Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Osiem prostych zasad…

Publikacja:

Osiem prostych zasad…

Prezentuje osiem prostych zasad, które nie są kłopotliwe ani kosztowne, a mogą dopomóc nam w zachowaniu pięknego zdrowego uśmiechu przez wiele lat.
 

 

Zasada nr 1

Dostarczaj organizmowi więcej wapnia. Ten zawarty m.in. w rybach, nabiale (np. w żółtym serze), orzechach, warzywach (przede wszystkim w fasoli i brokułach) minerał wzmacnia strukturę zębów i poprawia ich mineralizację, chroniąc je tym samym przed próchnicą.

 

 

 

Zasada nr 2

Spożywaj żurawinę. Ten coraz popularniejszy we współczesnej kuchni owoc może być spożywany w postaci soku oraz jako składnik dżemu i kisielu. Żurawina ogranicza działanie bakterii obecnych w jamie ustnej, chroniąc zęby przed próchnicą, a dziąsła przed paradontozą.

 

 

Zasada nr 3

Masuj dziąsła. Ta niekłopotliwa czynność, przeprowadzana np. przez 3 minuty przed porannym szczotkowaniem zębów pomoże zapobiegać postępującemu z czasem podnoszeniu dziąseł i odsłanianiu szyjek, które mogą prowadzić do rozchwiania zębów i ich utraty.

Do masażu dziąseł można użyć irygatora, który nie tylko powoduje większe napięcie, ujędrnianie dziąseł, ale i wypłukuje pozostające między zębami drobinki pożywienia.

 

 

Zasada 4

Chroń szkliwo zębów, szczególnie gdy cierpisz na nadwrażliwość zębów. Unikaj gorących i bardzo zimnych napojów, a także znacznych różnic temperatur spożywanych po sobie bezpośrednio potraw i napojów. Szczotkuj zęby przy użyciu pasty zawierającej składniki pomagające zamykać kanaliki zębowe.

 

 

Zasada 5

Starannie dobierz szczoteczkę. Zbyt twarde włosie szczoteczki do zębów może niszczyć szkliwo, powodując tzw. ubytki klinowe. Prawidłowe dobranie twardości szczoteczki to nie wszystko – pamiętaj o tym, by nie używać jej zbyt energicznie, wówczas ucierpieć mogą także dziąsła.

 

 

Zasada 6

Nie dopuszczaj do tworzenia się kamienia nazębnego. Gromadzący się osad usuwaj regularnie (dwa razy do roku) w gabinecie dentystycznym. Używaj past zawierających składniki zapobiegające osadzaniu się kamienia.

 

 

Zasada 7

Zważ na to jak się odżywiasz. Jeśli masz problemy żołądkowe, będziesz bardziej podatny na rozwój próchnicy. Unikaj potraw słodkich, kwaśnych i ostrych – takie dania nasilą problemy trawienne. Po konsultacji z lekarzem możesz przyjmować leki poprawiające pracę żołądka oraz ograniczające wydzielanie kwasu solnego.

 

 

Zasada 8

Upewnij się, że dentysta, pod opieką którego się znajdujesz ma wystarczające umiejętności. Jeśli założona przez niego plomba wypada po kilku tygodniach, może to oznaczać niedostateczne kwalifikacje lub stosowanie materiałów o niskiej jakości. Obie przyczyny są wystarczającym powodem by poszukać innego stomatologa, który zapewni nam prawidłowe leczenie.

 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

weglowodany
Mniej węglowodanów prostych w diecie - zdrowsze zęby Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Newcastle University, mniejsza ilość węglowodanów w diecie przekłada się na wyższy poziom zdrowia jamy ustnej. Naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu dietetyki, w których...

wyrok1
Osiem i pięć lat więzienia dla nieuczciwych dentystów Lekarz

Jak podaje serwis France 24, sąd w Marsylii wydał wyrok skazujący dwóch lekarzy stomatologów – ojca i syna – na wieloletnie więzienie. Obu dentystom udowodniono nieuzasadnione z medycznego punktu widzenia ekstrakcje zębów przeprowadzone u kilkuset pa...