Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ortodoncja bezekstrakcyjna pilnie poszukiwana

Publikacja:
Ortodoncja bezekstrakcyjna pilnie poszukiwana

Ortodoncja bezekstrakcyjna pilnie poszukiwana

Dzisiejsza ortodoncja stoi przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Zdefiniowane potrzeby w zakresie leczenia wad zgryzu rozszerzyły się o konkretne oczekiwania pacjentów, którzy wciąż pragną pięknego uśmiechu, jednak coraz częściej stawiając warunek braku ekstrakcji. Jak dowodzą przeprowadzone badania na grupie par bliźniaczych, gdzie jednej usunięto zęby przedtrzonowe w celu leczenia ortodontycznego, a drugiej zaaplikowano leczenie bez usuwania zębów, efekty leczenia bezekstrakcyjnego są bezdyskusyjnie lepsze, przede wszystkim w zakresie uzyskania ładnego profilu twarzy. Zatem ortodoncja bez ekstrakcji, to nie tylko potrzeba pacjentów obawiających się usuwania zębów, ale także możliwość zachowania lub uzyskania estetycznego profilu i pięknego uśmiechu.

Wady zgryzu bywają bagatelizowane, a to nie tylko problem estetyczny

Ortodoncja bywa omijana przez pacjentów szerokim łukiem, między innymi z powodu obaw i wątpliwości, jakie maja pacjenci kojarząc leczenie ortodontyczne z koniecznością usuwania zębów. Ortodoncja bezekstrakcyjna wychodzi zatem im naprzeciw. A przecież leczenie wad zgryzu to pozbywanie się problemu nie tylko natury estetycznej.

Poza oczywistą poprawą urody i samopoczucia pacjenta, właściwie przeprowadzone leczenie ortodontyczne pozwala na opóźnienie procesu starzenia się twarzy, umożliwia poprawę wymowy i ułatwia higienę jamy ustnej. Przede wszystkim jednak leczenie ortodontyczne poprawia zdrowie zębów i przyzębia oraz eliminuje dysfunkcje stawów skroniowo – żuchwowych, jednocześnie wpływając zasadniczo na możliwość zredukowania uciążliwego bólu głowy związanego bezpośrednio ze wspomnianymi dysfunkcjami.

Wady zgryzu stanowią często źródło zaburzeń podstawowych czynności jamy ustnej, między innymi oddychania, gryzienia, przeżuwania, połykania i mowy, w ciężkich przypadkach wpływają nie tylko na estetykę twarzy, ale wręcz zaburzają jej profil. Niezależnie od tego, czy wady zgryzu są wrodzone, czy też nabyte, czy mają charakter nasilony, czy umiarkowany, bezwzględnie konieczne jest ich leczenie.

Oczekiwania pacjentów determinują ofertę klinik ortodontycznych

I takie zjawisko staje się bardzo powszechne, co jednocześnie sprzyja rozwojowi i poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań w tej dziedzinie. Ortodoncja zapewnia dzisiaj kompleksowe i w pełni bezpieczne leczenie, między innymi dzięki nowoczesnemu sprzętowi i materiałom światowej klasy.

Nowoczesny aparat ortodontyczny alternatywą dla leczenia ekstrakcyjnego

Dzisiejsza oferta aparatów ortodontycznych jest imponująca. Zastosowanie wielu z nich eliminuje konieczność, jaką często jest usuwanie zębów. Generalnie wyróżnia się dwa typy aparatów: wyjmowane oraz stałe. To, jaki aparat ortodontyczny zostanie zastosowany determinuje między innymi wiek pacjenta, stan jego uzębienia, rodzaj i stopień zaawansowania wady zgryzu oraz charakter praktykowanej higieny jamy ustnej.

Z  pewnością środek ciężkości w prowadzonym obecnie leczeniu ortodontycznych przenosi się na rozwiązania eliminujące konieczność usuwania zębów. Staje się to coraz częściej możliwe dzięki stosowaniu najnowocześniejszych aparatów ortodontycznych. Efektem takich działań jest harmonijny, estetyczny profil twarzy, pełniejszy uśmiech i oczywiście lepsze ogólne samopoczucie pacjenta.

Rozwiązania bezekstrakcyjne bywają możliwe dzięki, między innymi, zastosowaniu tzw. miniśrub, będących tytanowymi implantami ortodontycznymi. Dając dodatkowe zakotwienie, śruby przyspieszają proces leczenia. To dobre rozwiązanie dedykowane pacjentom dorosłym, posiadającym liczne braki w uzębieniu. Miniśruby pozwalają bowiem na efektywne i szybkie przesunięcia zębowe, co umożliwia realizację dalszego leczenia protetycznego.

Leczenie bezekstrakcyjne umożliwiają także nowoczesne aparaty stałe przyklejane do powierzchni żujących zębów stałych przedtrzonowych oraz trzonowych. Okres ich stosowania jest stosunkowo krótki, wynosi bowiem około 4 – 5 miesięcy. Tego typu aparaty ortodontyczne poszerzają łuk zębowy, wycofują pierwsze trzonowce górne, pozwalają na uzyskanie prawidłowego zwarcia w odcinkach bocznych łuków zębowych oraz umożliwiają uzyskanie niezbędnego miejsca w odcinku przednim szczęki.

Ortodoncja bez usuwania zębów jest coraz częściej możliwa, co zaspokaja niezwykle częste potrzeby pacjentów w tym zakresie. Z całą pewnością wielu z nich zdecyduje się podjąć leczenie, jeśli uzyskanie pięknego uśmiechu pozwoli jednocześnie na zachowanie kompletnego uzębienia. Warto jednak wspomnieć w tym miejscy, że kliniki ortodontyczne, kierując się zdrowiem pacjenta, zawsze wybierają rozwiązanie, które będzie dla niego najlepsze, co oznacza, że ekstrakcja nie jest bezwzględnie wykluczana.

Leczenie ortodontyczne bez usuwania zębów? To możliwe! Sprawdź na http://www.orto.info.pl/ jak prosta jest droga do pięknego, zdrowego uśmiechu!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Bezpieczna ortodoncja webinar
Bezpieczna ortodoncja - weź udział w bezpłatnym webinarze Invisalign Lekarz

Już w środę 20 lipca o godz. 20:00 odbędzie się kolejny z serii bezpłatnych webinarów organizowanych przez markę Invisalign. Spotkanie pod tytułem "Bezpieczna ortodoncja" poprowadzi dr Raman Aulakh – ortodonta, współzałożyciel Aligner Consulting, aut...

dr Loza
Cyfrowa ortodoncja – z korzyścią dla pacjenta i lekarza Lekarz

Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Łozą-Sołtyk, Master of Science w ortodoncji lingwalnej, współwłaścicielką kliniki Soldent w Warszawie. Pani Doktor, spotykamy się przy okazji odbywającego się w klinice Soldent wydarzenia pod nazwą „Stomatologia cyfrow...

ortodoncja - Dentonet.pl
Co z ortodoncją na liście priorytetowych dziedzin medycyny? Lekarz

Naczelna Rada Lekarska sprzeciwia się planowanemu wykreśleniu ortodoncji z listy priorytetowych dziedzin medycyny ministerstwa zdrowia. Na początku kwietnia na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia dotyczącego d...

ROZWIŃ WIĘCEJ
aparat ortodontyczny - Dentonet.pl
Ortodoncja dziecięca: "Nadrzędny jest interes pacjentów" Lekarz

Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpłynęły odpowiedzi na pisma odnośnie problemów związanych z prowadzeniem leczenia ortodontycznego dzieci w związku z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy – Naczelna Rada Lekarska od kilku tygodni zwraca uwagę na występuj...

higienistka - Dentonet.pl
Asystentka stomatologiczna do zakładu karnego poszukiwana Asysta

Zakład karny w Nowym Wiśniczu zatrudni na 0,3 etatu asystentkę stomatologiczną. Za pracę proponuje wynagrodzenie w wysokości około 1450 zł brutto. Dyrektor zakładu karnego w Nowym Wiśniczu poinformował, że w jednostce zostało wszczęte postępowanie k...

ortodoncja - Dentonet.pl
Ortodoncja w czasach pandemii - NIL pyta o zasady leczenia Lekarz

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło skierował do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pismo, w którym pyta o zasady udzielania gwarantowanych świadczeń ortodontycznych dla dzieci i młodzieży w czasie zagrożenia koronawirusem. Jak poinf...

asystentka
USA: asystentki i higienistki stomatologiczne pilnie poszukiwane Asysta

W Stanach Zjednoczonych zmagających się obecnie z najpoważniejszą od początku tego roku falą pandemii COVID-19 (nawet 190 000 nowych przypadków dziennie pod koniec sierpnia) dodatkowym problemem w pracy lekarzy dentystów są kłopoty z pozyskaniem śred...