneracji. Zmniejszeniu ulega także ryzyko uszkodzenia tkanek sąsiednich.

Dodatkowo, piezochirurgia związana jest z ograniczeniem krwawienia śród- i pozabiegowego. Ultradźwięki jednocześnie koagulują (zamykają) naruszane podczas zabiegu naczynia krwionośne, dzięki czemu pole zabiegowe jest w dużej mierze wolne od krwi.