Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Paradontoza „postarza” mózg zmieniając objętość hipokampu

Publikacja:
Paradontoza „postarza” mózg zmieniając objętość hipokampu

Paradontoza „postarza” mózg zmieniając objętość hipokampu

Naukowcy z Japonii odkryli, że objętość hipokampu uległa zmniejszeniu u osób chorujących na paradontozę. Na tej podstawie autorzy wysnuli wniosek, że prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej przekłada się na pracę ludzkiego mózgu.

Według badań japońskich naukowców zapalenie przyzębia może być związane z atrofią hipokampu, który odgrywa istotną rolę również w chorobie Alzheimera. Hipokamp odpowiada przede wszystkim za pamięć i odczuwanie emocji, odpowiada za pamięć deklaratywną, czyli dotyczącą zdarzeń i sytuacji, a także pamięć przestrzenną.

W badaniu wzięły udział 172 osoby (średni wiek uczestników – 67 lat), u których na początku badania nie wykazano problemów z pamięcią. Uczestnicy zostali poddani badaniu stomatologicznemu, w tym ocenie stanu przyzębia oraz testowi pamięci. Ponadto u wszystkich uczestników wykonano skany mózgu na początku badania oraz cztery lata później – aby zmierzyć objętość hipokampu.

Zapalenie przyzębia „postarza” mózg

Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni odkryli, że stopień zapalenia przyzębia jest związany ze zmianami objętości mózgu. Nawet łagodne zapalenie przyzębia miało związek z kurczeniem się lewego hipokampu. Po skalibrowaniu wyników, w zależności od wieku uczestników, naukowcy odkryli, że u osób z łagodnym zapaleniem przyzębia tempo kurczenia się mózgu odpowiadało prawie rocznemu starzeniu się mózgu. U osób z ciężką postacią choroby dziąseł wartość obliczonego starzenia się mózgu wynosiła około 1,3 roku.

– Uzyskane wyniki sugerują, że zaawansowana choroba dziąseł ma związek z atrofią mózgu. Kluczowe znaczenie ma kontrola progresji choroby dziąseł poprzez regularne wizyty kontrolne u dentysty, a zęby w przypadku ciężkiej postaci choroby dziąseł mogą wymagać ekstrakcji i zastąpienia ich uzupełnieniami protetycznymi – powiedział główny autor badania dr Satoshi Yamaguchi z Oddziału Stomatologii Wieku Starszego i Stomatologii Geriatrycznej Katedry Stomatologii Rehabilitacyjnej na Uniwersytecie Tohoku w Sendai.

Badanie autorów z Japonii nie dowodzi jednoznacznego związku paradontozy i atrofii hipokampu, a jedynie wskazuje na występujące powiązanie. Naukowcy podkreślają, że potrzebne są kolejne badania z udziałem większych grup pacjentów. Innym ograniczeniem badania było to, że zostało ono przeprowadzone tylko w jednym regionie Japonii (w północno-wschodniej części wyspy Honsiu) i z tego względu uzyskane wyniki mogą być inne w przypadku innych regionów czy państw.

Praca „Associations of Dental Health With the Progression of Hippocampal Atrophy in Community-Dwelling Individuals: The Ohasama Study” została opublikowana w czasopiśmie naukowym „Neurology”.

Zapalenie przyzębia to jednostka chorobowa, która dotyczy większości naszej populacji. Jednocześnie jest ona wciąż wykrywana zbyt późno, kiedy dokonała już znacznych zniszczeń – mówi w rozmowie z Dentonetem dr hab. n. med. Anna Skurska. Rozmowę przeprowadziliśmy podczas jubileuszu 70-lecia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

T.H.

Źródła: https://dentistry.co.uk/

https://n.neurology.org/content/neurology/early/2023/07/05/WNL.0000000000207579.full.pdf


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nadwaga
General Dentistry: paradontoza ma związek z nadwagą Lekarz

Według informacji opublikowanych w piśmie "General Dentistry", istnieją związki między nadwagą i otyłością a paradontozą. Osoby z nadmiarem kilogramów są bardziej narażone na zachorowanie. Badanie dotyczące związków nadwagi z paradontozą przeprowadz...

stomatologia22
Paradontoza zwiększa ryzyko demencji wśród seniorów Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Malmö wynika, że paradontoza jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia u seniorów demencji – czytamy na stronie internetowej uczelni. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Malmö przez sześć la...

leczenie implantologiczne - Dentonet.pl
Zmieniając stronę żucia pacjent może stracić implant Lekarz

Zagadnienie zmiany nawyków żucia w kontekście implantologii nie zostało do tej pory należycie zbadane. Naukowcy z dwóch uczelni ze stolicy Rosji: Pierwszego Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Przyjaźni Narodów (RUDN) ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
marihuana1
Wpływ marihuany na mikrobiom jamy ustnej i mózg Lekarz

Już w 21 stanach USA oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbii dozwolone jest posiadanie i spożywanie marihuany rekreacyjnej przez osoby dorosłe, a 31 stanów dopuściło stosowanie marihuany medycznej. Naukowcy z uczelni medycznych w Karolinie Południowej ...