Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Nitkowanie

Publikacja:

Nitkowanie

Bez względu na to, jak znakomitej używa się szczoteczki, jej działanie powinno się koniecznie uzupełnić środkami czyszczącymi powierzchnie międzyzębowe. Najskuteczniejszym z tych środków jest codzienne nitkowanie. Jest to skuteczny sposób na oczyszczanie powierzchni stycznych zębów i przestrzeni międzyzębowych z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych. Nici dentystyczne są woskowane bądź niewoskowane, z fluorem lub bez.

Technika:

Odwijamy około 35 cm nitki dentystycznej. Zawijamy końce nitki dookoła środkowych palców. Następnie pomiędzy kciukiem jednej ręki i palcem wskazującym drugiej napinamy niewielki fragment nici (około 20 cm), którym będziemy nitkować zęby.

Nitkę delikatnie przeprowadza się ruchami piłującymi przez punkt styku między zębami do przestrzeni międzyzębowej, odpowiednio w dół lub w górę. Po wprowadzeniu wykonuje się ruch pionowy po krzywiznach zęba. Pionowy ruch jest ważny dlatego, aby nie uszkodzić (przeciąć) przyczepu nabłonkowego. Nitki woskowane w mniejszym stopniu grożą skaleczeniem dziąsła i dlatego lepiej nadają się dla początkujących.

Zawsze należy stosować nitkę do czyszczenia przestrzeni między zębami tylnymi. Stosunkowo duże przestrzenie między tymi zębami gromadzą sporo trudnousuwalnych resztek pokarmowych. Dlatego nitkowanie należy stosować w każdej wolnej chwili.

W celu oczyszczenia przestrzeni pod połączonymi zębami mostu, oraz pod sztucznymi zębami (korona, wkład koronowo-korzeniowy) stosujemy: szczoteczki międzyzębowe lub nitkę Super-Floss, którą przeprowadzamy pod koroną lub mostem.

Na początku nitkowania, przez kilka pierwszych dni mogą wystąpić przykre dolegliwości bólowe lub krwawienie dziąseł. Jeśli krwawienie będzie się przedłużało powyżej jednego tygodnia nitkowania, należy skontaktować się ze stomatologiem. Jeśli mamy problemy z wykonywaniem czynności nitkowania, możemy skorzystać z innego asortymentu do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych tj. wykałaczki, irygatory.

Wykałaczki powinny być z miękkiego drewna, zaostrzone na końcu, o trójkątnym przekroju. Należy ich używać ostrożnie. Przeciwskazaniem jest używanie ich w tych miejscach, gdzie brodawki dziąsłowe wypełniają przestrzenie międzyzębowe.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zapalenie przyzebia
Zapalenia dziąseł – nitkowanie i szczotkowanie to za mało Asysta

Na Metropolitarnym Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Helsinkach prowadzone jest obecnie największe w Europie badanie nad paradontozą. Badanie wskazuje, że eliminacja bakterii zawartych w płytce nazębnej powinna być tak samo niezbędną częścią higieny j...