Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2?

Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2?

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, u części pacjentów, u których wystąpiły łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych bądź nie wystąpiły one w ogóle, w ciągu kilku dni od zakażenia SARS-CoV-2 rozwinęło się owrzodzenie języka.

Wrzody języka mogą być wczesnym objawem zakażenia nowym koronawirusem, a wczesna podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 wynika z wysokiej ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w komórkach nabłonka języka.

Takie wnioski w opracowania „Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2: opis przypadków” („Tongue Ulcers Associated with SARS-CoV-2 Infection: A case-series”) przedstawił międzynarodowy zespół badaczy z Czech, Słowacji i Egiptu pod kierownictwem dr. Abanouba Riada z Instytutu Biostatystyki i Analiz Wydziału Medycznego Uniwersytetu Tomasza Masaryka w Brnie.

Jak podają autorzy, owrzodzenia pojawiające się na języku mogą być bezpośrednią manifestacją zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ale też wynikiem koinfekcji spowodowanej osłabieniem układu odpornościowego. Wcześniejsze badania wykazały związek pomiędzy koronawirusem a innymi objawami w jamy ustnej, np. wysypką w tym regionie.

Do analizy cech demograficznych, klinicznych i laboratoryjnych naukowcy z Czech, Słowacji i Egiptu wykorzystali dokumentację pacjentów hospitalizowanych między kwietniem do czerwcem br., u których występowało owrzodzenie języka. Badaniu poddano przypadki 26 pacjentów, 9 mężczyzn oraz 17 kobiet w wieku 16–70 lat.

Testy molekularne metodą PCR potwierdziły u każdej z tych osób infekcję SARS-CoV-2. Żaden z pacjentów nie miał chorób współwystępujących, większość miała łagodne objawy ze strony układu oddechowego lub nie było ich wcale. Jeśli chodzi o objawy typowe dla COVID-19, u 4 pacjentów występowała wysoka gorączkę, u 3 utrata zmysłu smaku, u 1 suchy kaszel, a 2 uskarżało się na bóle gardła.

U 54% pacjentów owrzodzenie języka rozwinęło się w ciągu 5 dni od wykonaniu testu na SARS-CoV-2. Natomiast u pozostałych badanych pojawiło się przed piątym dniem, w tym u niektórych występowało już w dniu testu.

Badanie wewnątrzustne wykazało, że wszyscy pacjenci mieli owrzodzenia umiejscowione na grzbiecie oraz bocznej stronie języka, u kilku osób występowały one również na powierzchni podjęzykowej. Liczba owrzodzeń u poszczególnych pacjentów wynosiła od 1 do 7. U 2 pacjentów występowały krwawienia z wrzodów.

Pacjentom przepisano doustnie paracetamol i zalecono stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającego chlorheksydynę. Owrzodzenia u chorych ustąpiły w ciągu 1–2 tygodni.

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

T.H., źródło: www.drbicuspid.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
Objawy COVID-19 rzadko występują jednocześnie Lekarz

Niewielki odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie wykazywał naraz cztery objawy choroby zapisane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia: gorączkę, duszność, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Natomiast łatwo symulować, że się te warunki spełni...

stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część XVIII Lekarz

Zapraszamy na kolejną część naszego przeglądu najważniejszych newsów ze świata stomatologii z ostatnich dni! Według badania CBOS, regularnie spada liczba Polaków, która korzysta z pomocy dentystów – zarówno prywatnie, jak i w ramach powszechnego ube...

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
Obowiązkowe testy na koronawirusa nie dla medyków Lekarz

Ministerstwo zdrowia przypomina, że osoby wykonujące zawód medyczny lub sprawujące opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej nie są zobowiązane do wykonywania testów na koronawirusa przed powrotem do pracy. Wykonywanie badań, w ty...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Waldemar Kraska - Dentonet.pl
500 tys. szybkich testów trafi na SOR-y i izby przyjęć Lekarz

Testy antygenowe do szybkiej diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 trafią w tym tygodniu do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz 26 izb przyjęć. Testy pozwalają wykryć wirusa od 10 do 30 minut u pacjentów w ostrej fazie zachorowania, u który...

kwarantanna - Dentonet.pl
NIL popiera zmiany dotyczące terminów izolacji i kwarantanny Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie ocenia zmiany dotyczące czasu izolacji u osób zakażonych koronawirusem oraz skrócenia czasu kwarantanny. Jednocześnie wątpliwości budzi brak objęcia tymi zasadami pracowników ochrony zdrowia – w ich przy...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres