Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Osiem prostych zasad…

Brak komentarzy | Publikacja:

Osiem prostych zasad…

Prezentuje osiem prostych zasad, które nie są kłopotliwe ani kosztowne, a mogą dopomóc nam w zachowaniu pięknego zdrowego uśmiechu przez wiele lat.
 

 

Zasada nr 1

Dostarczaj organizmowi więcej wapnia. Ten zawarty m.in. w rybach, nabiale (np. w żółtym serze), orzechach, warzywach (przede wszystkim w fasoli i brokułach) minerał wzmacnia strukturę zębów i poprawia ich mineralizację, chroniąc je tym samym przed próchnicą.

 

 

 

Zasada nr 2

Spożywaj żurawinę. Ten coraz popularniejszy we współczesnej kuchni owoc może być spożywany w postaci soku oraz jako składnik dżemu i kisielu. Żurawina ogranicza działanie bakterii obecnych w jamie ustnej, chroniąc zęby przed próchnicą, a dziąsła przed paradontozą.

 

 

Zasada nr 3

Masuj dziąsła. Ta niekłopotliwa czynność, przeprowadzana np. przez 3 minuty przed porannym szczotkowaniem zębów pomoże zapobiegać postępującemu z czasem podnoszeniu dziąseł i odsłanianiu szyjek, które mogą prowadzić do rozchwiania zębów i ich utraty.

Do masażu dziąseł można użyć irygatora, który nie tylko powoduje większe napięcie, ujędrnianie dziąseł, ale i wypłukuje pozostające między zębami drobinki pożywienia.

 

 

Zasada 4

Chroń szkliwo zębów, szczególnie gdy cierpisz na nadwrażliwość zębów. Unikaj gorących i bardzo zimnych napojów, a także znacznych różnic temperatur spożywanych po sobie bezpośrednio potraw i napojów. Szczotkuj zęby przy użyciu pasty zawierającej składniki pomagające zamykać kanaliki zębowe.

 

 

Zasada 5

Starannie dobierz szczoteczkę. Zbyt twarde włosie szczoteczki do zębów może niszczyć szkliwo, powodując tzw. ubytki klinowe. Prawidłowe dobranie twardości szczoteczki to nie wszystko – pamiętaj o tym, by nie używać jej zbyt energicznie, wówczas ucierpieć mogą także dziąsła.

 

 

Zasada 6

Nie dopuszczaj do tworzenia się kamienia nazębnego. Gromadzący się osad usuwaj regularnie (dwa razy do roku) w gabinecie dentystycznym. Używaj past zawierających składniki zapobiegające osadzaniu się kamienia.

 

 

Zasada 7

Zważ na to jak się odżywiasz. Jeśli masz problemy żołądkowe, będziesz bardziej podatny na rozwój próchnicy. Unikaj potraw słodkich, kwaśnych i ostrych – takie dania nasilą problemy trawienne. Po konsultacji z lekarzem możesz przyjmować leki poprawiające pracę żołądka oraz ograniczające wydzielanie kwasu solnego.

 

 

Zasada 8

Upewnij się, że dentysta, pod opieką którego się znajdujesz ma wystarczające umiejętności. Jeśli założona przez niego plomba wypada po kilku tygodniach, może to oznaczać niedostateczne kwalifikacje lub stosowanie materiałów o niskiej jakości. Obie przyczyny są wystarczającym powodem by poszukać innego stomatologa, który zapewni nam prawidłowe leczenie.

 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

finansowanie stomatologii - Dentonet.pl
Kolejny apel o uregulowanie zasad finansowania stomatologii Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny zaapelowało o pilne uregulowanie na okres co najmniej najbliższych 12 miesięcy zasad udzielania świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. Samorząd lekarski już 8 kwietnia br....

leczenie ortodontyczne - Dentonet.pl
Czy będą zmiany zasad leczenia ortodontycznego najmłodszych? Lekarz

Posłowie Elżbieta Stępień, Kornelia Wróblewska, Krzysztof Truskolaski, Radosław Lubczyk oraz Monika Rosa w interpelacji zapytali ministra zdrowia, czy planowane są zmiany zasad refundacji aparatów ortodontycznych dla dzieci i młodzieży. Jak poinformo...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Niezbędne uregulowanie zasad leczenia stomatologicznego Lekarz

Poseł Jan Szopiński w skierowanej do ministra zdrowia interpelacji zaapelował o pilne uregulowanie zasad realizacji świadczeń stomatologicznych w okresie pandemii. Obecna sytuacja rodzi olbrzymie problemy zarówno dla pacjentów, jak i dla stomatologów...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie rąk - Dentonet.pl
10 najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas epidemii SARS-CoV-2 Pacjent

Główny Inspektor Sanitarny opublikował 10 podstawowych zasad, których przestrzeganie zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem  1. Często myj ręce Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości – dezynfekować je ...

zmiany zasad kwarantanny - Dentonet.pl
Będą zmiany dotyczące zasad kwarantanny i izolacji Lekarz

Ministerstwo zdrowia przedstawiło do konsultacji pakiet projektów rozporządzeń, zawierających propozycje zmian zasad prowadzenia kwarantanny. Istotą proponowanych regulacji będzie uproszczenie sytemu zwalniania z kwarantanny oraz powiązanie zasad zwa...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji