Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Pierwszy dzwonek dla… zębów

Publikacja:

Pierwszy dzwonek dla… zębów

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 98% dorosłych Polaków i 90% dzieci ma próchnicę. To dzwonek alarmowy, by walką z próchnicą zająć się na poważnie. A zacząć od… powrotu do szkoły. Do szkoły prawidłowego mycia zębów.
 

 

„Prawidłowa higiena jamy ustnej to nasz najlepszy sprzymierzeniec – pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 40%, znacznie obniża również ryzyko pojawienia się chorób przyzębia i zapobiega nadwrażliwości o podłożu mechanicznym.
 

 

Oczywiście pod warunkiem, że sposób czyszczenia zębów dostosowany jest do wieku danej osoby, stanu jej uzębienia oraz że osoba ta opanowała i stosuje odpowiednią dla niej technikę czyszczenia zębów.” – mówi Ewa Konarczak certyfikowana higienistka z poznańskiego centrum stomatologii Orident, które od trzech lat wdraża program edukacji w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej u dorosłych, a także już u trzyletnich dzieci.
 

 

W ramach tego programu specjaliści uczą od nowa mycia zębów. Okazuje się bowiem, że nie tylko próchnica, ale i nadwrażliwość zębów, wynikają ze złej techniki mycia i nieodpowiednich akcesoriów.
 

 

Program przygotowawczy
 

 

Utarło się przekonanie, że najlepszą szczoteczką jest ta o twardym włosiu. Tymczasem sztywne włosie uszkadza szkliwo i kaleczy dziąsła, jest również na tyle mało elastyczne, że zęby czyści tylko pozornie. Podobnie pasty wybielające i mocno ścierające (dla palaczy) – niszczą szkliwo, a więc mogą doprowadzić do nadwrażliwości.
 

 

Jeśli chcemy naprawdę wybielić zęby, wykonajmy profesjonalny, bezpieczny zabieg u dentysty. Rozpoczynając szkołę prawidłowego mycia zębów, zaopatrzmy się w odpowiednie akcesoria: szczoteczki miękkie lub średniej twardości o wydłużonej, zwężającej się główce, z prostym włosiem oraz pasty zawierające fluor (sprawdzajmy na opakowaniu – pasta powinna zawierać 1450ppmF, czyli fluorku sodu). Z taką wyprawką możemy wkroczyć na lekcje.
 

 

Kurs podstawowy – technika
 

 

Zdaniem Ewy Konarczak z Orident prawidłowa technika mycia zębów jest kluczem do zdrowia jamy ustnej, a najczęściej spotykana w naszych łazienkach „technika” szorowania zębów, czyli poziome ruchy z użyciem dużej siły, ściera szkliwo, w efekcie prowadząc do obnażenia szyjek zębowych. Jak zatem myć zęby?
 

 

Przede wszystkim regularnie – co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, przynajmniej przez 2–3 minuty. Okazuje się, że rzadko kiedy poświęcamy myciu zębów tyle czasu, ile powinniśmy. Sprawdźmy – zróbmy prosty test z minutnikiem (sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci) – czy rzeczywiście poświęcamy na mycie zębów tyle czasu, ile powinniśmy.
 

 

Technikę mycia zębów modyfikujemy przez całe życie – inaczej powinny dbać o zęby dzieci posiadające zęby mleczne, inaczej młodzież, w zupełnie inny sposób dorośli. Na czym polega technika mycia zębów u dorosłych? Zaczynamy od zewnętrznych powierzchni zębów: szczoteczkę przykładamy pod kątem 45 stopni, w kierunku dziąseł.
 

 

Delikatnymi, krótkimi ruchami okrężnymi poruszamy szczoteczką do przodu i do tyłu oraz w górę i w dół. Tym samym sposobem oczyszczamy powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne zębów. Wewnętrzne powierzchnie zębów przednich czyścimy, układając szczoteczkę w pozycji pionowej i delikatnie ruszając nią w górę i w dół, wykorzystując działanie włókien umieszczonych na czubku główki.
 

 

Na koniec zajmujemy się powierzchniami żującymi zębów trzonowych i przedtrzonowych – oczyszczamy je krótkimi ruchami w przód i w tył. Do mycia zębów możemy używać też szczoteczki elektryczno-akumulatorowej (nie na baterie, bo ma za słabą moc), ale wówczas pamiętajmy, że jej używanie wymaga innej techniki: nie wykonujemy żadnych ruchów, przykładamy szczoteczkę do zęba i przytrzymujemy przez chwilę, potem przechodzimy do następnego itd.
 

 

Zajęcia uzupełniające
 

 

Odpowiednie dbanie o zęby to nie tylko przysłowiowe „szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”. Na samym myciu higiena bowiem się nie kończy. Potrzebujemy dodatkowych akcesoriów. „Nitka znakomicie ułatwia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a więc tych miejsc, do których nie dociera szczoteczka.
 

 

Dzięki temu prostemu zabiegowi (oczyszczamy zęby przesuwając nić ruchem zygzakowatym w górę i w dół wzdłuż bocznych powierzchni) zapobiegamy rozwojowi próchnicy powierzchni stycznych zębów.
 

 

Stosujmy ją przynajmniej raz dziennie.” – mówi Ewa Konarczak. Higienę trudno dostępnych miejsc ułatwia także tzw. water-pick, czyli irygator. Strumień wody z irygatora dosłownie wypłukuje to, co zalega w przestrzeniach międzyzębowych i w kieszonkach dziąsłowych. Dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpróchnicowym są także płyny do płukania ust zawierające fluor.
 

 

Korepetycje z higieny
 

 

Pamiętajmy, że żadne, nawet najnowocześniejsze, „gadżety” stomatologiczne nie zastąpią prawidłowego szczotkowania, profilaktyki i profesjonalnej higienizacji (usuwanie płytki i kamienia).
 

 

Dlatego co pół roku oczyszczajmy zęby u stomatologa oraz kontrolujmy stan jamy ustnej. Pamiętajmy też o tym, że szczoteczki się zużywają – trzeba je koniecznie wymieniać co 3 miesiące. Z badań wynika bowiem, że po tym czasie tracą skuteczność usuwania płytki nazębnej, a włókna ulegają zużyciu i mogą ranić dziąsła.
 

 

Szczoteczkę obowiązkowo wymieniamy również po przeziębieniu, grypie, infekcji jamy ustnej lub bólu gardła, ponieważ we włóknach gromadzą się drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji.
 

 

Dobre gabinety stomatologiczne prowadzą zajęcia z zakresu prawidłowej techniki mycia zębów, na przykład Orident uczy myć żeby już trzylatki (indywidualne spotkania do skutku).
 

 

Także dorośli powinni podszkolić się w tym zakresie, zwłaszcza, że również w wieku dojrzałym powinniśmy modyfikować technikę mycia zębów, na przykład jeśli dentysta zdiagnozował u nas choroby przyzębia. W tej szkole zdobędziemy umiejętności, które będą owocowały przez całe życie. A zdobytą wiedzę naprawdę wykorzystamy z pożytkiem – dla siebie i swoich zębów.

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Align Technology
Pierwszy zakład produkcyjny Invisalign w Europie - we Wrocławiu Lekarz

Istniejąca od 1997 roku firma Align Technology każdego dnia produkuje ponad 700 000 przezroczystych nakładek ortodontycznych Invisalign. Jednak ze względu na dynamiczny rozwój i coraz większe zapotrzebowanie rynku, korporacja z kalifornijskiego San J...

narzedzia dentystyczne
Badanie CBCT: pierwszy przedtrzonowiec z 5 kanałami Lekarz

O przewadze diagnostycznej tomografii komputerowej (cone beam computed tomography; CBCT) w porównaniu z radiologią 2D nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu chińscy lekarze mogli przeprowadzić prawidłowe leczenie endodontyc...

finansowanie świadczeń NFZ - Dentonet.pl
Faktury 1/12 również za pierwszy kwartał 2021 roku? Lekarz

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia, możliwość wystawiania faktur w formule 1/12 ma obowiązywać również w I kwartale 2021 r. Wątpliwości NRL budzi jednak fakt, że z opcji tej mieliby korzystać jedynie świadczeniodawcy, dla których okr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Asysdent
Pierwszy w historii Asysdent online już w sobotę 25 kwietnia! Asysta

25 kwietnia o godz. 11:00 rozpocznie się pierwszy w historii webinar Asysdent, przeznaczony dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Udział w konferencji online jest bezpłatny. Zgodnie z pierwotnym planem, najbliższa sobota – 25 kwietnia – mi...

Asysdent 2020 568
ASYSDENT 2020 - po raz pierwszy również wirtualnie! Asysta

W sobotę (3 października) w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbywa się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Po raz pierwszy w historii konferencja ma również swoją odsło...

PTS 2
Pierwszy dzień jubileuszu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS), największa w kraju - licząca około 5500 członków - organizacja reprezentująca interesy lekarzy dentystów obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się dziś – w piątek, 26 list...

caroline lm QA9fRIi6sFw unsplash
Stomatolog po raz pierwszy z najwyższym wyróżnieniem PTL Lekarz

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, Robert Stępień, otrzymał najwyższej odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Medale Gloria Medicinae przyznawane są „za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za...

grafika
Pierwszy webinar "Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie" już za nami Lekarz

- Mam przyjemność zaprezentować Państwu problemy hemostazy, z którymi możecie zetknąć się w swoich gabinetach stomatologicznych – mówiła do uczestników webinaru "Zdrowy uśmiech to nie wszystko? Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie" dr n. med. Mag...

Wirtualny Asysdent - Dentonet.pl
Konferencja ASYSDENT po raz pierwszy także wirtualnie Asysta

Już 3 października w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbędzie się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Ze względów bezpieczeństwa sprzedaż biletów na stacjonarne wydarze...

lockdown - Dentonet.pl
"To nie pierwszy i nie ostatni lockdown w gospodarce" Lekarz

To nie jest pierwszy i ostatni lockdown. Dopóki nie będzie szczepionki, jesteśmy skazani na pulsacyjne odmrażanie i zamrażanie życia społecznego, kontrolując liczbę przypadków i miejsc w szpitalach – powiedział PAP pediatra, immunolog, ekspert ds. CO...

szkolny dentysta - Dentonet.pl
Jest pierwszy szkolny gabinet stomatologiczny w Świdnicy Lekarz

W szkole podstawowej nr 4 w Świdnicy działalność rozpoczyna gabinet stomatologiczny. Z bezpłatnych zabiegów profilaktycznych i leczniczych będą tam mogły skorzystać dzieci i młodzież do 18. roku życia. Jak informuje urząd miasta w Świdnicy, miasto ...