Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

COVID w Niemczech: gabinety stomatologiczne na minusie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
COVID w Niemczech: gabinety stomatologiczne na minusie

COVID w Niemczech: gabinety stomatologiczne na minusie

W związku z pandemią COVID-19 w pierwszej połowie 2020 r. – w porównaniu z tym samym okresem roku minionego – gabinety stomatologiczne odnotowały spadki obrotów w większości regionów Republiki Federalnej Niemiec.

Tak wynika z aktualnego badania przeprowadzonego dzięki użyciu narzędzi badawczych Niemieckiego Centrum Informatyki Stomatologicznej (Deutschen Zahnärztlichen Rechenzentrums; DZR). Spośród 16 krajów związkowych RFN największe spadki zanotowano w Kraju Saary (-12,4%), następnie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (-12,1%) oraz w Badenii-Wirtembergii (-7,2%).

Najmniejsza różnica w porównaniu z wynikami w tym samym okresie roku poprzedniego dotyczy Szlezwika-Holsztynu – w tym położonym przy granicy z Danią kraju związkowym odnotowano spadek o 1,8%.

Gabinety z Niemiec Wschodnich z mniejszymi spadkami

Lepiej sytuacja wygląda na terenie danego NRD. Wzrost obrotów odnotowano w czterech wschodnich landach Republiki Federalnej: w Saksonii (+0,8%), Berlinie (+2,3%), Brandenburgii (+2,8%) oraz w Saksonii-Anhalt – wzrost aż o 6,0%.

Nie świadczy to jednak o prężności tamtejszej gospodarki, ale raczej potwierdza silne powiązanie wyników ekonomicznych praktyk z pandemią. Z powodu COVID-19 Wschodnie Niemcy ucierpiały bowiem dotychczas znacznie mniej niż zachodnia część kraju.

Komentując uzyskane wyniki, Thomas Schiffer, dyrektor zarządzający Niemieckiego Centrum Informatyki Stomatologicznej, wyjaśnił: – Przede wszystkim właśnie gabinety stomatologiczne opanowały przestrzeganie rygorystycznych zasad higieny w swojej codziennej pracy jeszcze przed pandemią COVID-19.

Nie zmienia to faktu, że z powodu gwałtownego spadku przychodów (zwłaszcza w odniesieniu do procedur z zakresu higieny jamy ustnej), wiele niemieckich praktyk musiało przez kilka miesięcy niwelować duże spadki płynności. Jest to wyraźnie widoczny efekt pandemii – skonstatował dyrektor Thomas Schiffer.

Nie jest dobrze, będzie gorzej

Nie ulega wątpliwości, że pogarszająca się sytuacja epidemiczna w Niemczech w ostatnich dniach nie pozostanie bez wpływu na kondycję finansową tamtejszych praktyk stomatologicznych. W dniu 26 października zanotowano drugi najwyższy wzrost nowych przypadków COVID-19 od rozpoczęcia pandemii: zachorowało 12 520 osób (najwięcej, kolejno: w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Badenii-Wirtembergii).

Koszty prowadzenia praktyki stomatologicznej wzrosły. Podnosić ceny dla pacjentów czy nie? Jak to zorganizować? Dodatkowa opłata epidemiologiczna czy wyższa cena za całość usługi? Jak i czy rozmawiać z pacjentami o wyższych cenach? A jeśli nie chcemy podnosić cen – jak zadbać o rentowność praktyki stomatologicznej w dobie pandemii? Na te pytania odpowiada specjalnie dla czytelników Dentonetu Michał Katarzyński, trener rozwoju praktyk stomatologicznych.

T.H., źródło: www.de.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Czy szkolne gabinety stomatologiczne dostaną pomoc? Lekarz

Nieciekawa sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych zainteresowała kolejnego posła. Tym razem do ministerstwa zdrowia interpelację w tej sprawie złożył poseł Jan Łopata. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o odpowiedzi ministerstwa zdrowia ...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Czy gabinety stomatologiczne w szkołach otrzymają pomoc? Lekarz

Posłanka Urszula Nowogórska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o planowaną pomoc rządu dla szkolnych gabinetów stomatologicznych. W Polsce funkcjonuje około 900 gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych na terenie szkół, św...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Szkolne gabinety stomatologiczne mogą wznowić pracę Lekarz

30 maja 2020 r. weszło w życie rozporządzenie rady ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nie ma w nim już mowy o obowiązku zaprzestania sprawowania opieki stomatologicznej ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
gabinet stomatologiczny - Dentonet.pl
Gabinety stomatologiczne otwierane w kolejnych państwach Lekarz

Rządy niektórych państw łagodzą restrykcje w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych wprowadzone w związku z falą pandemii COVID-19. W Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w Indiach ponownie otwarto część praktyk dentystycznych – przy zachowaniu n...

lubuskie czynne gabinety - Dentonet.pl
Czynne gabinety stomatologiczne w województwie lubuskim Pacjent

W województwie lubuskim pomocy stomatologicznej udziela pacjentom około 160 gabinetów i klinik współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia – wynika z listy opublikowanej na stronie tamtejszego oddziału wojewódzkiego NFZ-u. Zgodnie z zaleceniami c...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres