Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Pasty z fluorem zagrożeniem dla zdrowia?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pasty z fluorem zagrożeniem dla zdrowia?

Pasty z fluorem zagrożeniem dla zdrowia?

W ostatnim czasie coraz większa liczba internautów wyraża przekonanie, że pasta z fluorem jest szkodliwa dla zdrowia, jej stosowanie grozi przedawkowaniem i może doprowadzić do rozwoju groźnej dla zdrowia i życia fluorozy. Jak grzyby po deszczu powstają strony, na których autorzy demaskują „spisek dentystów” i przekonują do rezygnacji z profilaktyki fluorkowej. Warto więc sprawdzić, na ile przekonanie o szkodliwości past zawierających fluor znajduje potwierdzenie w naukowych faktach i skonfrontować opinię internautów z opinią farmakologów i lekarzy.

Fluorem w próchnicę
Wieloletnie badania klinicznie ponad wszelką wątpliwość dowiodły, że fluor zwiększa odporność zębów na próchnicę i umożliwia prawidłową mineralizację kości i zębów. Dzięki niemu szkliwo staje się bardziej odporne na działanie kwasów organicznych, które przyczyniają się do powstawania płytki bakteryjnej (czyli tworzącej się na zębach lepkiej i bezbarwnej warstwy bakterii i węglowodanów, będącej główną przyczyną ubytków próchnicowych).

Opinia, iż fluor jest dobroczynnym pierwiastkiem, który wzmacnia zęby i umożliwia skuteczną walkę z próchnicą jest oparta na solidnych, naukowych podstawach. Jednak wielu internautów uważa inaczej i daje temu wyraz w mocno agresywnych komentarzach.

– "Jeżeli ktoś jedyne, co potrafi, to przytaczać tzw. badania, zamiast się zwyczajnie zastanowić odnośnie fluoru, który jest ODPADEM przy produkcji aluminium, to nie ma co dyskutować" – stwierdza na łamach portalu Pogromcy mitów medycznych jeden z przeciwników profilaktyki fluorkowej. Tezę, że pasty do zębów są niebezpieczne dla zdrowia, znajdziemy też w tekście pod wymowym tytule "Fluor – terror, czyli jak pasta do zębów robi z nas kretynów".

I jeszcze kilka podobnych w tonie wpisów: "fluor jest bardzo niezdrowy, a w pastach stosowany do ogłupiania społeczeństwa", "Dlaczego nie piszecie, jak bardzo fluor jest szkodliwy dla zębów? Fluor ma dużo więcej szkodliwości niż ołów! Lub: "We wszystkich pastach do zębów dodają za dużo fluoru, pytanie po co? Nie potrzebujemy go w takich ilościach, ponoć dodawany jest też do czarnej herbaty. Odpowiedz jest tylko jedna: aby kontrolować ludzi i truć ich".

Pomieszanie z poplątaniem
Z powodu różnorodnych efektów wywoływanych przez fluor w ludzkim organizmie jest on tematem wielu doniesień naukowych. Wiemy dziś, że dodatnie i ujemne efekty działania tego pierwiastka zależą od dawki, czasu stosowania oraz wpływu na różne tkanki i narządy. Poznanie mechanizmów przemian fluoru w organizmie pozwoliło naukowcom na określenie pułapu ryzyka i opracowanie dopuszczalnych dawek dobowych. Wbrew sugestiom niektórych internautów zawartość fluoru w paście została tak dobrana, aby przy codziennym szczotkowaniu i używaniu źródeł egzogennych nie doszło do jego nadmiaru w organizmie.

Ponadto towarzystwa stomatologiczne w wielu krajach opracowały własne rekomendacje w zakresie stosowania past fluorkowych (zwłaszcza u dzieci). Rekomendacje te uwzględniają dodatkową podaż tego pierwiastka z pożywienia, wdychanego powietrza czy sztucznie fluorkowanej wody wodociągowej, tak aby nie doszło do jego kumulacji w organizmie i nieświadomego przedawkowania.

Trudno jednak polemizować z poglądami, które są oparte na intuicyjnym przekonaniu, wyrywkowej wiedzy i cząstkowych danych. Dlatego nawet zdroworozsądkowe argumenty, że pasty do zębów zawierają bezpieczną dla organizmu dawkę fluoru, że działanie tego pierwiastka w jamie ustnej jest tylko miejscowe, że aby doprowadzić do przedawkowania fluoru, musielibyśmy codziennie jeść pastę w dużych ilościach – nie są w stanie przekonać osób wierzących, że jest inaczej.

Jest faktem, że fluor w nadmiarze jest szkodliwy – podobnie jak wiele witamin, ziół i leków. Nawet poczciwa szałwia lub czosnek stosowane zbyt długo lub w niewłaściwych dawkach mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Dlatego jeśli zamierzamy pod wpływem opinii znalezionych w internecie całkowicie zrezygnować z past z fluorem – porozmawiajmy o swoich obawach z lekarzem dentystą i wspólnie z nim rozważmy wszystkie „za” i „przeciw”.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zębów - Dentonet.pl
Ekologiczne pastylki zamiast tradycyjnej pasty do zębów? Asysta

Coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszą się pastylki do mycia zębów, które mają zastąpić tradycyjną pastę. Sięgają po nie zwłaszcza osoby, dla których liczy się ekologiczny tryb życia. Pastylki do mycia zębów nie są co prawda dostępne w p...

dentysta - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: już 205 zarażonych dentystów Lekarz

Według danych ministerstwa zdrowia, do 12 października br. zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 205 lekarzy dentystów. W swoim poprzednim raporcie, obejmującym okres do 20 września, ministerstwo informowało o 113 zakażeniach wśród lekarzy dentyst...

rezydentury - Dentonet.pl
Minister zdrowia: 111 rezydentur dla lekarzy dentystów Lekarz

Na najbliższe jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie (1-31 października 2020 r.) minister zdrowia przyznał 4136 miejsc rezydenckich. Tylko 111 dotyczy dziedzin stomatologicznych. Łącznie na najbliższe jesienne postępowanie k...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Adam Niedzielski - Dentonet.pl
"Chcemy być partnerem". NRL rozmawia z ministrem zdrowia Lekarz

– Nie chcielibyśmy być petentem, a partnerem w podejmowaniu decyzji dla dobra wszystkich, tak aby nie były one wynikiem teoretycznych przemyśleń, ale zawierały głos praktyków – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, rozpoczynając...

niezbędne dla zdrowia - Dentonet.pl
Niezbędne dla zdrowia - akcja społeczne NIL i RPP Lekarz

Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta przedstawiają 10 najważniejszych zasad, jak zadbać o zdrowie własne i bliskich. Inicjatywa NIL i RPP ma przypominać i propagować podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Ogólnie dobry stan zdrowia zwięks...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres