Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Olej kokosowy zwalczy próchnicę

Brak komentarzy | Publikacja:
Olej kokosowy zwalczy próchnicę

Olej kokosowy zwalczy próchnicę

Naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT) odkryli, że nadtrawiony olej kokosowy pomaga niszczyć bakterie wywołujące próchnicę. Dzięki tej właściwości tego naturalnego antybiotyku możliwe będzie wykorzystanie go do produkcji środków higieny jamy ustnej np. w pastach do zębów.

Irlandzcy badacze pod przewodnictwem dr Damiena Brady'ego ocenili antybakteryjną aktywność oleju kokosowego w stanie normalnym oraz po poddaniu go działaniu enzymów – imitowało to proces trawienia.

Wyniki okazały się zaskakujące i stwierdzono, że zmieniony pod wpływem enzymów olej kokosowy mocno hamował wzrost wielu szczepów paciorkowców – także tych znanym stomatologom, czyli Streptococcus mutant. Są one odpowiedzialne za metabolizowanie cukrów do kwasów organicznych m. in. kwasu mlekowego. Zauważono również, że zmieniony enzymatycznie olej kokosowy niekorzystnie oddziałuje na bielnika białego, drożdżaka, który wywołuje pleśniawki.

Naukowcy planują również zbadać, w jaki sposób olej kokosowy wpływa na bakterie oraz grzyby. Wspominają oni, że zmodyfikowany olej kokosowy powinien być uwzględniony  w wielu produktach higieny jamy ustnej. Jest to z pewnością dobra alternatywa dla dodatków chemicznych, zwłaszcza, że olej kokosowy działa w stosunkowo niskich stężeniach. Poza tym widoczna staje się antybiotykoodporność, więc jest to nowa metoda walki z zakażeniami.

Wyniki wskazują na to, że metabolity powstające w naszym przewodzie pokarmowym wykazują aktywność przeciwdrobnoustrojową i mogą oddziaływać m. in. na sposoby kolonizowania przez bakterie nabłonka jelit. Nasze studium zademonstrowało, że nadtrawione białko mleka nie tylko ogranicza przyleganie szkodliwych bakterii do ludzkich komórek przewodu pokarmowego, ale i zapobiega wnikaniu niektórych z nich do środka. – mówi dr Brady.

W ramach wcześniejszych badań Ci sami naukowcy zademonstrowali, że częściowo strawione pokarmy wykazują aktywność antybakteryjną. Mleko poddane enzymom ogranicza zdolność wiązania się S. mutans ze szkliwem.

 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę Lekarz

22 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, poświęcone krajowym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „...

próchnica - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: 90% nastolatków w Polsce ma próchnicę Asysta

Siedmiu na dziesięciu Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90%. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. bogata w cukier dieta, podjadanie między posiłkami, niewystarczająca higiena oraz rzadkie wizyty kont...

Olej kokosowy może być pomocny w walce z próchnicą Asysta

Ludy zamieszkujące wyspy, na których rosną palmy kokosowe, od dawna używają oleju kokosowego do higieny jamy ustnej. Uważa się, że zapobiega on próchnicy, krwawieniu dziąseł, nieprzyjemnemu zapachowi z ust, suchości w gardle, a także wzmacnia szkliwo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
program profilaktyki - Dentonet.pl
Sędziszów Małopolski będzie zwalczać próchnicę u dzieci Lekarz

Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego ogłosił konkurs ofert na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku 12 i 13 lat, zamieszkałych na terenie gminy.Przedmiotem konkursu ofert jest wybór realizatora, kt...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji